Jump to content



Thermalright xp-120 σε asus..


gbak

Recommended Posts

λεω να φορεσω το συγκεκριμενο heatsink της thermalight για καλυτερη temp.. το ερωτημα μου ειναι?? ταιριαζει στην mobo μου? την εχει δοκιμασει κανεις?? γιατι κατι διαβασα οτι μπαινει με μεγαλη δυσκολια....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια Asus θες ? Στην p4c800 μπηκε πολυ δυσκολα αφου τα pipes βρησκουν στους πυκνωτες. (ισως χρειαστει να τους ξανακολησεις ,αν σπασεις κανενα οπως εγω). Στο site εγραφε πως ειναι συμβατη αλλα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστηκα να βγαλω την μητρικη απο το κουτι.Βαζοντας τα pipes προς τα κατω εβρησκαν στην ψυχτρα του northbridge ετσι την εβαλα με τα pipes προς την πλευρα του psu αλλα μου ξιλωθηκαν 2 πυκνωτες! Καθετα δεν μπαινει αφου πιανει πανω στην αρχικη βαση του socket.

Link to comment
Share on other sites

μπαινει μια χαρα αρκι να προσεξεις τους πυκνοτες μονο αυτο ειναι το προβλημα σε ολα τα αλλα ειναι μια χαρα και απο θερμοκρασιεσ αλλο τιποτα

παρε και μια πικ για να καταλαβεισ πως θα στραβοσουν

post-1784-1416071581,1053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακου τι θα κανεις

1)βγαζεις την ψυκτρα απο το νορθμπριτζ και τον επεξεργαστη

2)βαζεις μια λεπτι στροσι κεραμικ στον επεξεργαστη και στο νορθ

3)περνεις την ΧΡ-120 και κουμπονεις τα διο κλιπς που ειναι κοντα στο νορθ

4)και μετα με πολυ προσοχη και λιγι πιεσι κουμπονεις τα αλα 2 χωρις να το κανεις αποτομα και δινατα για να μην κοπουνε οι πικνοτες

5)ξαναβαζεις τιν ψυκτρα στο νορθ αφου πρωτα την καθαρισεις απο το ροζ πραμα που εχει απο κατο

αυτα ειναι ολα που εχεις να κανεις προσεκτικα και με υπομονη

περιμενο αποτελεσματα πριν και μετα απο τιν ΧΡ-120 οκ????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 22:29]

λοιπον ακου τι θα κανεις

1)βγαζεις την ψυκτρα απο το νορθμπριτζ και τον επεξεργαστη

2)βαζεις μια λεπτι στροσι κεραμικ στον επεξεργαστη και στο νορθ

3)περνεις την ΧΡ-120 και κουμπονεις τα διο κλιπς που ειναι κοντα στο νορθ

4)και μετα με πολυ προσοχη και λιγι πιεσι κουμπονεις τα αλα 2 χωρις να το κανεις αποτομα και δινατα για να μην κοπουνε οι πικνοτες

5)ξαναβαζεις τιν ψυκτρα στο νορθ αφου πρωτα την καθαρισεις απο το ροζ πραμα που εχει απο κατο

αυτα ειναι ολα που εχεις να κανεις προσεκτικα και με υπομονη

περιμενο αποτελεσματα πριν και μετα απο τιν ΧΡ-120 οκ????????

thanx φιλε alex για τις οδηγιες... αλλα αρκετα στριμωγμα το βλεπω..βεβαια το αποτελεσμα ειναι οτι μπαινει κανονικα ετσι..δεν ειναι? ωστοσο απο οτι καταλαβα για να κατσει σωστα η ψυκτρα θα πρεπει να λυγισω πυκνωτες.. τωρα οσο αναφορα την temp αυτη τη στιγμη παιζω γυρω στους 37 idle και 55 load με το zalman.. πως το βλεπεις θα εχει καλυτερη αποδοση η xp-120?

και οσο αναφορα το fan τι προτεινετε? panaflo? ας πουμε θα με καλυμενος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

thanx φιλε alex για τις οδηγιες... αλλα αρκετα στριμωγμα το βλεπω..βεβαια το αποτελεσμα ειναι οτι μπαινει κανονικα ετσι..δεν ειναι? ωστοσο απο οτι καταλαβα για να κατσει σωστα η ψυκτρα θα πρεπει να λυγισω πυκνωτες.. τωρα οσο αναφορα την temp αυτη τη στιγμη παιζω γυρω στους 37 idle και 55 load με το zalman.. πως το βλεπεις θα εχει καλυτερη αποδοση η xp-120?

και οσο αναφορα το fan τι προτεινετε? panaflo? ας πουμε θα με καλυμενος..

απ οτι ξερο σε idle θα εισαι1-3κατο και full 3-8

για ανεμιστιρα θα σου προτινα καποιον καλο δινατο να βαλεις για την καλητερη δυνατι αποδοσι

εγω εχω εναν delta κια ειναι πολυ μα πολυ καλος και μου εριξε 4βαθμους παραπανο

οσο για τους πυκνοτες μην τους λιγισεις εσυ ασε την ψυκτρα να τους πιεσι μονι της και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα τους delta απο οτι ξερω ειναι αρκετα θορυβωδες..βεβαια νομιζω οτι μπορω να κανω ανετα ρυθμιση μεσω του aerogate ωστε να χω και silence mode.... για να δουμε..την βρηκα στο multirama 50euro ειναι η πιο καλη τιμη σε σχεση με αλλα μαγαζια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

οσο αναφορα τους delta απο οτι ξερω ειναι αρκετα θορυβωδες..βεβαια νομιζω οτι μπορω να κανω ανετα ρυθμιση μεσω του aerogate ωστε να χω και silence mode.... για να δουμε..την βρηκα στο multirama 50euro ειναι η πιο καλη τιμη σε σχεση με αλλα μαγαζια..

τι ειπες τωρα ρε συ ο delta πανο σε fan bus αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααααααααααααααααααααααααααααααα

:T:εισαι καλος εσυ

:happy2: πανηgηρι mode αν βρεις καποιο fan bus που να αντεχει 30watt και 2,1 αμπερ πεστο μου να το εχω στα υποψην

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

με τιποτα.... οποτε παμε στις 4.000 θα χω αρκετη φασαρια θα ναι σαν του prescott το εργοστασιακο..

μια πολυ καλη λυση ειναι της thermaltke o smartfan 120 πολυ καλος και σχετικα ησυχος

αλλιος ys-tec

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 02:08]

μια πολυ καλη λυση ειναι της thermaltke o smartfan 120 πολυ καλος και σχετικα ησυχος

αλλιος ys-tec

μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω... γιατι δεν μπορω και πολυ φασαρια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω... γιατι δεν μπορω και πολυ φασαρια....

ο thermaltake πιστευω οτι ειναι απο τουσ καλητερουσ γιατι

1)εχει ριθμισι στροφων

2)εχει σενσορα στροφων για την μητρικη

3)και ξεχοριστο μολεξ τροφοδοσιας απο το τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι και γω για την XP-120 ή την 948U που ειναι και χαλκινη και αρκετα πιο φθηνη, αλλα με χαλαει το οτι παιρνει 9αρη και οχι 12αρη fan, ισως να βαλω ενα adaptoρα στην δευτερη περιπτωση...

Για 12αρη γιατι δεν κοιτατε τον enermax? τον θεωρω κορυφαιο αν ψαχνεις για την χρυση τομη θορυβος/CFM!

Εχει κανεις αμεση συγκριση για τις 2 ψυχτρες που ανεφερα? ποσο πιο κατω με την xp120?

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να βαλεις τον Enermax.

Οπως λεει και ο Slotkiller ειναι πολυ καλη λυση

αποδοσης-θορυβου.

Στον Α64 3500 με την ΧΡ-120 και τον ανεμιστηρα

στις 1500 στροφες και δεν βλεπω πανω απο 40 βαθμους

με default ρευμα:T:

Link to comment
Share on other sites

Καλος και ο Sunon αλλα στα ιδια db εχω την εντυπωση οτι ο ενερμαξ θα δινει περισσοτερα cfm.

Παιδια ομως δεν μου απαντατε, ποσο καλυτερη θα ειναι η xp120 απο την 948U?

θα μου ριξει 1 βαθμο σε λοαντ? Εγω πιστευω το πολυ ενα.... και σκεφτομαι την 948 που ειναι παραπολυ φθηνη πλεον!

Ανταπτορας που θελω για να βαλω 12αρη ποσο εχει? Και κατι τελευταιο, με τον ανταπτορα αυξανοντε τα db? λογω στροβυλισμου αερα εννοο! Στην CAK-88T που εχω πιστευω οτι μεγαλο μερος του θορυβου προκαλειτε απο τον ανταπτορα που εχουν βαλει οι μ@λ@κες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.