Jump to content



Αναβάθμιση σε ΑΤΙ Χ1600 pro AGP


kerneld

Recommended Posts

Έφτασε η ώρα της αναβάθμισης κάρτας γραφικών, και μιας και η παλαίμαχη Geforce 4200Ti βρήκε νέο σπίτι, σκέφτομαι μετά από 7 χρόνια (από την πρώτη μου Geforce 256 Annihiliator το 1999) να περάσω στο στρατόπεδο της ΑΤΙ και συγκεκριμένα να πάρω μία Χ1600 pro (ενδεικτική τιμή από eshop 135 ευρώ).

Σε γενικές γραμμές λεέι η συγκεκριμένη κάρτα συγκρινόμενη με την σειρά 6600 της nvidia?

Ακουμπάει σε επιδόσεις τις 6800le ή 6800?

Από πλευράς ποιότητας απεικόνισης ισχύει ότι υπερέχουν οι ΑΤΙ?

Κάθε σχόλιο δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς ποιότητας απεικόνισης ισχύει ότι υπερέχουν οι ΑΤΙ?

Ισχύει, επίσης οι ατι δεν κλέβουν στα benchmark kai den μασάνε όταν τις φορτώνεις με anisotropic & anti aliasing

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις οικονομία και να πας σε κάποια κάρτα της σειράς 1800 η χ800 η χ850

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη κάρτα και για τα λεφτά που ζητάει είναι τίμια πρόταση. Έχει 12 pipes και αρκετά υψηλά ρολόγια αλλά από επιδόσεις δεν είναι καλύτερη από μια Χ800GTΟ και ίσως όχι από μια 6800.

Βέβαια, το SM3.0 θα σου δώσει καλύτερη απεικόνιση και το οτι η ATi ακόμα υπερισχύει σε ποιότητα εικόνας από την nVidia αληθεύει. Συν την υπεροχή της σε AA/AF. Αλλά, σαν κάρτα δε ξέρω κατά πόσο έχει τη δύναμη να υποστηρίξει για πολύ καιρό αυτά τα χαρακτηριστικά.

Γενικά, την χαρακτηρίζω best buy αλλά μην έχεις και πολύ υψηλές απαιτήσεις όσον αφορά αντοχή στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ το eshop και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με την διαθεσιμότητα σε AGP και ότι μάλλον δεν πρόκειται να φέρουν παρά μόνο σε pci.

Τα ίδια και στο edirect.gr

Οπότε πάλι σε ψάξιμο εναλλακτικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.