Jump to content



Unrecoverable error σε Αντιγραφή


Morph1442169076

Recommended Posts

Αντιγράφοντας MP3 DVD το nero μου εμφάνισε καμιά 10αρια μυνήματα:

Unrecoverable read Error at LBA xxxxxxx - yyyyyyyy

Η αντιγραφή γίνεται από DVD+RW se DVD+r.

Τα MP3 δεν είναι τραγούδια αλλά πολύτιμο υλικό της δουλειάς μου που δεν θέλω να χαθεί, γι αυτό και φτιάχνω back-up DVD. Τί συνβαίνει σε αυτή την περίπτωση?

Στο Verify written Data process μου βγάζει πάλι οτι στο writter sectors from xxxxxxx to yyyyyyyy on disc are fierrent to source

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις disk copy προσπαθησε να μεταφερεις τα αρχεια στον σκληρο σου πρωτα και μετα να τα γραψεις σε DVD+R. Αν κατα τη μεταφορα σου βγαζει CRC error τοτε ειναι πολυ πιθανο τελικα να εχεις απωλεια δεδομενων. Στη περιπτωση αυτη δοκιμασε να μεταφερεις τα αρχεια με καποιο αλλο drive ισως να πεσεις σε καποιο που το error correction που εχει να τα καταφερει.

Γενικα να εχεις υποψη οτι δε κανουμε backup πολυτιμα αρχεια σε rewritable media ειναι κατα κανονα πιο επιρρεπη σε data corruption.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που μου λές. Αν κάνω απλό copy από το DVD στο δίσκο, μπορεί να μου μεταφέρει τα αρχεία με σφάλματα και να μην γίνει αντιληπτό? Είναι, δηλ., καλύτερα να τα μεταφέρω με το nero κάνοντας disk copy αλλά όχι on the fly?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε λεω αυτο - εξαλλου τα μεταφερει σε Temp ουτως η αλλως αν δεν κανεις On the fly. Απλα προτεινω να τα κανεις ενα απλο copy στο σκληρο αρχικα, να δεις αν και που κολλαει η διαδικασια. Μα δεις τι λαθος σου βγαζει αν βγαζει κατα την αναγνωση. Αν δε βγαλει λαθος στη μεταφορα, κανε την εγγραφη και εισαι ετοιμος.

Αν βγαλει, δοκιμασε να αναγνωσεις το δισκο με καποιον αλλλον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Στην απλή αντιγραφή πήγαν όλα ΟΚ!

Το πρόβλημμα είναι οτι προσθέτω αρχεία σταδιακά. Δηλ 750ΜΒ σήμερα, άλλα τόσα μετά από κανα μήνα και γι αυτό βάζω DVD-RW ώστε να μπορώ να κάνω multisession disk. Θυμάμαι οτι multisession με κανονικό dvd δεν μπορούσα να κάνω με το nero. Υπάρχει τρόπος, όπως στα cd να μπορώ να προσθέτω αρχεία σταδιακά;

Link to comment
Share on other sites

Στην απλή αντιγραφή πήγαν όλα ΟΚ!

Το πρόβλημμα είναι οτι προσθέτω αρχεία σταδιακά. Δηλ 750ΜΒ σήμερα, άλλα τόσα μετά από κανα μήνα και γι αυτό βάζω DVD-RW ώστε να μπορώ να κάνω multisession disk. Θυμάμαι οτι multisession με κανονικό dvd δεν μπορούσα να κάνω με το nero. Υπάρχει τρόπος, όπως στα cd να μπορώ να προσθέτω αρχεία σταδιακά;

Συγγνώμη χρησιμοποιείς multisession και προσθέτεις σταδιακά σε dvd, πολύτιμα αρχεία? :103:

Μα διακινδυνεύεις με αυτόν τον τρόπο να τα χάσεις. Δε σημαίνει ότι 100% κάτι θα πάθεις και θα τα χάσεις, αλλά υπάρχει πιθανότητα πολύ μεγαλύτερη απτο να τα έγγραφες σε κανονικό DVD χωρίς multisession.

Ούτε για αστειο δε θα το έκανα και ούτε και το κάνω εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη χρησιμοποιείς multisession και προσθέτεις σταδιακά σε dvd, πολύτιμα αρχεία? :103:

Μα διακινδυνεύεις με αυτόν τον τρόπο να τα χάσεις. Δε σημαίνει ότι 100% κάτι θα πάθεις και θα τα χάσεις, αλλά υπάρχει πιθανότητα πολύ μεγαλύτερη απτο να τα έγγραφες σε κανονικό DVD χωρίς multisession.

Ούτε για αστειο δε θα το έκανα και ούτε και το κάνω εξάλλου.

Θα συμφωνησω και εγω μαζι σου. Ο κινδυνος βεβαια δεν εγκειται στην ποιοτητα εγγραφης αλλα στο οτι πολλες φορες τα Multisession μεσα δεν μπορουν ανα αναγνωστουν απο αρκετες συσκευες.

Αν τα αρχεια σου ειναι τοσο πολυτιμα, περιμενε να τα κανεις backup οταν μαζευονται αρκετα σε ενα μεσο μονο, αλλιως με τις τιμες που υπαρχουν σημερα στα ΤΥ μεσα, γραφε ενα καθε φορα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Οντως μια φορά την είχα πατήσει με το multisession, αλλά θεώρησα οτι ήταν λόγω άγνοιας. Τώρα τα έχω βάλει σε 3 διαφορετικά DVD και σε τα προτότυπα αρχεία σε εξωτ. HD. Αν τύχει και πάθουν τπτ ΕΕΕ πια!!! :)

@IronRaven

Δεν το κατάλαβα αυτό με το zip or rar. Θα τα σώσω στο ίδιο DVD ή θα το κρατήσω στο δίκο? Πώς το εννοείς;

το "crc 10%" = compresion rate 10%?

Από πού καθορίζεις το ποσοστό συμπίεσης στο ΖΙΡ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.