Jump to content



Μνήμη για HP LaserJet 5M


Arxaios

Recommended Posts

Χαιρε ω Forum των επι των υπολογιστικών θεμάτων διατριβόντων τε καί ενασχολουμένων...

Χαιρετώ το Forum με το πρώτο μου thread...

Ως Αrxaios, έχω έναν αρχαίο σχετικά εκτυπωτή, τον HP LaserJet 5M. Είχα χρόνια να τον χρησιμοποιήσω. Τον έθεσα πρόσφατα σε λειτουργία ξανά. 9/10 φορές δεν ολοκληρώνει την εκτύπωση και εκτυπώνει μήνυμα ότι δεν επαρκεί η μνήμη του για την εκτύπωση...:013: Προτείνει ρυθμίσεις (For Portability) τις οποίες δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα...

Κυρίως εκτυπώνω κείμενα από Word 2002 (WIN XP Pro). O εκτυπωτής έχει μνήμη 6ΜΒ. Μπορεί να πάει έως 32ΜΒ. Αξίζει λέτε να προβώ στην κίνηση? Θα βρω μνήμες τέτοιες και πού? Υπάρχει καμιά άλλη λύση (π.χ. να παρακάμψω τη μνήμη του εκτυπωτή κάπως)?

Ή απλά να τον πετάξω να ησυχάσω...

Όποιος μπορεί να συμβουλέψει κάτι ή απλά να σχολιάσει, θα είμαι ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μέσα απο τις ιδιότητεσ εκτύπωσεις να βάλεις αντί να τυπώνει κατευθείαν στον εκτυπωτή να spoolαρει στον υπολογιστή και να κανονίζει αυτός για την εκτύπωση?

Πρώτη φορά ακούω ότι δεν φτάνει η μνήμη... Μάλλον ο spooler φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greek,

Είχες δίκαιο, ήταν τελικά ο spooler... Επανεγκατέστησα κάποιους drivers και πλέον λειτουργεί ο printer κανονικά. Μόλις τύπωσα ένα Word κείμενο με 12 εικόνες, και όλα ΟΚ...

:038:

Για την ιστορία και για όποιον άλλο χρήστη έχει παρόμοιο πρόβλημα, το μηνυμα που εκτυπωνόταν ήταν:

This job requires more memory than is available in this printer.

Try one or more of the following, and print again:

For the output format, choose Optimize for Portability

In the Device Settings page, make sure the Available Postscript Memory is accurate.

Reduce the number of fonts in the document

Print the document in parts.

Ευχαριστώ για το χρόνο και την άμεση απάντησή σου, φίλε. Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.