Jump to content



Ερωτηση για 26" LCD


krisiun82

Recommended Posts

Βασικα θελω να αγορασω μια τηλεοραση για το σαλονι και εχω καταληξει στην τεχνολογια LCD και στις 26 ιντζες..

Δεν θελω να ξηλωθω τρελα...

Εχω καταληξει στα εξης μοντελα και θα ηθελα την γνωμη σας..

Sony Bravia KLV-S26A10E 26"

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=94370&ext=skroutz

και

LG RZ-26LZ55 LCD-Τηλεόραση 16:9 HD ready

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=91325&ext=skroutz

Τι να προτιμησω??Καμια αλλη επιλογη στα χρηματα αυτα παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα ψάξει και εγώ....

Την καλύτερη εικόνα και το καλύτερο μαύρο (μακράν πιστεύω) την είχε η Panasonic! Δεν την επέλεξα γιατί δυστυχώς δεν έχει πολλές συνδέσεις... και κρίμα για αυτήν την τηλεόραση...

Η καλύτερη αλλά και η πιο ακριβή επιλογή είναι η Sony Βravia στα 1450-1500 περίπου ευρώ! όχι την "φθηνή", δεν έχει το "wega engine"... μακριά!

Kορυφαία ποιότητα εικόνας και κατασκευής, και όλες οι συνδέσεις

Η samsung με το σύστημα DNIe (διπλασιασμού ανάλυσης) των 1100-1150 ευρώ είναι πιστεύω η πιο "ισορροπημένη" επιλογή, με το καλύτερο ίσως contrast, ικανοποιητικό "μαύρο", και πληθώρα υποδοχών -

Είδα και LG, Philips, Jvc, και την φθηνή Samsung καθώς και άλλες σε τιμή κάτω των 1000 ευρώ... καμμία δεν μου έκανε εντύπωση, μέτριες θα έλεγα, με αρκετούς συμβιβασμούς σε θέματα ποιότητας εικόνας, contrast, εξοπλισμού...

βλέπετε ότι αναφέρομαι συχνά στο μαύρο χρώμα... είναι ο βασικός "πονοκέφαλος" για τις LCD τηλεοράσεις, καθώς το καταλαβαίνεις αυτό ακόμα περισσότερο όταν κλείσεις ή χαμηλώσεις τα φώτα και βάζεις να δεις καμμιά ταινία... ειδικά στα σκοτεινά κομμάτια, όταν θα βλέπεις το Panel να "φωτίζει" και να μην διακρίνεις σχεδόν τίποτα, τότε είναι που θα ξενερώσεις και θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι!

Εκεί είναι και η μεγάλη διαφορά που ανέφερα παραπάνω... πρώτα η Panasonic, μετά η "ακριβή" Sony, μετά η Samsung (με μικρές διαφορές) και μετά όλες οι άλλες με μεγάλη διαφορά - το ίδιο ισχύει και για την κίνηση και με τα φαινόμενα ghosting και "θολούρας"....

Υπάρχει μεγάλη διαφορά των τηλεοράσεων αυτών με άλλες φθηνότερες και με άλλες μάρκες - πρόσεξε το αυτό! και μην κοιτάς μόνο την τιμή ή τις εγγυήσεις, τα marketing, την εμφάνιση!? κτλ... το καλύτερο από όλα είναι να τις δεις μόνος σου από κοντά, και ίσως να ψάξεις και λίγο για reviews στο Internet να πάρεις μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.