Jump to content



Win2000 Pro access


georgeks78

Recommended Posts

Εχω ενα δικτυακι με 4 Pc . Ολα τρεχουν win2000 professional ελληνικα εκτος απο ενα που εχει αγγλικα. Συνδεονται με ενα isdn router το οποιο μοιραζει τη συνδεση στο Internet και δινει και ip.

ολα εμφανιζονται κανονικα στην περιοχη δικτυου

Το προβλημα ειναι οτι οταν απο τη περιοχη δικτιου προσπαθω να δω τα share των αλλων υπολογιστων συνδεομαι χωρις προβλημα εκτος απο αυτο με τα αγγλικα win2000pro που μου πεταει prompt για username και password. Οτι κι αν εχω δοκιμασει παντα ζηταει user&pass. Υπαρχει τροπος να το παρακαμψω αυτο? Εχει καταντησει σπαστικο. Και γιατι στα αλλα pcia δεν ζηταει τιποτα και μπαινει κατ ευθειαν?παιζει ρολο η διαφορετικη γωσσα? Ουσιαστικα εκτος απο αυτο ολα τα αλλα εινια ιδια. προγραμματα updates antivirus κτλ

Παρακαλω οποιος εχει εμπειρια απο δικτυα win2000 ας ριξει λιγο φως στην υποθεση αφου σε xp , win98 και nt4 - workstationδεν μου εχει τυχει.

Ξεχασα να πω οτι το Pc Με τα αγγλικα παραθυρα ειναι και το μονο που χρειαζεται user/pass για να κανει Log in ο χρηστης του (κατ απαιτηση του ιδιου) ολα τα αλλα pc μπαινουν αυτοματα στο default account

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις εναν user στο pc με αγγλικα win2k με καποιο username που υπαρχει στο pc που μοιραζει τη συνδεση και με το ιδιο password.

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και ετσι διορθωθηκε.

Δεν παιζει ρολο ποια windows εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από defiant

Δοκιμασε να κανεις εναν user στο pc με αγγλικα win2k με καποιο username που υπαρχει στο pc που μοιραζει τη συνδεση και με το ιδιο password.

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και ετσι διορθωθηκε.

Δεν παιζει ρολο ποια windows εχεις.

Η συνδεση μοιραζεται απο router με 4 ethernet ports . Ο router λειτουργει και ως DHCP ουσιαστικα ολη η δουλεια γινετε απο κει. Δεν τιθεται θεμα computer Που να κανει ics

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση μοιραζεται απο router με 4 ethernet ports . Ο router λειτουργει και ως DHCP ουσιαστικα ολη η δουλεια γινετε απο κει. Δεν τιθεται θεμα computer Που να κανει ics

Οπα μπερδευτικα, δεν διαβασα καλα το πρωτο σου post.

Ξεχασα να πω οτι το Pc Με τα αγγλικα παραθυρα ειναι και το μονο που χρειαζεται user/pass για να κανει Log in ο χρηστης του (κατ απαιτηση του ιδιου) ολα τα αλλα pc μπαινουν αυτοματα στο default account

Ισως και να ωφειλεται σ'αυτο.Πηγαινε Control Panel -> Users and Password και επελξε πρωτα το χρηστη που θες να κανει Log in με το που ξεκιναει ο υπολογιστης και μετα

ξετσεκαρισε το πεδιο που λεει "Users must enter a user name and password to use this computer".

Μετα σου ζηταει να βαλεις password και την επομενη φορα θα κανει Auto Log on

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.