Jump to content



Ένα ταλαίπωρο σύστημα!


RaVeN

Recommended Posts

είναι μια μεγάλη ιστορία για το πώς έχω καταλήξει στο Τωρινό μου σύστημα:

Καλοκαίρι 1998:039: Αγορά του παρακάτω:

PSU: Αγνωστότατο!

M/B: QDI BRILLIANX I

CPU: INTEL PII 350Mhz

RAM: 2x128MB (PC100)

Graphics: ATi Rage 3D PRO η οποία σε μια βδομάδα αλλάχθηκε σε VIPER 550 (NVIDIA TNT)

HDD: μάλλον 20GB!

CD-ROM: Plextor 32x Scsi (ULTRAPLEX rulez!)

CD-RW: YAMAHA 4260 (4x2x6) (Scsi)

Κάρτες--->

SB Live retail!

Adaptec Scsi Controller (1510) Isa!

όταν παρείγγιλα το PC μου βάλανε για Μ/Β την ELITE P6BX-A+ την οποία δεν ξέρω πως αλλά κατάφερα να κάψω μέσα σε 1 ημέρα. Η Μ/Β δεν έκανε ούτε ΤΟΥΤ-ΤΟΥΤ ούτε λαμπάκια ανάβανε ούτε τίποτα!κιχ! (εγώ λέω ότι εφταιγέ το PSU αλλά...). οπότε την επόμενη μέρα στο ήδη μιας ημέρας PC, ξήλωμα ΌΛΑ αφαίρεση Μ/Β και επιστροφή στο Κατάστημα για να μου ξηλώσουν τις βάσεις του SLOT I και να τις βάλουν στο QDI (τους ζήτησα να μου δώσουν και Στικερ με καινούργια ημερομηνία για την εγγύηση για να κολλήσω στο PC γιατί υποχρεωτικά έσκισα το προηγούμενο όταν άνοιξα το κουτί!)

αυτό το PC μου κράτησε παρέα πολλά χρόνια αλλά....

κάπου στο 2000 άλλαξα SCSI controller και έβαλα τον Adaptec AHA-3940 (pci) αγόρασα έναν WD 40άρι Δίσκο (40GB) και ένα LS120 drive!

Δεκέμβριος 2001 (ναι μετα από 3 ΧΡΟΝΙΑ!)

αγόρασα το PLEXTOR PX-W2410 (ναι πάλι plex! μάλλον είναι όπως η διαφήμιση με τα πατατάκια....Ποτέ δε μπορείς να φας μόνο ένα!)

και την θέση της VIPER 550 πήρε μια GFORCE 2 (αν θυμάμαι καλά!) με 64ΜΒ άγνωστης φίρμας (μεγάλο σφάλμα).

Μάρτιος 2002 χαλάει το πορτάκι του ΠΛέχτορα! (PX-W2410).ΝΑΙ, 3μηνών! μάλλον εκτροχιάστικε το συρταράκι! επικοινονία με Πλεχτορ και αλλαγή μέσα σε 1 μήνα! κάνανε βλακεία στο COurier και δεν βρίσκανε τηλέφωνο επικοινωνίας για να μου το φέρουν! Μα αφού είχαν την διευθυνσή μου γιατι δε μου το φέρνανε σπίτι?

Για πολυ κακή μου τύχη και η GF μετά από 6 μήνες αυτοκτόνησε! Απ'ότι κατάλαβα η κάρτα ζεστενόταν πολύ ακόμη και σε idle mode και ένας απο τους πυκνωτές, που ήταν κακής ποιότητας, έκανε εμετό :078:(δλδ, έσκασε!). Μήπως σκέφτεται κανείς οτι φταίει το τροφοδοτικό?:confused: Δεν ξέρω....:102:

επιστροφή στην VIPER!:069:

Σεπτέμβριος 2002 αλλαγή κάρτας γραφικών!:038:

στο ταλαίπωρο PC μου (4ετίας πλέον) μπαίνει μια παχουλή MSI GFORCE4400VTD με 128ΜΒ και όλα πέρνουν πάλι χρώμα!

έχουμε φτάσει στο εξής σύστημα δλδ::024:

PSU: Αγνωστότατο! ---> άτιμο

M/B: QDI BRILLIANX I --> σκυλί αλλά με φίμωτρο

CPU: INTEL PII 350Mhz --> σκυλί αλλά πλέον "λίγος"!

RAM: 2x128MB (PC100) --> ικανοποιητική με win98 και win2000

Graphics: MSI GFORCE4400VTD (128ΜΒ) --> το αστέρι του μηχανήματος

HDD: μάλλον WD20GB + ΙΒΜ40GB --> wD rulez!

CD-ROM: Plextor 32x Scsi (ULTRAPLEX rulez!) ---> απο τα καλήτερα Reader

CD-RW: YAMAHA 4260 (4x2x6) (scsi) ---> έγραψε άπειρα CDs

CD-RW: PLEXTOR PX-W2410 (ATAPI) ---> απλά κορυφαίο (Τοτε!)

FLOPPY: LS120 (δισκέτα 120ΜΒ)---> διαβάζει και τις ποιό κατεστραμένες δισκέττες!

Κάρτες--->

SB Live retail! ---> άψογη

Adaptec Scsi Controller (3940) Pci ---> κάποτε βασιλιάς το Scsi!

ζώ μισό χρόνο με το παραπάνω σύστημα και περίπου μέσα 2003 μου δίνουν (μη ρωτάτε ποιος) ένα κουτί με:

ΑΒΙΤ ΚΤ7Α-RAID

Athlon 1000Mhz

Pioneer 116(DVD-ROM)

256MB SDRAM

TV-TUNER

επίσης μου "χάρησαν" μια GFORCE με 32MB και μια ATI RADEON πάλι με 32MB (τελικά πρέπει να με γουστάρουν πολύ!)

το PSU εννοείται πάλι οτι είναι τις κακιάς ώρας αλλά είναι αρκετά δυνατό για να υποστιρίζει τον αχόρταγο 1000αρι athlon.

τα δύο συστήματα ζήσανε για λίγο καιρό μαζί αλλά οπου να είναι θα γινόταν το κακό.

η ATI ενθρονίστικε στον 350 και η 4400 μεταμοσχέφθηκε στον 1000αρι

επίσης από το SITE της KIngston έγινε παραγγελεία ενός DIMM 512MB CL2 για το ΑΒΙΤ!

Θυμάστε το πρώτο PSU? τελικά την έβγαλε την κακία του :097:.

κάπου στο 2003 συνέβει το εξής:

γυρίζω βράδυ σπίτι και βάζω τον 350 στο ρεύμα.....:067:ακούγεται ένα ΜΠΑΜ...και μετράμε απώλειες:

Adaptec 3940 Scsi ----> νεκρός! :059:

ΥΑΜΑΗΑ CDRW ----> νεκρό!:059:

plextor 32x ultraplex ----> Plex is Dead! :059:

Ati Radeon ---> bye bye! :059:

παροπλίζεται ο 350 και ξεκινάει η μεταμόσχευση στον ABIT οπότε έχουμε:

PSU: αυτό που ήρθε με το κουτί του ATHLON

M/B: ABIT KT7A-RAID

CPU:1000Mhz AMD Athlon

RAM:768MB SDRAM

Graphics: MSI GFORCE4400VTD (128ΜΒ)

HDD: μάλλον 20GB + WD40GB

CDRW: PLEXTOR PX-W2410

DVD-ROM: PIONEER 116

FLOPPY: LS120

SOUND: SB LIVE

TVTUNER

Τέλη 2003 αγορά νέου HDD --> Hitachi Deskstar (πρώην ΙΒΜ) 120GB 8MB cache.

και Audigy 2 που αντικαθιστά την SBLIVE

Είστε ακομη εδώ?:030::119::015::056::104:

σας είπε κανείς οτι με έχουν μουντζώσει? το κακό δεν άργησε να ξαναγίνει :021:.

ΔΙπλό Χτύπημα!!! όχι σε τράπεζα όμως! χτυπησανε και οι δύο οι ΙΒΜ...:118::093::120:!!!τι να σώσω πρώτα στον 20άρι

αγορά νέου δίσκου WD120GB (wd rulez είπαμε!) για backup και επιστροφή του 40άρι στο μαγαζί που τον αγόρασα και τον 120αρι στην Hitachi (ας είναι καλά η εγγύηση)!

το παράροξο? το μαγαζί μου έδωσε 40άρι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ενώ η hitachi μου έστειλε ανακατασκευασμένο (refurbished!).

οπότε τώρα απο αποθηκευτικό χώρο έχουμε:

WD20GB

IBM40GB

Hitachi 120GB

WD120GB

σύνολο 300GB!χαρά σε μας!!:026::030:

που έιχα μείνει?:eek::101::017:

(να κεράσω κάτι? τόση ώρα δεν σας κέρασα τίποτα!)

μετά απο το παραπάνω χτύπημα έπεσαν κεφάλια! :027:

το παλιό PSU ξηλώθηκε και την θέση του πήρε ένα ENERMAX 465Watt!

ιανουάριος 2004!

AMD Athlon XP 2400+! Μετά απο προτροπή φίλου (Spybol άτιμε!) αγόρασα αυτή την CPU η οποία χωρίς καμιά πατέντα δουλεύε στο ABIT το οποίο πρακτικά υποστίριζε μόνο μέχρι 1400Mhz. Για να μη ζεστένεται το καλό μου νέο Τσιπιγιού (CPU) του αγόρασα το ThermalTake SilentBoost το οποίο κάνει καλή δουλειά. αξιοπρεπέστατο πλέον το μηχανάκι μου περάσαμε μαζί σχεδον 2 χρόνια!Σύνθεση:

PSU: Enermax 465Watt

M/B: ABIT KT7A-RAID

CPU: AMD Athlon XP 2400+ (2.0Ghz)

RAM:768MB SDRAM

Graphics: MSI GFORCE4400VTD (128ΜΒ)

HDD: WD20GB + IBM40GB + HITACHI120GB + WD 120GB

CDRW: PLEXTOR PX-W2410

DVD-ROM: PIONEER 116

FLOPPY: LS120

SOUND: SB Audigy 2

TVTUNER

Οκτώβριος 2005 (ναι τελειώνουμε!!!)

καιρός να κάνω και εγώ τις δωρεές μου:

ΑΒΙΤ ΚΤ7Α-RAID

AMD ATHLON 1Ghz

768MB SDRAM

Geforce 32MB (ναι εκείνη που μου χάρησαν!)

IBM 40GB

SB LIVE

όπως φένεται έμεινα χωρίς Μ/Β!οπότε μια βόλτα στα μαγαζιά για SOcket A και βρίσκω ένα ξεχασμένο MSI KT7N2 Delta2 Platinum με 60 Ευρώπουλα! αγοράζω και 1GB DDR (2x512MB PC3200) και μετά από λίγο καιρό αγοράζω και ένα LG4167B DVD Writer Που αντικατέστησε το plextor! οπότε σήμερα όλα αυτά τα έγραψα στο εξής μηχάνημα:

PSU: Enermax 465Watt

M/B: MSI KT7N2 Delta2 Platinum

CPU: AMD ATHLON XP 2400+ (2.0Ghz) oc 2.1Ghz(από το Cell Menu της M/B)

RAM: 1GB DDR (2x512MB PC3200)

Graphics: MSI GFORCE4400VTD (128ΜΒ) oc σε ρυθμίσεις GF4600

HDD: WD 120GB + HITACHI120GB

DVD Writer: LG 4167B

DVD-ROM: PIONEER 116

FLOPPY: επειδή αυτη η M/B δεν έχει πολλά IDE κανάλια αφαίρεσα το LS120

SOUND: SB Audigy 2

TVTUNER

μετά από τόσες αλλαγές τελικά έχω πάλι ένα μηχάνημα που είναι παλιάς τεχνολογίας και σύντομα θα χρειαστεί πάλι άλλαγμα!

:115: Μήπως θέλει κανείς να μου χαρίσει κάτι να κάνω μια νέα αρχή?:032:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το post. Αν πιάσει πες μου να προβώ σσε απομίμηση...

Υ.Γ.>

το παράροξο? το μαγαζί μου έδωσε 40άρι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ενώ η hitachi μου έστειλε ανακατασκευασμένο (refurbished!).

Απ' ότι γνωρίζω είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει καινούργια σε RMA. Ένας γνωστός πήρε μεταχειρισμένη οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το post. Αν πιάσει πες μου να προβώ σσε απομίμηση...

Υ.Γ.>

Απ' ότι γνωρίζω είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει καινούργια σε RMA. Ένας γνωστός πήρε μεταχειρισμένη οθόνη!

δεν ξέρω ποια είναι η πολιτική της εταιρίας αλλά ο Hitachi 120GB ήταν 6 μηνών (ούτε δόντια δεν είχε βγάλει) ενώ ο IBM40GB ήταν ήδη 3 ετών!

η Plextor αν κάνεις RMA έχει επιλογές στην RMA φόρμα για το τι Plextor θέλεις να σου επιστρέψουν. Επιλογές:

1. το δικό σου plextor διορθωμένο.

2. ένα άλλο plextor(ίδιο μοντέλο) διορθωμένο ή ένα plextor καινούργιο (αν τους έχουν τελειώσει τα χαλασμένα!)

Βέβαια ο δίσκος είναι ποιο περίπλοκος αλλά για δίσκο 6μηνών περίμενα να πάρω καινούργιο.

επειδή μίλησα τηλεφωνικός με την PLextor (ούτε γκομενα μου να ήταν!) μου είπαν ότι επειδή το plex μου ήταν νεαρής ηλικίας θα μου δίνανε καινούργιο και γι αυτο μου είπαν να επιλέξω το 2.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμβαίνουν τα απίστευτα!

κάποιοι γνωστοί παρακολουθούσαν ένα πρόγραμα και του δίνεται η ευκαιρία να αγοράσουν Hardware από το οποίο αν καταθέσουν την απόδειξη μπορούν να πάρουν 300Ευρώ Πίσω! επειδή πήραν PC πρόσφατα (1-2 μήνες) προσφέρθηκαν να κάνουν το εξής:

να αγοράσω εγώ το Hardware που θέλω και να βγεί στο ονομά τους η απόδειξη ώστε να μην πάει χαμένη η "επιδότηση"!!!!

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.