Jump to content



Tροφοδ. δεν κλεινει εντελως


squid

Recommended Posts

Πηρα το Hiper Type-R 480 (HPU-4K480) και εχω το εξης ζητημα, με τα προηγουμενα τροφοδοτικα ειχα συνδεμενο στο pc με usb ενα πολυμπριζο (με ασφαλεια) πανω στο οποιο ειχα συνδεμενες ολες τις συσκευες, και ετσι ελεγχοταν απο το PC. Oταν ανοιγα το PC ανοιγε και το πολυμπριζο και ξεκινουσαν ολες οι συσκευες, και οταν εκλεινα το PC εκλειναν και οι συσκευες και ετσι δεν χρειαζοταν να τις ανοιγω / κλεινω μια - μια (σκανερ, εξωτερικος δισκος, ηχεια, εκτυπωτης κλπ)

Το Ηiper ομως οταν κλεινει το PC συνεχιζει να τροφοδοτει με ρευμα το board και τις θυρες και ετσι δε κλεινει τιποτε, (πρεπει να κλεισω το τροφοδοτικο απο το διιακοπτη του)

Ξερετε αν μπορω να κανω τιποτε για να κλεινει εντελως το τροφοδοτικο οταν κλεινω το PC ?

.

Link to comment
Share on other sites

με τι ονομα συνηθως βρισκεται αυτη η ρυθμιση στο bios ? Ακομη και το optical Μouse που ειναι σε PS2 εχει ρευμα (κοκκινο led) οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης αν δεν κλεισω το τροδοτικο απο το διακοπτη του.

ASRock 939 SLI32

.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτος λογικό. καθώς σου δίνεται η δυνατότητα να "ξυπνήσεις" τον υπολογιστή σου με διάφορους τρόπους

wake on lan

wake on ring

wake on mouse mouve

wake on (key)<--- όπου σου δίνει την δινατότητα ο υπολογιστής να ανοίγει με κάποιον κωδικό που δίνεις στο keyboard

Για να γίνουν όλα αυτά πρέπει τα περιφερειακά, άρα και η μητρική να έχουν ρεύμα. Αν απενεργοποιήσεις όλες τις επιλογές στα power option όπως είπαν και τα παιδιά θα είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

thanks guys. θα το κοιταξω μολις παω σπιτι. Αυτα ειναι κλασσικα settings που θυμαμαι απο τα προηγουμενα board οντως, μαζι με το PSU αλλαξα και μητρικη (ΑSRock 939 SLI32) Δεν θυμαμαι να ειδα κατι αναλογο ομως , θα ξερω για σιγουρα αργοτερα

.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Hiper Type-R 580W.. Όταν κλείνω τον υπολογιστή το τροφοδοτικό συνεχίζει να λειτουργεί με σκοπό την καλύτερη ψύξη του ιδίου.. μετά από 2-5 λεπτά κλείνει μόνο του.. Ίσως έτσι να λειτουργεί και το δικό σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Hiper Type-R 580W.. Όταν κλείνω τον υπολογιστή το τροφοδοτικό συνεχίζει να λειτουργεί με σκοπό την καλύτερη ψύξη του ιδίου.. μετά από 2-5 λεπτά κλείνει μόνο του.. Ίσως έτσι να λειτουργεί και το δικό σου..

Το σκεφτηκα μηπως ειναι και αυτο και το αφησα ετσι εχθες το βραδυ μεχρι να κανω ενα μπανακι και οταν γυρισα ο εξωτερικος σκληρος ακομη βουιζε, το ποντικι ειχε φως, και το σκανερ το ιδιο ... :(

Link to comment
Share on other sites

Για βρες το legacy, legasy support ή κάτι τέτοιο μέσα στο bios και κανε το disable. Απ ότι θυμάμαι σταματάει να δίνει ρεύμα στα usb πληκτρολόγια και mouse. Τσέκαρε το μήπως γίνει κάτι.

ναι καλα λες για να το τσεκαρω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1. oση ωρα και να το αφησω υπαρχει ρευμα στα περιφερειακα

2. δοκιμασα οσα σχετικα settings του bios υπαρχουν, καμμια διαφορα

3. μοιαζει να ειναι μαλλον ζητημα σχεδιασμου του τροφοδοτικου ? Το προηγουμενο μου ητανε ενα Q-TEC που δεν ειχε διακοπτη οn/off

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τροφοδοτικού, μάλλον μητρική θα έλεγα.

Να σου πω τι γίνεται στην δικιά μου

ένα USB modem που έχω όταν το έχω συνδεδεμένο, το φωτάκι του είναι αναμμένο και με κλειστό το PC.

Δεν έχω εξωτερικό USB δίσκο επάνω αλλά μάλλον και αυτός θα έπαιρνε ρεύμα.

Τα τροφοδοτικά δλδ δίνουνε ρεύμα στην μητρική ακόμη και όταν είναι κλειστά, για αυτό πριν κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση στο εσωτερικό του PC πρέπει να κλείνεις τελείως το τροφοδοτικό από το κουμπί του ή να αφαιρείς το καλώδιο τροφοδοσίας του.

Τώρα το γιατί δίνουν οι μητρικές ρεύμα στα περιφερειακά μπορεί και να έχει σχέση με τις ρυθμίσεις του BIOS στα Power Options, ή απλά να τις φτιάχνουν έτσι αυτές που σου δίνουν την δυνατότητα πχ να κάνουν εκκίνηση από το πληκτρολόγιο με το πάτημα ενός τυχαίου πλήκτρου, Wake On Lan κτλ.

Εγώ έτσι ξεκινάω τον υπολογιστή μου, πατάω ένα οποιοδήποτε κουμπί στο πληκτρολόγιο και ξεκινά. Θα μπορούσε να γίνει αυτό αν δεν έδινε ρεύμα η μητρική στο πληκτρολόγιο, ακόμα και όταν το PC είναι κλειστό; Μάλλον όχι. Και αν το πληκτρολόγιο που είχα ήταν USB; Άρα δίνει ρεύμα ΚΑΙ στις USB θύρες. Ελπίζω να κατάλαβες πως το σκέφτομαι.

Στην περίπτωσή σου, αν εξαιρέσεις τον σκληρό ο οποίος φυσικά δεν μπορείς να ανέχεσαι να βουίζει 24/7 δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα το pc σου.

Δλδ με λίγα λόγια σου συστήνω να παίξεις και άλλο με τις ρυθμίσεις του BIOS της μητρικής σου. Κάτι θα υπάρχει εκεί που θα κάνεις την δουλειά σου, αλλά μπορεί να σου ξέφυγε. Keep trying μέχρι να πετύχει θα έλεγα. Όλο και κάτι καινούριο θα βρεις όσο το ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Iσως τοτε ειναι θεμα σχεδιασμου του bios ? τα Settings εχουν ως εξης :

Οριζοντιο top menu :

----------------------------------------------------------

Main | Advanced | HW monitor | Boot sequence | Exit

----------------------------------------------------------

Mονο στο Αdvanced υπαρχουν ρυθμισεις σχετικες ειτε με power ειτε με usb ειτε αλλα περιφερειακα :

Αdvanced:

  • CPU Config
  • Chipset Config
  • ACPI Config
  • IDE Config
  • PCIPnP Config
  • Floppy Config
  • SuperIO Config
  • USB Config

ACPI Configuration :

  • Suspend To RAM -- AUTO | DISABLE
  • Repost Video on STR Resume -- YES | NO
  • Restore on AC/Power Loss -- POWER OFF | POWER ON
  • Ring-in Power On -- ENABLE | DISABLE
  • PCI Devices Power On -- ENABLE | DISABLE
  • PS/2 Keyboard Power On -- DISABLE | Any Key
  • RTC Alarm Power On -- DISABLE | ENABLE

USB Configuration :

  • USB Controller -- ENABLE | DISABLE
  • USB 2.0 Support -- ENABLE | DISABLE
  • Legacy USB Support -- DISABLE | ENABLE | AUTO
  • OHCI STRA Fast Restore -- ENABLE | DISABLE

αληθεια τα OHCI STRA Fast Restore & Repost Video on STR Resume & RTC Alarm Power On τι ειναι και τι τιμες πρεπει να εχουν ? (καλα το τελευταιο φαινεται οτι πρεπει να ειναι disable)

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.