Jump to content



Πρόβλημα με Internet


Recommended Posts

Καινούργιος Η/Υ, εχω βάλει xp sp2.Το πρόβλημα είναι οτι ενώ συνδέομαι κανονικά με dialup δεν μπορώ να δώ καμια σελίδα ούτε να κάνω update ουτε yahoo.... κτλ....

Είμαι αποκομένος γενικά

Δοκίμασα και σε dsl μέσω ethernet σύνδεσης τα ίδια....

Είχα zonealarm to απεγκατέστησα kaspersky το έβγαλα,απενεργοποίησα και το win firewall τίποτα....:102:

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι συνδεδεμένος, ping μπορείς να κάνεις?Δοκίμασε να κάνεις στην διεύθυνση www.ote.gr

Εάν είναι μηδέν, έχεις εσωτερικό πρόβλημα.Εάν έχεις απλως loss, είναι εξωτερικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πειράξει τιποτα απο τα ip dns.

Όταν συν΄δεσω το dsl μοντεμ στη δεύτερη enthernet (Dfi Ultra) βγάζει μηνυματάκι για τo ip οτι δεν μπορεί να το τσεκάει κατι τέτοιο/

Πρόβλημα έχω και με απλο modem 56αρη.

Σαν κάτι να με μπλοκάρει.Επίσης στα πακέτα εχω μόνο sent τα recieved είναι 0

post-1003-1442174366,2093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν δοκιμάζεις με τη dsl φρόντισε να βάλεις σωστά τις ρυθμίσεις στα tcp/ip της κάρτας δικτύου. Βάλε default gateway την ip του modem/router, δώσε μια διαφορετική ip στο pc σου και το subnet mask θα μπει μονο του.

Από κάτω πέρασε τα dns του provider που χρησιμοποιείς.

Μην ξεχνας οτι χρησιμοποιωντας την αλλη θυρα ethernet οι ρυθμισεις που εχεις περασει δεν ισχυουν και σε αυτη αλλα πρεπει σε καθε μια να τις περασεις ξεχωριστα.

Link to comment
Share on other sites

Η dsl είναι σε άλλο σπίτι δοκιμαστικά πήγα τον υπολογιστή μου.Το πρόβλημα είναι με τη pstn που έχω σπίτι αλλα και με την dsl δεν είδα φώς

Πάω για format

Link to comment
Share on other sites

Το Κasperky μου δημιουργούσε παλιότερα το ίδιο πρόβλημα κι έπρεπε να κάνεις disable κατά την εγκατάσταση το "real-time protection against network attacks".Βέβαια εσύ είπες οτι το έχεις κάνει απεγκατάσταση,οπότε δεν πιστεύω να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις σε format μπες σε κονσόλα και δοκίμασε να κάνεις ping στο 62.1.1.62 είναι κάποιος dns server. Εννοειτε φυσικά οτι οι ρυθμίσεις δικτύου θα είναι σωστές απο μέρους σου. Αν το ping σου δίνει απάντηση, τότε απλά δεν μπορούν να μεταφρασουν οι διευθήνσεις που δίνεις σε IP, δηλαδή δεν έχεις επικοινωνία με κανέναν dns server να κάνει την μετάφραση. Δες το και πες μας..

ps: αν θυμάμαι καλά στο zonealarm έπρεπε να δηλώσεις το range του τοπικού δικτύου για να μην σε κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις το μόντεμ για αρχή και κάνε επανεκκίνηση.Τα Windows θα σου το ξαναβρούνε όταν θα μπεις.Κλείσε ότι firewall έχεις και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.