Jump to content



Αγορα φηφιακης βιντεοκαμερας, αποριες


Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Πάρε την φτηνή τότε με τα 297.... Πράσινο χρώμα σου λέω δεν παίζει..... Αυτο που λές είναι όπως η διόπτρα φωτός και είναι πανάκριβη......Χώρια που τώρα άρχισε να χρηιμοποιείται σε κάτι πολύ επαγγελματικές κάμερες ( πχ αν έχεις δει κάτι ντοκιμαντέρ στο Doscovery...).

Link to comment
Share on other sites

Ποια λες με 297? Καποιες που βλεπω που εχου - στο Lux σημαινει οτι ειναι 0 αρα ειναι το πιο καλο η ειναι τιποτα αλλο? Απο αυτες στο πρωτο μου ποστ ποια προτεινεται συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που ελπιζω να καταλαβατε οτι θελω?!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτη εδω τι λετε? http://www.pixmania.com/gr/gr/188654/art/canon/aeioaieuiana-minidv-mv900.html# Γιατι το 25 με το 30 και το 800 με το 1000 δεν εχει μεγαλη διαφορα και μαρεσει σαν μαρκα και μεγεθος!!!

Επισης ο ηλεκτρονικος σταθεροποιητης εχει διαφορα απο τον ψηφιακο? Κι αν ναι, ποιος ειναι καλυτερος? Γιατι αυτη εχει ηλεκτρονικο EIS

Link to comment
Share on other sites

Στο pixmania κάπου έχει ένα πλήκτρο για σύγκριση..... Το δοκίμασα και από ότι φαίνεται η Canon έχει ένα μικρό προβάδισμα.... Αν έχεις καταλήξη σε αυτές τις 2 λόγω budget κάνε μια αναζήτηση στο γούγλη για user reviews . έχω την εντύπωση ότι για την Canon είχαν μέτριες εντυπώσεις όσον αφορούσε τις νυχτερινές λήψεις με χαμηλό φωτισμό.... Ενώ όχι και τόσο κακές για την panasonic.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μαρεσουν στην Panasonic ειναι οτι εχει διεπαφη usb 2 και ειναι μεγαλη σε παχος! Απο την αλλη η Canon δεν εχει λειτουργια σαν web camera. Τωρα δεν ξερω τι να προτιμησω και ποιο να βαλω 1ο κριτηριο για την επιλογη... :( Συμβουλεψτε...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 5 μήνες έχω πάρει απο pixmania την panasonic GS75 με 500 περίπου ευρώ και είμαι κατευχαριστήμένος. Για τις νυχτερινές λήψεις : καμια καμερα της τάξης των 500 και 700 ευρώ δεν τραβαει καλά το βράδυ οτι και να λένε τα manual. Πάντως συγκριτικά με την προηγούμενη που είχα (1CCD) αυτή είναι απίστευτα καλύτερη.... τη συστήνω ανεπιφυλακτα. Την εχει και το mediamarkt για να τη δεις ζωντανά....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την φτηνή τότε με τα 297.... Πράσινο χρώμα σου λέω δεν παίζει..... Αυτο που λές είναι όπως η διόπτρα φωτός και είναι πανάκριβη......Χώρια που τώρα άρχισε να χρηιμοποιείται σε κάτι πολύ επαγγελματικές κάμερες ( πχ αν έχεις δει κάτι ντοκιμαντέρ στο Doscovery...).

Φίλε κάνεις λάθος. Εδώ και πολλά χρόνια το nightshot της sony τραβάει στο απόλυτο σκοτάδι ασπρόμαυρα όμως (πρασινίζει λίγο). Τώρα στις τελευταίες βιντεοκάμερές της έχει και έγχρωμο nightshot...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μην μπερδεύεις το night vision που έχουν οι διόπτρες με τοην λεθτουργία που έχουν οι κάμερες. Καμία σχέση. Τραβάει όπως λες ασπρόμαυρα γιατί αλλάζει ο φακόε. Την ίδια λειτουργία έχουν και οι κάμερες παρακολούθησης των συναργεμών ( ειδικά για βράδυ χρησιμοποιούν ασπρόμαυρες) αλλά καμμία σχέση με ποιότητα και λειτουργία....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μπερδεύω καθόλου!! Δεν μιλάω για nightvision απλώς και στο nightshot όταν ανοίξεις το nightshot light τραβάς και στο απόλυτο σκοτάδι. Στις παλιότερες κάμερες φαινόταν πράσινο στις πιο καινούργιες είναι έγχρωμο...

Link to comment
Share on other sites

Πιαιδια επειδη τελικα αποφασισα να παρω καποια αναμεσα στις Canon 900 kai 930 θελω να ρωτησω κατι τελευταιο!

Επειδη η μεθοδος εγγραφης ειναι MiniDV, εχει διαφορα αν η διεπαφη με τον υπολογιστη ειναι firewire η usb? Εννοω στην ταχυτητα μεταφορας γιατι φυσικα το firewire ειναι πολυ πιο γρηγορο αλλα λογω οτι η μεθοδος ειναι MiniDV δηλαδη πρεπει να παιζει το βιντεο απο την καμερα και ταυτοχρονα να το περναει στον υπολογιστη (δηλαδη η μεταφορα θα διαρκει οση διαρκεια ειναι το βιντεο δεν εχει καποια διαφορα ειτε ειναι firewire ειτε ειναι usb, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, επειδή κι εγώ ψάχνομαι εδώ και λίγο καιρό για μια φθηνή ψηφιακή έχω βρει την canon mv-900 εδώ

και αν δεν κάνω λάθος στο εξωτερικό έχει τον κωδικό zr 500 και ένα review σχετικό έχει εδώ. Οι τύποι αν κατάλαβα καλά λένε ότι είναι η πρώτη φορά που η canon ὲχει σοβαρή πρόταση στην entry level κατηγορία....Για πείτε ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.