Jump to content



Αντιγραφικό DVD και δισκάκια DVD+r


georgep800

Recommended Posts

Καταρχήν το αντιγραφικό dvd που έχω είναι το LITE-ON DVDRW LDW-851S.

Για αρκετό κερό έγγραφα σε δίσκους Creation και σε ΤAIYO YUDEN DVD+R 8X PRINTABLE SPINDLE 100. Πρίν απο αρκετό κερό πήρα τα THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE. Το πρώτο dvd που έγγραψα γράφθηκε χωρίς πρόβλημα. Το δεύτερο έβγαλε κάποιο σφάλμα κατα την εγγραφή(άσχετο αλλα ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε όσα dvd έχω αντιγράψει). Το τρίτο και το τέταρτο είχαν την ίδια τύχη. Σήμερα δοκίμασα να γράψω σε δισκάκια Creation και σε ΤAIYO YUDEN DVD+R 8X PRINTABLE SPINDLE 100 που έγγραφα παλιότερα χωρίς πρόβλημα, αλλα μου βγάζει ότι οι δίσκοι είναι γεμάτοι. το ίδιο μου βγάζει τώρα και για τους δίσκους THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1. Υπάρχει περίπτωση οι δίσκοι THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE να δημηούργησαν το πρόβλημα;;

2. Ξέρει μήπως κανείς ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1) Έχει τύχει σε καλό μου φίλο να έχει πρόβλημα με ολόκληρη παρτίδα από ΤΥ δισκάκια (κεραμικά), οπότε μπορεί να συμβαίνει κάτι ανάλογο με εσένα.

2) Update firmware δοκίμασες?Μήπως το άλλαξες εσύ?

3) Άλλα δισκάκια έχεις δοκιμάσει.Πχ, εγώ τελευταία χρησιμοποιώ τα Maxell που τα έχω βρει εξίσου καλά με τα ΤΥ που χρησιμοποιούσα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

...είναι το LITE-ON...

Απλά να γνωρίζεις ότι έχεις αγοράσει από εταιρία που στο παρελθόν έβγαλε writer με λανθασμένη εφαρμογή του παγκόσμιου standard πρωτόκολλου ATAPI, και αντί να γίνεται flush η cache (το buffer), γινόταν erase του firmware και καθίστατο άχρηστη η συσκευή.

Εμπιστεύεσαι τα δεδομένα σου σε αυτήν την εταιρία;

Προσωπικά, δεν θα τα εμπιστευόμουν.

Link to comment
Share on other sites

WAntilles, μπορείς αυτό που λες να είναι αλήθεια (αν και εγώ προσωπικά είμαι κάτοχος 2 συσκευών dvdrw Liteon χωρίς κανένα πρόβλημα και το πρόβλημα που αναφέρεις από όσο θυμάμαι ήταν για περιβάλλον Linux), παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι βοηθάς στο να βρει λύση με το μηχάνημα που έχει ο φίλος μας, εκτός εάν με τα λεγομένα σου του προτείνεις να αλλάξει το dvdrw με κάτι άλλο, οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα τότε να του προτείνεις κάποιο εσύ που πιστεύεις ότι είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το αντιγραφικό dvd που έχω είναι το LITE-ON DVDRW LDW-851S.

Για αρκετό κερό έγγραφα σε δίσκους Creation και σε ΤAIYO YUDEN DVD+R 8X PRINTABLE SPINDLE 100. Πρίν απο αρκετό κερό πήρα τα THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE. Το πρώτο dvd που έγγραψα γράφθηκε χωρίς πρόβλημα. Το δεύτερο έβγαλε κάποιο σφάλμα κατα την εγγραφή(άσχετο αλλα ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε όσα dvd έχω αντιγράψει). Το τρίτο και το τέταρτο είχαν την ίδια τύχη. Σήμερα δοκίμασα να γράψω σε δισκάκια Creation και σε ΤAIYO YUDEN DVD+R 8X PRINTABLE SPINDLE 100 που έγγραφα παλιότερα χωρίς πρόβλημα, αλλα μου βγάζει ότι οι δίσκοι είναι γεμάτοι. το ίδιο μου βγάζει τώρα και για τους δίσκους THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1. Υπάρχει περίπτωση οι δίσκοι THAT'S TAIYO YUDEN DVD+R 8X JEWEL CASE 5 PACK JAPAN MADE να δημηούργησαν το πρόβλημα;;

2. Ξέρει μήπως κανείς ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα;

1. Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση

2. Με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το δικό σου αποδήμησε εις κύριον το παλιό μου Samsung TS-H552B. Οπότε είμαι σίγουρος ότι πολύ απλά το drive σου είναι για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχει τύχει σε καλό μου φίλο να έχει πρόβλημα με ολόκληρη παρτίδα από ΤΥ δισκάκια (κεραμικά), οπότε μπορεί να συμβαίνει κάτι ανάλογο με εσένα.

2) Update firmware δοκίμασες?Μήπως το άλλαξες εσύ?

3) Άλλα δισκάκια έχεις δοκιμάσει.Πχ, εγώ τελευταία χρησιμοποιώ τα Maxell που τα έχω βρει εξίσου καλά με τα ΤΥ που χρησιμοποιούσα παλιότερα.

1) Του δημιούργησε όμως πρόβλημα όταν έβαζε άλλα δισκάκια; Ρωτάω επειδή σ’ εμένα τώρα πια το πρόβλημα το εμφανίζει σε όλα.

2) Του είχα κάνει παλιότερα όταν δεν είχα πρόβλημα και μετά την αναβάθμιση δεν είχε αλλάξει κάτι, όλα δούλευαν οκ! Για να του κάνω Update firmware θα πρέπει να κατεβάσω από εδώ: http://www.liteonit.com/global/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=67&limit=1&limitstart=2

αυτό που λέει Firmware;

3) Βασικά δοκίμασα τα δισκάκια Creation και ΤAIYO YUDEN DVD+R 8X PRINTABLE SPINDLE 100 με τα οποία έγγραφα παλιότερα χωρίς πρόβλημα, τώρα όμως δεν τα γράφει..

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση

2. Με ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με το δικό σου αποδήμησε εις κύριον το παλιό μου Samsung TS-H552B. Οπότε είμαι σίγουρος ότι πολύ απλά το drive σου είναι για αντικατάσταση.

1. Είσαι σίγουρος; Γιατί έξω απο το κουτί του δίσκου έχει ένα κίτρινο ταμπελάκι το οποίο γράφει ότι «...εάν οι οδηγοί δεν πληρούν τις προδιαγραφές,... μπορεί να οδηγήσει σε βλάβη των οδηγών...»

2. Αυτό αρχίζω να πιστεύω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

georgep800 μπορεις να αναφερεις το firmware που χρησιμοποιει ο οδηγός, ποιο ακριβως ηταν το λαθος κατα την εγγραφη (ισως και καποιο error log) και αν χρησιμοποιείς aspi?

Δυστηχώς δεν μπορώ να θυμηθώ πιο ήταν το σφάλμα που μου έβγαζε...

Όσο για τα error log τα είχα κρατήσει όλα, αλλα όταν πήγα απο το Nero 6 στο Nero 7 έκανα πλήρης απεγκατάσταση και διαγράφηκαν..

Το firmware φαίνεται στην καρτέλα "Πρόγραμα Οδήγησης" δίπλα απο το "Έκδοση";

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, για να είμαι ειλικρινής, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί

2)Ναι

3)Λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.Δοκίμασε και κανένα καθαρισμό ή άλλο dvd.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω για να είμαι σίγουρος. Επείδή δεν ξέρω και πολλά απο hardware, όταν θα ξεσυνδέσω το αντιγραφικό απο το σύστημα μου, θα πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να μην ψάχνει το pc τον οδηγό; Στο άλλο σύστημα που θα τον συνδέσω τι θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση; :)

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να μην ψάχνει το pc τον οδηγό;
θα προσεξεις τα jumpers πο βρισκονται πισω απο τον οδηγο να βρισκονται στη σωστη θεση, αναλογα με το αν θα ειναι σε θεση master ή slave
Στο άλλο σύστημα που θα τον συνδέσω τι θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση;
οχι, απλα να υπαρχει ενα προγραμμα εγγραφης
Link to comment
Share on other sites

θα προσεξεις τα jumpers πο βρισκονται πισω απο τον οδηγο να βρισκονται στη σωστη θεση, αναλογα με το αν θα ειναι σε θεση master ή slave

οχι, απλα να υπαρχει ενα προγραμμα εγγραφης

Οκ, ευχαριστώ!

Μήπως σου είναι εύκολο να μου πείς πως θα δώ σε ποιά θέση βρίσκονται τα jumpers;

Στο άλλο σύστημα που θα το βάλω, θα πρέπει να ορίσω τα jumpers;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σχήμα πάνω σε κάθε drive που σου δείχνει τις διάφορες θέσεις MA (Master), Slave (SL), Cable Select (CS).

Πρέπει να βγάλεις το rive από το tower για να το δεις αυτό το σχήμα, που είτε είναι στο πάνω μέρος του drive, είτε στο πίσω, εκεί που μπαίνουν τα καλώδια.

Πάντως αν δυσκολευτείς με τα jumpers, στο άλλο PC βάλε το drive σου σε ένα κανάλι (καλώδιο) μόνο του και βάλε από το BIOS την αναγνώριση των θέσεων των συσκευών στο AUTO (Auto Detect) . Στην περίπτωση αυτή δεν παίζει ρόλο η θέση των jumpers.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές αγόρασα ΤΥ επηρεασμένος από αυτά που γραφονται εδώ και αλλού και έτυχε ένα-δυο να μην πάνε καλά κατά την εγγραφή.

Τα μοναδικά CD, DVD που ποτέ, μα ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα (ακόμη διαβάζονται όλα μετά από χρόνια, φτου-φτου) είναι τα Imation!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.