Jump to content



To PC.....ΚΑΙΓΕΤΑΙ!!!


Martian

Recommended Posts

σε τι δεν απαντησα ρε φιλε dimitris_s??

συγνωμη αλλα νομιζα πως απαντησα???

Όπως βλέπεις έχω γράψει από κατω με edit ότι "με πρόλαβες" και απάντησες...

Αλλά κατά πως φαίνεται το ερώτημα του schumifer έχει μείνει μέχρι τώρα αναπάντητο...

Τελικά τι εννοείς με το δεν μπορείς να αγγίξεις την ψύκτρα; Ότι δεν μπορείς να βγάλεις το πλαϊνό ή ότι την αγγίζεις και αυτή ζεματάει;

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχω γράψει από κατω με edit ότι "με πρόλαβες" και απάντησες...

Αλλά κατά πως φαίνεται το ερώτημα του schumifer έχει μείνει μέχρι τώρα αναπάντητο...

Τελικά τι εννοείς με το δεν μπορείς να αγγίξεις την ψύκτρα; Ότι δεν μπορείς να βγάλεις το πλαϊνό ή ότι την αγγίζεις και αυτή ζεματάει;

καλημερα

εννοω οτι οταν ακουμπαω την ψυκτρα ζεματαει!

πολυ βασικα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Xtraktor δωσε μας μια ποιο σαφη εικονα του συστηματος........

1)το 70c ειναι σε ide sta 3.2 .......η full load ?

αν οχι στα ποσα και με τι ρευματα.......

2)στο περιπου θερμοκρασια δωματιου.......παιζει ρολο

3) η p5w dh deluxe ειναι ποιο ζεστη απο την φυση της(ασχετο)

4) ακομα παιζει ρολο αν και η ψυκτρα εχει καθαριστει καλα στην επαφη της

με τον επεξεργαστη.......λογο καιρου μην εχει παρει το αλουμινιο μαυριλα)

5)μηπως δεν ειναι αρκετη η παστα και θελει και αλλο

ομως το ποιο καιριο ειναι να μασ πεις που δουλευει το CPU (3.2 -- 3.8 -- 4.0 ) ?

KAI AN TO 70C EINAI ΣΕ ΗΡΕΜΙΑ......Η ΣΕ ΠΛΗΡΗ ( 80-100%) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Γεια χαρα φιλε elefsinara

να απαντησω οσο μπορω βεβαια στις ερωτησεις σου

1.Το70 βαθμους ηταν οταν ανοιγα τον υπολογιστη και κοιταγα ειτε στο PCProbe h sto A1 booster της asus. παντα χωριςκλοκαρισμα..στα φυσιολογικα 3,2

2.ειναι μια πραγματικοτητα πως η θερμοκρασια δωματιου μου ειναι αρκετα υψηλη λογο του οτι το χτυπαει πολυ ο μεσημεριανος ηλιος

3.οσο για την νεα μητρικη..ναι ΟΝΤΩΣ το καταλαβα πως ειναι ακετα ζεστη!!

4.Για την μαυριλα που ελεγες..δεν νομιζω γιατι το τσεκαρα με με ενα φιλο και εχει καθισει καλα..και δεν υπαρχει θεμα μαυριλας!

5.οσο για τη παστα..ειανι αρκετη....μι σταγονα στο κεντρο..δεν νομιζω να χρειαζονταν παραπανω

Το ζητημα πιο ειναι...οτι μετα το τελευταιοπ μηνυμα μου εχθες...δεν αντεξα αλλο..και ανοιξα το κουτι..και το αφησα ανοιχτο ολο το βραδυ..σημερα το πρωι, ειδα παλι τις θερμοκρασιες και ηταν γυρω στους 58 βαθμους..δεν ειναι τελεις θερμοκρασιες, οθτε σαν αλλες που εχουνη καταγραφει απο αλλα μελη με παρομιους επεξεργαστες καιλιθογραφια, αλλα ειαι μια μελαη διαφορα με εκεινες που αναφερα στο πρωτο μηνυμα μου

μαλλον αρχισα να συνειδιτοποιω οτι μαλλον κατι πρεπει να κανω με καλυτερη ροη του αεα μεσα στο κουτι μου

Αυτα βασικα....Να πω την πικρη αληθεια την θερμοκρασια που περιμενα ηταν γυρω στους 40 βαθμους σε idle αταταση...αλλα μαλλον δεν θα τη δω ποτε!

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό είναι ότι λόγω μεγέθους σου χαλάει την ροή του αέρα μέσασ τ κουτί και ανεβάζει θερμοκραίσ αφου ανακυκλώνεται ο ίδιος ζεστός . Τι θερμοκρασίες έχεις στο κουτί?

Θα πρέπει να μας πεις και τι άλλους ανεμηστίτρες έχεις μέσα και τι ροή /κατευθυνση έχουν. Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάτι για να το βελιτώσεις...

Δοκίμασε απλά να το αφήσεις ανοικτο το κουτι να δεις αν θα έχεις κάποια μείωση στην τιμή...

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό είναι ότι λόγω μεγέθους σου χαλάει την ροή του αέρα μέσασ τ κουτί και ανεβάζει θερμοκραίσ αφου ανακυκλώνεται ο ίδιος ζεστός . Τι θερμοκρασίες έχεις στο κουτί?

Θα πρέπει να μας πεις και τι άλλους ανεμηστίτρες έχεις μέσα και τι ροή /κατευθυνση έχουν. Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάτι για να το βελιτώσεις...

Δοκίμασε απλά να το αφήσεις ανοικτο το κουτι να δεις αν θα έχεις κάποια μείωση στην τιμή...

Καλημερα Greek

βασικα δεν εχω κανενα αλλο ανεμηστηρα εκτος απο αυτον τον 12οαρι που ειανι πανω στην ψυκτρα!

εχω ενα κουτι της Thermaltake xazer 3 2000a το οποιο ειχε 7 ανεμιστιρες αλλα επειδει κανανε πολυ φασαρια τους εβγαλα(να σημειωσω πως ηταν 90αριδεες)

οσο για τη μειωση της τιμης της θερμοκρασιας λογο του ανοιγματος του παραθυρου του κουτιου..αυτο ειπα και πριν ενα μηυμα..πως χθες βραδυ το αφησα ανοιχτο και η θερμοκρασι επεσε στους 58 πουθ και παλι πιστευω πως ειανι υψηλη..απλα πιθστευω πως με δυο 90αριδες μπροστα και δυο 90αριδες πισω ...θα υπαρχει καλυτερη ροη αερα...αλλα δεν θα κανει τυρελη φασαρια??γιατι αυτο θελω να γλυτωσω!

Link to comment
Share on other sites

..απλα πιθστευω πως με δυο 90αριδες μπροστα και δυο 90αριδες πισω ...θα υπαρχει καλυτερη ροη αερα...αλλα δεν θα κανει τυρελη φασαρια??γιατι αυτο θελω να γλυτωσω!

Δοκίμασε να τους δουλέψεις στα 7V (ψάξε στο forum να δεις πως γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Αμμ, ρε φίλε, ο αεράς δεν πάει πουθενά, λογικό λοιπον!

Αν οι ανεμιστήρες του κουτιού σου τερματίζουν σε μολεξ, μια καλή και απλή μοντα είναι να συνδέσεις το μολέξ ανάποδα !!! Ναι το ξέρω ακούγεται κουφό, είναι λιγο δυσκολο να το κάνεις, αλλά γινεται και λειτουργεί !

Διαφορετικά αγόρασε καινούργια ανεμιστηράκια με τριπινο ή αναζήτησε τον τροπο να τα δουλέψεις σε 7βολτ που λέει ο Νικολας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Greek

βασικα δεν εχω κανενα αλλο ανεμηστηρα εκτος απο αυτον τον 12οαρι που ειανι πανω στην ψυκτρα!

εχω ενα κουτι της Thermaltake xazer 3 2000a το οποιο ειχε 7 ανεμιστιρες αλλα επειδει κανανε πολυ φασαρια τους εβγαλα(να σημειωσω πως ηταν 90αριδεες)

οσο για τη μειωση της τιμης της θερμοκρασιας λογο του ανοιγματος του παραθυρου του κουτιου..αυτο ειπα και πριν ενα μηυμα..πως χθες βραδυ το αφησα ανοιχτο και η θερμοκρασι επεσε στους 58 πουθ και παλι πιστευω πως ειανι υψηλη..απλα πιθστευω πως με δυο 90αριδες μπροστα και δυο 90αριδες πισω ...θα υπαρχει καλυτερη ροη αερα...αλλα δεν θα κανει τυρελη φασαρια??γιατι αυτο θελω να γλυτωσω!

Στη δική μου περίπτωση με τον Pentium D 805, σε κατάσταση ηρεμίας ήταν περίπου 45 βαθμοί όσοι και στο κουτί μέσα, έβαλα 2 8αρηδες πισω και 2 μπροστα στις 1800 στροφές αθόρυβοι , (o ανεμιστήρας της ψύκτρας 9αρης ηταν στις 2500 στροφές) και η θερμοκρασία έπεσε στους 38 στο κουτί και κατα συνέπεια και στον επεξεργαστή, είχα μια διαφορά της ταξης των 7 βαθμών.

Επειδή έχεις ανεμιστήρες πάρε ενα ρυθμιστή στροφών ανεμιστήρων, π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804908 , συνέδεσε τους ανεμιστηρες στον ρυθμιστή , ρύθμισε την ταχύτητα ώστε να μη σε ενοχλούν. Θα είσαι πολύ καλύτερα απο το να μην έχεις ανεμιστήρες. Εφόσον βάλεις 2 μπροστά και 2 πίσω καλό είναι να βάλεις και έναν στα πλάγια του κουτιου να ρίχνει κρύο αέρα πάνω στη ψύκτρα και την μητρική, ή τουλάχιστον να υπάρχουν μικρές τρύπες στα πλάγια του κουτιού στο ύψος της ψύκτρας. Θα πρέπει η θερμοκρασία με κλειστο το κουτι να είναι μικροτερη απο ότι οταν το εχεις ανοικτο. Αν συμβαίνει το αντίθετο σήμαινει οτι δεν εχεις καλη κυκλοφορία του αέρα μέσα στο κουτί. Επίσης καλό είναι να έχεις σημαζεμένα και τα καλώδια μεσα στο κουτί. Πιστεύω με τα παραπάνω να έχεις και εσύ ανάλογη πτωση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το κουτί σου http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/xaser3/2000a.asp , αν καταφέρεις να το λειτουργήσεις με τους ανεμιστήρες που έχει , σε χαμηλότερές στροφές σίγουρα θα πέσει η θερμοκρασία κατά πολύ.

Για τον έλεγχο ανεμιστήρων με τον ρυθμιστή απαιτείται αυτοί να είναι speed controllable (3-pin connector), αν δεν είναι μάλλον θα πας σε αγορά καινούριων.

Εφόσον δεν τα καταφέρεις με αλλο τρόπο που προτίνεται παραπάνω απο τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το κουτί σου http://www.thermaltake.com/product/Chassis/fulltower/xaser3/2000a.asp , αν καταφέρεις να το λειτουργήσεις με τους ανεμιστήρες που έχει , σε χαμηλότερές στροφές σίγουρα θα πέσει η θερμοκρασία κατά πολύ.

Για τον έλεγχο ανεμιστήρων με τον ρυθμιστή απαιτείται αυτοί να είναι speed controllable (3-pin connector), αν δεν είναι μάλλον θα πας σε αγορά καινούριων.

Εφόσον δεν τα καταφέρεις με αλλο τρόπο που προτίνεται παραπάνω απο τα παιδιά.

βασικα επειδει αυτα τα συστηματαπου εδινε το κουθτι τα ειχα βγαλει..λεω να τα ξαναβαλω με τυην διαφοραομως οτι θα βαλω δικους μου ανεμηστιρες..και θα ειναι ελεγχομενοι απο την μοναδα volcano μπροστα στο κουτι

ευχαριστω γαι την προταση και εγω σημερα αυτο σκεφτομουνα...πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει η ροη..και ηταν μεγα λαθος να κλεισω απλα το κουτι και να περιμενω να ειναι κρυος ο εεπεξεργαστης!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.