Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα γραφικών. HELPPP


DiM1442169068

Recommended Posts

Παιδιά SOS, αγόρασα την νέα κάρτα γραφικών την 7600gs για agp και έχω σοβαρό πρόβλημα. Του πέρασα τους nvidia 91.33 drivers τους είδε όλα καλά. Το πρόβλημα αρχίζει μόλις πάω να σε μπω σε games. Αφού το μπω στο bf2 μετά από λίγο έχει κωλύματα ο ήχος μετά φτιάχνει αυτό γίνετε για 2-3 φορες. Στο τέλος κλείνει η οθόνη και μου βγάζει ότι η TFT είναι σε safe mode !!!. Το δοκίμασα στο Americas army εκεί φόρτωσε και άμεσος μετά κόλλησε το pc.

Τώρα τι φταίει για help ιδέες. Κοιτάω να αλλάξω drivers κατεβάζω τους 91.31. Υπάρχει κάποιο utility να κάνω τελείως uninstall ότι υπάρχει σε αρχείο και registry τις προηγούμενες εκδόσεις τον forceware?

Τι άλλο να κάνω ..... helpppp

.........

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι στους drivers της καρτας γραφικων ? Η καρτα ηχου ποια ειναι και τι drivers εχεις βαλει σε αυτη ? Δωσε και μια περιγραφη του συστηματος σου αν ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Enermax 480 .... nforce 3 250 socket 754

Παιδιά το pc δούλευε μια χαρά μέχρι που μου άφησε χρόνους η προηγουμενη κάρτα γραφικών μου η 6600gt.

Η κάρτα ήχου είναι του motherboed μια realtek έχω βάλει τους last driver

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ απο καρτα ηχου και απο τροφοδοτικο (φαινεται οτι επαρκει).

Τα ψιλοκολληματα κλπ φερνουν και σε υπερθερμανση, δες αν δουλευουν ολα τ'ανεμιστηρακια στο κουτι και αν ο επεξεργαστης ειναι ενταξει. Προταση μου ειναι να χτυπήσεις κανενα τεστ τυπου sisoft sandra ή s&m για να δεις αν ολα δουλευουν οπως θα επρεπε πριν επικεντροθουμε σε επιπεδο drivers.

Link to comment
Share on other sites

Βρες την νεα εκδοση του Sisoft Sandra και βαλτο να κανει ενα burn out να δουμε τι βγαζει. Αμα υπαρχει καποια δισλειτουργια θα φανει. Επισης, εκανες uninstall ολους τους προηγουμενος drivers πριν την περασεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο event viewer βγάζει μονο αυτό για λάθος.

The following boot-start or system-start driver(s) failed to load:

nvport


Product: Windows Operating System
Event ID: 7026
Source: Service Control Manager
Version: 5.0
Component: System Event Log
Symbolic Name: EVENT_BOOT_SYSTEM_DRIVERS_FAILED
Message: The following boot-start or system-start driver(s) failed to load: %1
User Action
Do all of the following:

Verify that the drivers are configured correctly.
Verify that the computer is running the most current version of the drivers.



Version: 5.2
Symbolic Name: EVENT_BOOT_SYSTEM_DRIVERS_FAILED
Message: The following boot-start or system-start driver(s) failed to load: %1

Explanation
The specified drivers did not load correctly. The driver might not be in the expected location.


User Action
Do all of the following:

Verify that the drivers are configured correctly.
Verify that the computer is running the most current version of the drivers.



--------------------------------------------------------------------------------


Currently there are no Microsoft Knowledge Base articles available for this specific error or event message. For information about other support options you can use to find answers online, see http://support.microsoft.com/default.aspx.

Υπάρχει πρόγραμμα να βγάλω τελείως ότι υπάρχει από στα windows απο αρχεια registry τους nvidia drivers και να τους ξαναπεράσω? γιατί το δικό του unintall δεν ξέρω τι ***** κάνει και βγάζει αυτό το error.

Επίσης λόγο ότι είναι νέα κάρτα μονο τους 91.33 beta drivers και μετά μπορώ να βάλω. Έβαλα και μια crt που είχα το ίδιο πρόβλημα κάνει και σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα format γιατί δεν πήγαινε άλλο, το πρόβλημα παραμένει οποτε δεν είναι drivers. Aρα συμπεραίνω η φταίει η κάρτα (μακάρι,) η μνήμες η motherbord. To σάντρα λέει ότι δεν βρίσκει κάποια database και με φτύνει.

Link to comment
Share on other sites

S&M memory test από εμένα γιατί είναι πιο αξιόπιστο από τη στιγμή που μπαίνεις win.

Υπάρχει το DC registry cleaner και κάνει καλή δουλειά. Απλά διάβασε τα βήματα που πρέπει να κάνεις (safe mod-> απεγκατάσταση->registry-> restart).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαίνει οτι το συστημα ειναι σταθερότατο και ολα λειτουργουν αψογα. Δεν μένει παρα να δοκιμασεις την καρτα σε καποιο άλλο σύστημα (φιλου, γνωστου) να δεις αν το κανει και εκει. Παντως μην απογοητεύεσαι, δες ΕΔΩ. Μπορει να έπεσες στην περίπτωση...

Αν εχεις χρονο και δεν ομως να ταλαιπωρεισαι πήγαινε την πισω και ζητα αλλαγη ή να την δοκιμασουν μπροστα σου.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα από δισκετα το memtest για 2 ώρες δε βρήκε κανένα πρόβλημα.

Το ειδα το post αυτό φιλε εμενα η κάρτα δουλεύει από 91.33beta και επάνω γιατί είναι καινούργια. Με τους προβληματικούς 91.31 δεν γίνονται install.

Περιμένω έναν φίλο να ερθει με την δικια του κάρτα γραφικων και μνήμες να δοκιμάσουμε. Γιατί η κάρτα είναι πλέον η motherbord εκτος έχετε κάποια άλλη εξήγηση......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα το πρόβλημα και το γράφω γιατί σίγουρα θα υπάρξουν και άλλοι.

Λοιπόν το motherboard μου είχει ενα chipset nforce3 250 και έχω περασμένους τους nforce system drivers 5.11 οι τελευταίοι είναι νομίζω. Το πρόβλημα το δημιουργεί ο nforce GART driver ο οποιος εάν διάβασα καλά είναι υπεύθυνος για την επικονωνία της northbridge με το AGP. Η λύση είναι απλή πηγαίνετε στο add/remove programs επιλέξτε NVIDIA και απλά κάντε uninstall ΜΟΝΟ τον GART driver, κάντε ένα reboot θα περαστεί αυτόματα ένας GART generic driver τον windows και η καρτούλα θα παίζει μια χαρά στα games.

Να ευχαριστήσω την :070: NVIDIA που παρόλο είναι δικό της και το chipset του motherboard αλλα δικό της και το chip τις κάρτας μου γραφικών έχouν τέτοια καλή συμβατότητα ώστε να κάνω format τα windows και να ψάχνομαι κοντα 1 εμδομάδα γιατί δεν παίζει η κάρτα στα games.

Εύχομαι να μην υπάρχει πρόβλημα και με το nforce 4 ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.