Jump to content



Eνα μικρο upgrade


Darkus

Recommended Posts

Δουλευω εδω και 2,5 χρονια ενα athlon xp 2500 σε μια abit nf7s rev2 και η αληθεια ειναι πως δε πολυχωνευομαστε!! :p :P :p

Απο την αρχη μου εκανε νερα και για να το στησω να δουλευει καλα μου πηρε κανα 20 ημερο!!Το προβλημα μου ειναι πως λογω αυξημενης παραγομενης θερμοτητας η ψυκτρα του επεξεργαστη κανει αρκετα μεγαλο θορυβο και δεν το αντεχω αλλο.

Δουλευω το pc αυτο ως κατεβαστηρι ενα μηνα τωρα που εβαλα adsl και δεν εχω τη διαθεση να συνεχισω αυτη τη συμβιωση για πολυ ακομα.

Ετσι αποφασισα να παω για mobo+cpu ως επι το πλειστον αθορυβα!

Κατεληξα σε αυτα τα 2

cpu 3500+ s 939

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=7677

mobo

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=9080

και ψυκτρουλα αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650430

Ολα γινονται για να εχω ενα αξιοπρεπες συστηματακι για να μπορω να κατεβαζω απο το Net χωρις να μου παιρνουν τα αυτια τα φουρφουρια!!

Ρωταω λοιπον.Ειναι καλες επιλογες?Κυριως θελω να με διαφωτισετε με τη μητρικη και αν καποιος γνωριζει για τα επιπεδα θορυβου της ψυκτρας(αν την εχει δουλεψει ο ιδιος διαφορετικα ας μην απαντησετε Plz)

Oi gigabyte παραδοσιακα φτιαχνουν καλά και σταθερα κομματια!Εψαξα λιγο στο νετ και βρηκα τη μητρικη να εχει λιγο χαμηλες επιδοσεις σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Δεν με πολυαπασχολει αυτο αρκει να δουλευει απροβληματιστα.

Φορα τα nforce 6100/430

Καρτα γραφικων θα δουλευω την ενσωματωμενη μεχρι να βγουν οι dx10

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και τη μαμα ψυκτρα να αφησεις πανω την χαμηλωνεις και δεν ακουγεται τπτ. Ειδικα αν ενεργοποιησεις και cnq δεν θα το ακους και καθολου... Για την ψυκτρα ας σου πει καποιος αλλος που την εχει δοκιμασει. Προσωπικα σε 939 δεν εχω βαλει αλλη ψυκτρα εκτος της stock.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δε θα μπω και σε υπερβολικα εξοδα αν την αγορασω!!ουτε 19 ευρω δε κανει!Το προβλημα μου ειναι ο θορυβος!Μετα απο μια συμβιωση με τον athlon xp και τη globalwin που του εχω βαλει δε θελω ουτε να το ακουω.Ειναι και διπλα στο κρεβατι μου και το βραδυ δε μπορω να κοιμηθω με το θορυβο!!Ο λογος αλλαγης δεν ειναι οι επιδοσεις αλλα ο θορυβος και μονο αυτος.Απλα τωρα ενδεικνυται ενα ψιλο upgrade με τοσο χαμηλες τιμες+το οτι αν συνεχισω με το παρον συστημα η θα το σπασω η θα μου σπασουν τα νευρα.:065: :075: :013:

Εχω ενα ιδιο 3500 σε ενα micro atx κουτι (media center) και το καλοκαιρακι που ανεβηκαν οι θερμοκρασιες αρχισε να γινεται αισθητη η stock του 3500(ειδικα μετα τις 3000 στροφες)

Οποτε μαλλον θα τα δωσω για την freezer!!το ζητημα ειναι αν τα αξιζει και δε θα ακουγεται πολυ το συστηματακι!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον οι μονες απαιτησεις που εχεις ειναι το downloading λιγο δυσκολο μου φενεται να μην σε καλυψει το συστημα που σκεφτεσαι για αγορα.

Nαι σε αυτο δε προκειται να διαφωνησω.Πριν κανα εξαμηνο εαν το εγραφα αυτο θα κινδυνευα να βγω και ψωνιο(3500 για download? :p :P :p lol)Το προβλημα μου ειναι ¨1ον η μητρικη ειναι καλο κομματι και θα κοιμαμαι ησυχος οσον αφορα την σταθεροτητα και την απροσκοπτη λειτουργια?

Γνωριζετε κανεις καποια τερτιπια των nforce 4 6100/430 ?Eιναι ικανοποιητικα τσιπσετ η θα μου βγαλουν το λαδι και θα τρεχω οπως εκανα με την abit με το nforce2 ?

Το 2ο προβλημα ειναι ο θορυβος.Σιγουρα η μητρικηθα ειναι αθορυβη αφου εχει παθητικα συστηματα ψυξης στα τσιπακια της.Θα μπορω να κοιμαμαι το βραδυ με τη freezer?Iσχυουν τα παραπανωη να μη προχωρησω σε αναβαθμιση?Αν και αυτο μαλλον δε θα γινει γιατι θελω να αποχωριστω ουτως η αλλως τον athlon και την abit(καθοτι μου εβγαλαν το λαδι και μαλλον ειναι οι χεροτερη αγορα που εκανα ποτε μου):013:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικα εκανα την αγορα αλλα αντιμετοπιζω major problem.Να πω πως δεν ειμαι αρχαριος στα στησιματα υπολογιστων αφου θα χω στησει καμαι 10 αρια περιπου.

Ευτυχως που εχω 2 pc και μπορω να μπαινω και απο το δευτερο!!

Καταρχας το κουτι μου δεν εχει speaker και ετσι δυστυχως δε μπορω να ερμηνευσω καποιο προβλημα!!

ξεκιναμε λοιπον.Αφου συνδεω τα παντα πανω στη μητρικη 2 οπτικα σε ενα ide channel μονα τους και ενα ide σκληρο σε αλλο καναλι μονο του καθως και ενα floppy και 2 μνημες 256 corsair value το πσ εκινει αλλα δεν εχω σημα στην οθονη.

Βγαζω τη μια μνημη και μου βγαζει την αρχικη οθονη.Και απο εδω αρχιζουν τα κλαρινα!!

Μου βρισκει τα παντα εκτος απο το slave oπτικο και το floppy.Λεω αφου βρισκει το σκληρο καλα παμε,διαβαζει τη μνημη οκ βρισκει το cpu καλα αλλα μου βγαζει μυνημα

cmos checksum error defaults loaded

warning! now system is in safe mode

Please re-setting cpu frequency in the cmos status

f to continue del bios setup

Λεω ας βγαλω τα παντα να δω τι θα παιξει

βγαζω τα παντα και μου βγαζει το ιδιο μυνημα αφου εχει κανει detect ide devices και φυσικα δε βρισκει τιποτα

Βαζω το σκληρο

το βρισκει κανονικα αλλα βγαζει το ιδιο μυνημα!!

Προσπαθω να πατησω del η F1 αλλα το πληκτρολογιο και το ποντικι δε παιρνουν ρευμα!!Το πηρα πρεφα αυτο γιατι εχω ασυρματα και το ματακι δεν επαιρνε ρευμα και το λεντακι αυτου οσο και του ποντικιου δεν αναβε?

Τι στο καλο παιζει?

Δε δοκιμασα να βαλω την αλλλη μνημη αφου δεν εχει νοημα!Γιατι ρε παιδες το κανει αυτο και δε μπορω να μπω στο βιος?

Απο το μανιουαλ διαβασα για clear cmos αλλα δεν ελεγε να κανω .εγω ομως πριν το βαλω να ξεκινησει τη πρωτη φορα ειχα κανει βραχυκυκλωνοντας το switch.H μητρικη εχει μονο 2 πινακια και οχι τριτο .το ντεφαυλτ της ειναι να μην εχει πανω στα πινς βραχυκυκλωτηρα,και λεει πως δεν παρεχει για να prevention from improper use of this header.

Παντως δειχνει χωρις τζαμπερ ντεφαυλτ και με τζαμπερ κλεαρ σμοσ!

Εγω παντα εκανα clear cmos οταν πρωτοδουλευα καποιο συστημα χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Το τζαμπερακι το πηρα απο αλλη μητρικη και δε νομιζω να υπαρχει προβλημα!!

Μου κινει την περιεργεια το γεγονος οτι δε παιρνει ρευμα το πληκτρολογιο και το ποντικι!!Επιασα τη ψυκτρα του επεξεργαστη και ηταν λιγο ζεστη γεγονος που εδειχνε οτι ο επεξεργαστης δουλευε οπως και τα southbridge + northbridge που εχουν παθητικα ψυκτρακια και ηταν λιγο πιο ζεστα!!

Το συστημα αποτελειται απο 3500+ venice

mobo gigabyte ga-k8n51gmf-9-rh

2*256 value corsair ram

1 wd ide 80gb

1 plextor prepium cr rec

1 teac dvd rom

1 floppy

1 psu be quiet 530 watt

kai cooler arctic coooling freezer 64 pro!!

η μητρικη αγοραστηκε απο εδω

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=9080

και ολα τα κομματια πλην του επεξεργαστη(που κατα 99,9999999999999% δεν εχει καποιο προβλημα αφου τεσταρονται απο το εργοστασιο) εχουν δουλεψει σε αλλα μηχανηματα και δουλευαν οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ccmos+βγάλσιμο μπαταρίας για 1+ ώρα μήπως δείς αποτελέσματα.Επίσης τα πληκτρολόγιο+ποντίκι είναι Usb?Δοκίμασες με Ps2?

To μήνυμα που σου βγάζει το έχω ξαναδεί μετά από εσφαλμένη λειτουργία της μητρικής,αλλά κανονικά στο επόμενο Boot έπρεπε να φυγει.

Δοκίμασε και με την άλλη μνήμη,καθώς και σε διαφορετικό slot..

Link to comment
Share on other sites

θα τα κανω και αυτα, ειδικα για τη μνημη το ειχα να το κανω αλλα τη διαβαζει κανονικα!!ποπυ ξερεις ομως?

το ποντικι και το πληκτρολογιο ειναι ps2!!

to μηνυμα μου το ειχε βγαλει παλιοτερα και με ενα παλιο pentium 3 που ειχα αλλα εξαφανιστηκε οπως ειπες στο επομενο boot!!

θα τα δοκιμασω και θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.