Jump to content



Aπορια σχετικα με gigabyte 6600gt και v-tuner2.....


loner

Recommended Posts

H ερωτηση μου ειναι η εξης...

Αγορασα μια gigabyte 6600gt (το μοντελο ειναι το GV-N66T128D). H αυτη δουλευει απο οτι εχω δει σε ολα τα σχετικα sites στα 500mhz core/1000mhz ram. Οταν λοιπον την εκανα εγκατασταση (εβαλα τελευταιους οδηγους απο την nvidia) και ετρεξα το v-tuner2 (κατεβασα το τελευταιο απο gigabyte) ειδα οτι ο πυρηνας ετρεχε στα 300Mhz και οχι στα 500. Mαλιστα αν πηγαινα το αντιστοιχο βελακι δεξια για να μεγαλωσω την συχνοτητα πυρηνα πηγαινε μεχρι 450! Οχι παραπανω....

Παρολα αυτα αν παω εκει που λεει smart tune mode και το επιλεξω, βγαζει αυτοματα 500 και 1000 πυρηνα και μνημες αντιστοιχα.... Αν το ξετικαρω παλι, δειχνει μονο μεχρι 450.

Αν πατησω default τιμες τοτε παει 300 πυρηνα 1000 μνημες.... Αυτες ειναι οι default τιμες;;;;; Γιατι λενε ολα τα site οτι δουλευει στα 500/1000;;;; Θα υπαρξει προβλημα αν το βαλω στα 500/1000;;;; Ειναι οverclocked δηλαδη η τιμη αυτη (500/1000) η ειναι αυτο που πρεπει να δουλευει;

Ευχαριστω.

Υ.Γ. Η καρτα εχει το τελευταιο firmware περασμενο.

Υ.Γ.2. Πως μπορω να δω μεσω του v-tuner2 την θερμοκρασια της καρτας;

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε οι τιμές αυτές είναι για 2d γραφικά.Κατέβασε το Atitool και θα δείς τις συχνότητες λειτουργίας σου.

Θερμοκρασίς μπορείς να δείς είτε μέσω του Atitool,είτε στο Properties των οδηγών της κάρτας γραφικών σου(δηλ στο Panel της Nvidia).

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε οι τιμές αυτές είναι για 2d γραφικά.Κατέβασε το Atitool και θα δείς τις συχνότητες λειτουργίας σου.

Θερμοκρασίς μπορείς να δείς είτε μέσω του Atitool,είτε στο Properties των οδηγών της κάρτας γραφικών σου(δηλ στο Panel της Nvidia).

Στο πανελ της ΝVIDIA γραφει τελικα θερμοκρασια. Γραφει επισης οτι οι default συχνοτητες ειναι core 500mhz και μνημες 1000mhz.... Για δειτε κατω το συνημμενο....... Καλα ειναι;

post-428-1442174440,5166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είσαι φίλε μου.Ελπίζω να είσαι οκ και με τις θερμικρασίες γιατί οι 6600gt ζεσταίνονται αρκετά!

Xμ... Γυρω στους 65-67 παει.... Χωρις παιχνιδι. Θα κανω test drive να παιξω κανα 3ωρο να δω....

Link to comment
Share on other sites

Xμ... Γυρω στους 65-67 παει.... Χωρις παιχνιδι. Θα κανω test drive να παιξω κανα 3ωρο να δω....

Δεδομενου οτι εχουν περασει πανω απο 3 ωρες απο την ωρα που ποσταρες μηπως θα επρεπε να φωναξουμε την πυροσβεστικη;

λοοοοοοοοοοοολ(κεφια που εχω ο ατιμος σημερα.Σας ταραξα στα ποστ!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.