Jump to content



Μπορεί να διορθωθεί το cd;


georgep800

Recommended Posts

Αυτό που παρατηρώ στο cd είναι το εξής. Απο την πάνω επιφάνεια του cd, αυτή δηλαδή που έχει τα γράμματα, παρατηρώ ότι σε κάποιο σημείο έχει μια πολύ μικρή κουκιδίτσα στην οποία έχει φύγει το χρώμα. Δηλαδή μπορώ να δώ απο την άλλη πλευρά. Μάλλον όταν θα χρειαστεί να διαβαστούν τα δεδομένα στο συγκεκριμένο σημείο θα υπάρξει πρόβλημα... Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διορθοθεί το cd; Περιέχει τους drivers του laptop..:085:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι δεν διορθόνεται.. Σαν εσχατη λύση ( πριν το πετάξεις στα σκουπίδια ) δοκίμασε να κολίσεις λίγο αλουμινόχαρτο ( δεν νομίζω οτι θα δουλέψει αλλα είμαι περίεργος)

edit:Α..μπορείς καλύτερα να ξεκολίσεις ένα κοματι απο ένα αλλο cd .

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να διορθωθει και καλυτερα να μην κολλησεις τιποτα γιατι θα το ψαχνεις μεσα στο drive σου μετα..

Οι drivers δεν παιζει να πιανουν ολο το χωρο του cd σου οποτε ή εισαι τυχερος και ειναι γραμμενοι σε σημειο που δεν εχει φθαρει ή τους κατεβαζεις εκ νεου απ το site της κατασκευαστριας..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι δεν διορθόνεται.. Σαν εσχατη λύση ( πριν το πετάξεις στα σκουπίδια ) δοκίμασε να κολίσεις λίγο αλουμινόχαρτο ( δεν νομίζω οτι θα δουλέψει αλλα είμαι περίεργος)

edit:Α..μπορείς καλύτερα να ξεκολίσεις ένα κοματι απο ένα αλλο cd .

Geez :107:

georgep800 στο σημειο που υπαρχει η βλάβη η αναγνωση του δισκου θα ειναι αδυνατη για καποια χιλιαδες sectors, παρολα αυτα οπως ηδη σωστα αναφερθηκε μπορει αυτα να μην αντιστοιχουν σε καποιο ουσιωδες αρχειο, μπορει πχ να ειναι καποιο Txt file.

Δοκιμασε να διαβασεις το CD με καποιο προγραμμα τυπου Clone CD που εχει λειτουργια αναλογη του ignore read errors και κανε μια κοπια. Η αναγνωση στο στο σημειο αυτο θα ειναι αργη και μπορει να παρει καμποση ωρα, dont worry αστο να διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να καταλαβεις αν εχει δεδομενα πανω στο χτυπημα. Οπου ειναι γραμμενο το cd αλλαζει λιγο το χρωμα του cd. Δες αν ειναι η αλλαγμενη λωριδα χρωματος εχει φτασει μεχρι το χτυπημα. Αν οχι μια χαρα ειναι τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα copy-paste το cd στο σκληρό και το πέρασε κανονικά. Αυτό σημαίνει ότι όλα είναι οκ; Δηλαδή ηπάρχει περίπτωση να πέρασε κάποιο κατεστραμένο αρχείο;

Να ρωτήσω και κάτι λίγο άσχετο. Τα δεδομένα καταγράφοντε πάνω στο πλαστικό και η εξωτερική επιφάνεια(αυτή η ασιμή) βοηθάει μονάχα στην ανάγνωση και στην εγγραφή, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αμα ήτανε θα σου πέταγε κάποιο error.. πρέπει να έισουνα τυχερός .

Εμένα μου έχει ξεκολίσει απο την άκρη ( ένα τριγωνάκι )και πέταγε error...κόλισα(logo+μεγαλύτερο κομάτι ) απο άλλο ίδιας μάρκας ( αντιγραφής ήτανε) και κατάφερα να το αντιγράψω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα δεδομένα καταγράφοντε πάνω στο πλαστικό και η εξωτερική επιφάνεια(αυτή η ασιμή) βοηθάει μονάχα στην ανάγνωση και στην εγγραφή, σωστά;
H επιφανεια οπου γινεται η εγγραφη των δεδομενων βρισκεται στο εσωτερικο, οι επιφανειες που βρισκονται εξωτερικα αφορουν περισσοτερο στην προστασια του δισκου απο μηχανικα αιτια και για το reflectivity. Περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να βρεις σε διαφορα σημεια ανα το web, πχ εδω:

http://www.chm.bris.ac.uk/webprojects2003/evitt/cdr/writing.htm

Εμένα μου έχει ξεκολίσει απο την άκρη ( ένα τριγωνάκι )και πέταγε error...κόλισα(logo+μεγαλύτερο κομάτι ) απο άλλο ίδιας μάρκας ( αντιγραφής ήτανε) και κατάφερα να το αντιγράψω...
Ενδιαφερον :)

Εχεις καποια φωτογραφια απο το εγχειρημα σου αυτο? Πως ακριβως το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.