Jump to content



Help_Install Winxp


Dark_Emperor

Recommended Posts

παίδες θέλω να βάλω τα windows τα χρ αλλα δεν δουλεύει το cdrom και δεν μπορώ να κάνω boot από external usb cdrom γιατί είναι χαλασμένο και το 2 δεν έχει επιλογή στο βίος. θέλω μια μικρή βοήθεια αν υπάρχει άλλος τρόπος η κάνα guide να μπω να δω γιατί θέλω να τα βάλω και δεν μπορώ.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μας έχεις πληροφορήσει για το τι ΔΕΝ εχεις (cd rom).

Το τί έχεις δεν μας έχεις πληροφορήσει για να μπορούμε να δώσουμε τα φώτα μας...

Floppy έχεις?

Τα αρχεία της εγκατάστασης είναι περασμένα στον δίσκο σου? Ο σκληρός σου είναι απο φορμάτ, ή έχεις άλλη εγκατάσταση επάνω. Δώσε πληροφορίες για δούμε πως θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αντιγράψεις το cd στον σκληρό δίσκο (από ένα άλλο PC βάζοντάς του προσωρινά το hard disk). Κατόπιν να ξεκινήσεις από dos δισκέτα και να τρέξεις το installation από σκληρό. Ασυζητητί προτείνω, όπως σου είπε και ο schumifer να πάρεις ένα άλλο cd-rom/dvd-rom. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό και θα σε γλιτώσει από αρκετή φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο οδηγός οπτικων δίσκων είναι η μόνη σου λύση. Εκτός αν την παλέψεις με κάνα usb flashάκι που να έχει περασμένο το bootable cd των windows αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λύση 1η:

Πάρε cdrom. Είναι παμφθηνα και θα γλυτώσεις πολύ κόπο. Στην ανάγκη δανείσου απο κανέναν...

Λύση 2η:

Βγάλε τον δίσκο σου, μετεφερε τον σε άλλο υπολογιστή και κάνε εκει την εγκατάσταση σου (χωρίς να περάσεις κανένα driver)

Λύση 3:

USB stick με knoppix ή damn-small-linux.

Bootάρεις, δημιουργείς δίκτυο είτε μεσω samba, είτε internet, είτε τέλος παντων σειριακή σύνδεση μεταξύ υπολογιστών μεταφέρεις εκεί το αρχειο iso του windows cd σου.

Εγκαθιστάς το grub στον σκληρό σου.

Bootάρεις το grub με το εικονικό cd του iso των windows που έχεις μεταφέρει στον δίσκο σου και συνεχίζεις κανονικά εγκατάσταση όπως με πραγματικό cdrom...

Υπάρχουν αρκετές λύσεις ακόμα σαν την 3η που μπορώ να σου δώσω όμως δεν αξίζει τον κόπο....

Βρες ένα παλιό cdrom από κάπου να κάνεις τη δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς cd rom δεν κάνεις τίποτα .. εκτός και αν έχεις δίκτυο και κάνεις βοοτ και install μέσω δικτύου... Αλλά άμα δεν εχεις να βαλεις cdrom θα έχεις δικτυο?

Τέσπα , δοκίμασε να βγάλεις το cdrom απο το χαλασμένο usb και να το βάλεις στο pc....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για να κάνεις ομελέττα πρέπει να σπάσεις αυγά:

1) ή να βρεις cdrom, είτε hdd με τα αρχεία εγκατάστασης πάνω.

2) ή να βγάλεις τον δίσκο από τον υπολογιστή και να τον μεταφέρεις κάπου για να περάσεις αυτά που θέλεις

3) ή να μάθεις λίγα βασικά από linux και να κάνεις αυτά που σου είπα με κάποια διανομή είτε με usb (αν το υποστηρίζει το mobo σου), είτε με μια minimalist διανομή που χωράει σε δισκέτες και να μεταφέρεις τα αρχεία σου μέσω δικτύου.

Τρεις λύσεις σου έχω απαριθμίσει, διαλέγεις και παίρνεις.

Μην τα παρατάς, αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε εμείς....

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχάριστο πολύ για την βοήθεια αλλα βρήκα λύση.

1on Πήρα ένα cd και το έκανα dos bootcd έκανα fat32 τον δίσκο και έκανα install το dos

2on αντέγραψα το i386 στο c: και μετά έγραψα c:\i386\winnt.exe που είναι το setup και έγινε αλλα πήρε λίγο ώρα.

Thanks πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.