Jump to content



Σετάκι γύρω στα 600€


vandervagos

Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι στα πρόθυρα αναβάθμισης και θα ήθελα κάποιες συμβουλές και προτάσεις.

Θέλω να πάρω CPU, mobo, RAM Και GPU.

Δεν ασχολούμαι με gaming και O/C. Τρέχω κυρίως κάποια βαριά προγράμματα βάσεων δεδομένων κτλ.

Για επεξεργαστή λέω να πάω για τον 6400 ή για τον 4400+ ΑΜ2.

Δεν ξέρω ποιον από τους 2 να διαλέξω. Και δεν ξέρω με ποια μητρική κυρίως.

Δηλαδή συγκλίνω κυρίως για τον 6400 αλλά οι μητρικές AMD μου αρέσουν πιο πολύ στην φάση που είναι τώρα.

Για τις RAM τώρα. Σκέφτομαι να πάρω 2*512 μιας και οι τιμές μου φαίνονται αρκετά ακριβές και να προχωρήσω σε μια προσθήκη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα σε άλλο 1 GB. Αλλά δεν ξέρω ποιες να διαλέξω. Έχω χαθεί λίγο εδώ....

Για GPU δεν ξέρω και δηλώνω άσχετος. Όπως είπα δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα γραφικά. Φανταστείτε έχω μια ΑΤΙ 9200 128ΜΒ τώρα και θεωρώ ότι και φέτος με ικανοποιεί. Ψάχνω δηλαδή κάτι στα 70-90€ που να είναι καλή ποιοτικά.

Οποιαδήποτε γνώμη ή συνδιασμός ή extreme πρόταση είναι δεκτή μπας και ξεκαθαρίσω επιτέλους;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ασχολείσαι με γραφικά, μια κάρτα με ενσωματωμένο chip όπως πχ η GIGABYTE M55PLUS S3G θα σε ικανοποιήσει. Το Nvidia 6100 που φοράει είναι ανώτερο της 9200. Αν όχι, παίρνεις μια 1600pro (γύρω στα 100Ε).

Link to comment
Share on other sites

Καλές μνήμες έιναι οι Supertalent και οι Kingston ..

Αναμέσα στους 2 επεξεργαστές υπάρχει ένας πόλεμος και πολλοι θα σου πούν να πάς στον 6400 αλλά επειδή δεν θες overclocking πιστέυω οτι υπάρχει έιναι ισοι και ο καθένας τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

ο 6400 στην υπολογιστική ισχίυ και ο 4400 στο multitasting..(Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

ΠΑντος για κάρτα γραφικόν πάρε μια με 256mb...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑντος για κάρτα γραφικόν πάρε μια με 256mb...

Κι εγώ για κάρτα γραφικών θα σου πρότεινα μια 6600 με 256mb και με silent pipe, πίστεψέ με συμβάλλει και αυτό στη μείωση του θορύβου.Τιμές από 70 ευρά(με ανεμιστηράκι) και 90 ευρά (silent pipe). Για επεξεργαστή θα σε γελάσω καθώς εγώ θα έπαιρνα τυφλά AMD (είμαι μακαρονάς τι να κάνω; ;) ) απλά αν είναι να συγκρίνω 2 επεξεργαστές παρόμοιους τότε αυτός που θα υπερίσχυε για μένα είναι ο πιο φθηνός και από ότι βλέπω ο 4400 είναι. Για μνήμη χτύπα kingston που είναι και φθηνές...

Link to comment
Share on other sites

Mooger_Fooger το λίνκ ήταν άκρως διαφωτιστικό!

Οπότε από CPU είμαι στον 6400 τελικά.

Για μητρική ψήνομαι πολύ για για την GA-965P-DS3. Κάνει κάπου στα 150€ και διάβασα αρκετά καλά πράγματα γι αυτήν.

Επειδή η 1GB που έχω τώρα (2600+ barton) μου φτάνει συνήθως και ελάχιστες φορές φτάνει στα όρια, λέω να μείνω στο 1GB. Έτσι κι αλλιώς η μετέπειτα προσθήκη μνήμης είναι πολύ εύκολη.

Είδα 2 μνήμες στο e-shop αλλά δεν μπορώ να καταλάβω διαφορες.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554782

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555027

Πάντως από τιμή είναι και οι 2 στα 60€

Δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554564

γιατί απότι κατάλαβα αυτές είναι κυρίως για o/c. Δεν ξέρω μόνο αν σε μένα χωρίς o/c θα έχουν διαφορά που είναι ήδη dual channel σε σχέση με τις kingston που δεν είναι.

Για κάρτα γραφικών μου φάνηκε καλή η http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512603 .

Κάνει 82€ και διάβασα πολύ καλές κρητικές γι αυτήν.

Οπότε είμαι σε:

6400 220€

GA-965P-DS3 150€

2*512 120€

7300GT 82€

Σύνολο 572€. Αρεκτά καλά πιστεύω. Ακούω με χαρά σχολιασμούς σας και πιθανές προτάσεις σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για μητρική θα πάω για την ASROCK CONROEXFIRE-ESATA2. Με ικανοποιεί πλήρως και από επιδόσεις και από τιμή και από σταθερότητα.

Για τις μνήμες δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Αφού την διαφορά που πήρα από την μητρική θα την δώσω στις μνήμες. Αλλά τα 60€ διαφορά ανάμεσα στις Kingston και στις TWINMOS (2*1GB) με μπερδεύει...

Επίσης άκουσα ότι θα ήταν καλύτερα να πάρω ATI κάρτα γραφικών για την συγκεκριμένη μητρική. Καμιά γνώμη πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.