Jump to content



Προβλημα με καρτα γραφικων


kokonik

Recommended Posts

Kαλημέρα

Εχω το εξης προβλημα εδω και .....2 χρονια :)

Eιχα αγορασει μια καρτα γραφικων GeForce FX 5700LEQ

http://www.albatron.com.tw/images/product/it/vga/picture/big/FX5700LEQ.jpg

http://www.albatron.com.tw/english/it/vga/specification.asp?pro_id=96#

Oταν την πηρα για λιγες ημερες δουλευε κανονικα(αν θυμαμαι καλα).Καποια στιγμη ενω επαιζα mohpa μου παγωσε η οθονη.Απο τοτε οτι παιχνιδι βαζω η κολλαει η κανει επανεκινηση..Μπενει κανονικα στο παιχνιδι και μπορει να κολλησει αμεσως μπορει σε 2-3 λεπτα η να restart ο υπολογιστης.Με εξαιρεση το football manager που μαλλον λογω του οτι δεν υπαρχει καμια κινηση δεν ζοριζεται.Aπο τοτε λοιπον συνεχιζω να εχω μεσα την geforce4 mx440se(sparkle)!!!!Παιζω κανονικα μερικα παιχνιδακια σχετικα παλια χωρις κανενα προβλημα.Εχθες δοκιμασα να παιχω το lma07(manager)και μου εβγαλε μυνημα οτι δεν το σηκωνει η καρτουλα μου :022: Καπου εκει και μετα απο δυο χρονια ειπα να ξαναβγαλω την 5700 να δω τι γινεται.Την βαζω και το τρεχει κανονικα.Μεσα σε 2 λεπτα θυμηθηκε τα παλια και.... restart,κολλημα κτλ

Εχω βαλει ολους τους νεους,παλιους ενδιαμεσους drivers και απο την nvdia και απο την albatron αλλα τιποτα.Εχω δοκιμασει να βαλω λιγο μεγαλυτερο τροφοδοτικο μια που ειμαι με 300αρι,εβαλα 400,τιποτα.Drivers στην μητρικη τζιφος...Δεν θυμαμαι γενικα τι αλλο εκανα

α)Τι διαφορα εχει η agp,pci,pci express δεν εχω ιδεα απο αυτα..Αυτη που εχω αν καταλαβα απο το μινι ψαψιμο ειναι agp(?)

β)Τι αλλο μπορει να φτεει βρε παιδια?Η καρτα εχει το προβλημα η καποια ασυμβατοτητα συμφωνα με τα παρακατω που εχω?

γ)Η καρτα ηταν στην εγγυηση αλλα λογω μετακομισης δεν την βρηκα πουθενα

δ)Επειδη τωρα τουλαχιστον δεν παιζουν πολλα φραγκα τι καρτα να παρω που να τρεχει τα τελευταια παιχνιδια και φυσικα να την τραβαει το συστημα μου και η μητρικημου?

wxpsp2

motherboard

Model P4X400-8235

Chipset Vendor:VIA Technologies Inc

Chipset Model ProSavageDDR P4X333 CPU to PCI Bridge

BIOS Version VIAP4X - 42302e31

CPU Intel Pentium 4 2.66

Video Bios Version Version 4.36.20.41.00

Μemory 512

Link to comment
Share on other sites

Pci είναι οι θύρες που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα οι vga, και υπάρχουν συνήθως σε αφθονία πάνω στις mobos για καρτες ήχου κτλ. agp είναι η πιο κλασσική θύρα, η οποία τείνει τώρα να καταργηθεί, αν δεν έχει ήδη καταργηθεί, για χάρην της pci-e. Το πιθανότερο είναι η κάρτα σου να χάλασε, η και απλά να της έχει πάθει κάτι το ανεμιστηράκι{αν διαθέτει}, με αποτέλεσμα όταν ζορίζεται σε παιχνίδια να ανεβαίνει η θερμοκρασία και να κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βγάλεις το ανεμιστηράκι (βγαίνει πιέζοντας λίγο τις σφήνες από την κάτω μεριά) και αφού καθαρίσεις τον πυρήνα και την κάτω εποιφάνεια του ανεμοιστηριού με ασετόν/οινόπνευμά να βάλεις λίγο θερμοαπαγωγική (π.χ. arctic silver) για να αποκλείσεις το θέμα της υπερβολικής θερμοκρασίας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα αυτο που ειπες,εβαλα arctic silver και εβαλα το prey και το lma και τα επαιξε κανονικα.Εβαλα ενα ποιο παλιο παιχνιδι bloodrayne2 και κολησε!!Αυτο το παιχνιδι δεν εχει καθολου υψηλες απαιτησεις!!Ενω το prey που επαιξε ειναι αρκετα σκληρο παιχνιδι.Δεν καταλαβενω..Εβαλα μια σταγονιτσα κρεμα..Μηπως επρεπε να βαλω ποιο πολυ?

Εντομεταξυ κατεβασα και δυο προγραμματακια(pcwizard,motherboard5) που δειχνουν την θερμοκρασια και ειναι τρομερα υψηλη συνεχεια πανω απο 75 βαθμους.Aκομα και το πρωι με το που ανοιξω το pc

Mainboard και power/aux Temperature : 74 °C+

http://img78.imageshack.us/my.php?image=temp2qj2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια σταγονιτσα κρεμα..Μηπως επρεπε να βαλω ποιο πολυ?

Όχι.Τόσο που έβαλες φτάνει.

Εντομεταξυ κατεβασα και δυο προγραμματακια(pcwizard,motherboard5) που δειχνουν την θερμοκρασια και ειναι τρομερα υψηλη συνεχεια πανω απο 75 βαθμους.Aκομα και το πρωι με το που ανοιξω το pc

Mainboard και power/aux Temperature : 74 °C+

Αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί να δείχνουν λανθασμένες ενδείξεις οι sensors.

Μια 5200 που είχα πάρει μεταχειρισμένη μπορεί να έβαζε 3dMark01 αλλά όταν πήγαινα να παίθξω κάποιο παιχνίδι έχανε τον κόσμο... Δυστυχώς δεν μπίρεσα ποτέ να καταλάβω τι φταίει και τώρα δεν την χρησιμοποιώ για παιχνίδια αλλά μόνο για internet browsing. Πάντως καλού κακού κάνε τα ίδια βήματα με την arctic silver και στον επεξεργαστή μήπως κολλάει λόγω θερμοκρασιών. Επίσης άνοιξε το κουτί σου για να παίρνει περισσότερο αέρα το σύστημα και τσέκαρε συμπεριφορά. Τέλος, τρέξε και ένα memtest για να αποκλείσεις και τις μνήμες αν γίνουν όλα αυτα... ρώτα κανέναν άλλο γιατι εγώ στέρεψα.

(Αν θες πάντως ενημέρωσε για τα αποτελέσματα μήπως βρω και εγώ άκρη με την 5200)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.