Jump to content



Wide TFT


Darkus

Recommended Posts

Kαλησπερα

Το τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω ενα tft monitor με καδρο 16:10!Η κυρια λειτουργια που θα επιτελεσει ειναι παρακολουθηση ταινιων στο δωματιο μου μιας και μια 14αρα τηλεοραση που ειχα καηκε λογω κεραυνου.

Ειχα σκεφτει να παρω ενα οχι και τοσο ακριβο μονιτορ το οποιο να εχει 0 pixel εγγυηση.Ειχα καταληξει στη lg 204 wt αλλα ακουγοντας πως δεν εχει εγγυηση 0 pixel και καποια παραπονα για το ανυπαρκτο μαυρο το ξανασκεφτηκα.

Ειπα να παω στη αμεσως μικροτερη lg 194 wt η οποια λεγεται πως υποστηριζει οπως και η 20αρα HDCP ,εχει εγγυηση 0 pixel και ειναι και αρκετα φθηνη(250 ευρω)

Το κακο ειναι πως δεν υποστηριζει 1680*1050 αλλα 1440*900.Και ρωταω αυτη η αναλυση απο ποιες καρτες υποστηριζεται ρε παιδια?Επισης υπαρχουν παιχνιδια που να παιζουν σε αυτη την αναλυση?Παιχνιδια δε παιζω πολυ αλλα αν τυχει να μπορω να τα παιζω στην οθονη.

Εχει καποιος αυτη την οθονη η την εχει δει καπου ωστε να σχηματισει αποψη για τη ποιοτητα απεικονισης της?

Αν παρω την lg 204 wt και εχει καποιο καμενο pixel απο online shop μπορω να τη γυρισω πισω εντος 10 ημερων λεγοντας απλα πως δε μου κανει? η αυτο δεν ισχυει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

όλες οι κάρτες γραφικών υποστηρίζουν οποιαδήποτε ανάλυση.

Οσο για τα παιχνίδια,εξαρτάται απο το παιχνίδι.Στο 60% των παιχνιδιών δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά,αυτή την στιγμή δεν θα έπαιρνα tft.

Τις θεωρώ απαράδεκτες.

Γνώμη μου είναι,αν έχεις χώρο,πάρε μια 19αρα crt.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως οτι με 16:10 παλι θα υπαρχει κενο οταν βλεπεις ταινιες.Το οποιο αρκετα ενοχλητικο,εφοσον προς το παρον (προσωπικα σε οθονη κολλητου)

δεν εχουμε βρει ακομη τροπο να δει ολη την οθονη με panscan.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πριν περίπου ένα μήνα την Belinea 102035W (16:10). Έχει Zero Pixel warranty και 1680*1050 ανάλυση και MVA Panel. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Και στα παιχνίδια (ναι, υπάρχουν παιχνίδια μ' αυτή την ανάλυση - π.χ. Half Life 2:Episode one) και στις ταινίες είναι όλα τα λεφτά.

Να ξερεις παντως οτι με 16:10 παλι θα υπαρχει κενο οταν βλεπεις ταινιες.Το οποιο αρκετα ενοχλητικο,εφοσον προς το παρον (προσωπικα σε οθονη κολλητου)

δεν εχουμε βρει ακομη τροπο να δει ολη την οθονη με panscan.

Πράγματι υπάρχει λίγο. Δοκιμάστε να δείτε το DVD ή την οποιαδήποτε ταινία με Media player Classic και απλά να πατήσετε το επάνω βελάκι (cursor key) 3-4 φορές ώστε να πιάσει όλη την οθόνη. Εγώ δεν το κάνω. Μ' αρέσει αυτό το πολύ λίγο μαύρο κενό που αφήνει.
Link to comment
Share on other sites

όλες οι κάρτες γραφικών υποστηρίζουν οποιαδήποτε ανάλυση.

Οσο για τα παιχνίδια,εξαρτάται απο το παιχνίδι.Στο 60% των παιχνιδιών δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά,αυτή την στιγμή δεν θα έπαιρνα tft.

Τις θεωρώ απαράδεκτες.

Γνώμη μου είναι,αν έχεις χώρο,πάρε μια 19αρα crt.

γιατι το λες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

o καινουριος (παιζει και dvd πλεον) bs player κανει pan&scan ακομα και σε 4:3 ωστε να μην εχεις μαυρο στα πλαγια ενω σωζει τις επιλογες στο καδρο για να μην γινονται καθε φορα που παιζεις ταινια

Link to comment
Share on other sites

παιδια , δειτε κ αυτην την οθονουλα.. την εχω εδω κανα 2μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος . δεν ειχε ακουστει και πολυ , οταν ηθελα να αγορασω ομως , μετα απο τρελο ψαξιμο στα λεφτα που διεθετα τοτε την πηρα τελικα ..αποτελεσμα : γαμ...αει κ δερνει :068: και σε games και σε φωτο/video αλλα και σε ταινιες .. για δειτε :047:

http://www.benq.com/products/LCD/?product=594

Link to comment
Share on other sites

όλες οι κάρτες γραφικών υποστηρίζουν οποιαδήποτε ανάλυση.

Οσο για τα παιχνίδια,εξαρτάται απο το παιχνίδι.Στο 60% των παιχνιδιών δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά,αυτή την στιγμή δεν θα έπαιρνα tft.

Τις θεωρώ απαράδεκτες.

Γνώμη μου είναι,αν έχεις χώρο,πάρε μια 19αρα crt.

τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.