Jump to content



πρόβλημα με samsung 940BF 2ms


theoxgr

Recommended Posts

:) hello και απο εμένα

πριν λίγο καιρό αγόρασα μια samsung 940bf απο το media markt και μπορώ να πω πως εχω πάθει πλάκα με την οθόνη! βγάζει απίστευτες λεπτομέρειες και σωστά χρώματα, απλά πρέπει να την συνηθίσω πρώτα... εκτός απο ολα τα καλά της όμως μου εμφανίζει ενα πρόβλημα που δεν το εχω ξανα-αντιμετωπίσει. κάθε φορά που κάνω reset (restart) το μηχάνημα μου η οθόνη μαυρίζει για λίγα δευτερόλεπτα και μετα αμέσως μου εμφανίζει πολύχρωμες γραμμές σε μεγάλη ταχύτητα και κινούνται κάθετα και οριζόντια μια στα δεξιά και μια στα αριστερά :105: . οι γραμμές αυτες ειναι κυρίως κόκκινες. δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτος απο τις γραμμές και το μαύρο φόντο.

Το πρόβλημα δεν διορθώνετε με τίποτα! μόνο οταν κλείνω την οθόνη και μετα την ξανανοίγω!

τότε οταν ανοίγει μου γράφει πάνω στο osd [dvi input], και μετά παίζει κανονικά!

Αν κάποιος γνωρίζει τι μπορεί να είναι αυτο, αν φτέει η οθόνη ή η κάρτα γραφικών θα εκτιμούσα πάρα πολυ την άποψη του.

monitor: samsung 940BF (2ms) 19" 1280x1024 160/160

svga: XFX pciex 7300gs 512-RAM

Link to comment
Share on other sites

ποιές ρυθμίσεις ακριβώς? της οθόνης? ναι, τις έχω δεί... απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο bios load μου βγάζει αυτές τις γραμμές λές και είναι χαλασμένη... :105: ¨

ακόμα δεν την εχω δοκιμάσει στην 2η έξοδο... μόνο dvi την εχω

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί λέει ότι το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάνει το Loading το bios άρα δεν φταίνε οι Drivers. Τώρα για το καλώδιο δεν πιστεύω επειδή αν ήταν χαλασμένο το πρόβλημα θα εμφανιζόταν και μέσα στο λειτουργικό.

P.S. Οι catalyst είναι για κάρτες γραφικών της ATI και όχι της NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

βασικά μίλησα και με έμπειρο τεχνικό σήμερα και μου είπε πως κατα 90% το πρόβλημα εντοπίζεται στην κάρτα γραφικών...

μου είπε να βγάλω την οθόνη απο DVI και να την δοκιμάσω στην άλλη έξοδο την αναλογική (rgb). θα το κάνω και αυτό αν είναι και αν έχει πρόβλημα η DVI έξοδος, τότε μάλλον θα την δώσω πίσω και θα πάρω μια DX10 κάρτα PCIEX.

μόλις έχω νέα θα σας ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.