Jump to content



BSOD


noo_mercy

Recommended Posts

Σε ενός φίλου μου το pc του είχε πετάξει BSOD μια φορά πριν 2 εβδομάδες αλλά μετά το restart όλα οκ αλλά σήμερα του το ξαναπέταξε και είχε αυτό το μήνυμα

KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

***STOP:0X0000007A (0xC07BA520 , 0xC000000E , 0xF74A4CA8 , 0x23FFF860)

atapi.sys -Adress F74A4CA8 at F7495000 DateStamp 41107b4d

Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να είναι dvdrom ή hdd. Σημαίνει ότι η συσκευή έχει πρόβλημα ή τα παραθύρια είναι ορθάνοικτα; Να σημειώσω ότι δεν κάνει restart μόνο του, μένει στην μπλε οθόνη και χρειάζεται manual restart

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που άργησα να απαντήσω:001: το Pc έχει χαρακτηριστικά...

C2D 6300 stock clocks

1Gb ram 533 Buffalo

120 Sata Hdd

PSU 450 watt

Δεν έχει κλοκαριστεί ποτέ , το μόνο που ίσως βοηθήσει είναι οτι χρησιμοποιεί αρκετές usb συσκευές.

Είναι 2 μηνών το σύστημα εκτός απο τον δίσκο.Να κοιτάξω στο site της εταιρίας για διαγνωστικό πρόγραμμα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα και πριν τρεξε memtest, μπορει η συγκεκριμενη διευθυνση της μνημης που αντιστοιχει στο αταπι να εχει προβλημα. Τρεξε και το διαγνωστικό για τον δισκο. Και κατεβασε τα τελευταια chipset drivers που αντιστοιχουν στην μητρικη και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το διαγνωστικό πρόγραμμα από την WD και μου έβγαλε σφάλματα αλλά ως εκεί τίποτα άλλο δεν έλεγε.Τί να το κάνω ;

Αν φορμάρω τον δίσκο με το πρόγραμμα της εταιρίας και περάσω το backup που έχω κάνει θα λυθεί το πρόβλημα ή τσάμπα διαδικασία;;;

Link to comment
Share on other sites

Φόρμαρε το δίσκο με το πρόγραμμα της WD και τρέξτου πάλι διαγνωστικό. Αν το περάσει έχει καλώς αλλιώς μόνη λύση είναι το RMA (εκτός αν θες να δοκιμάσεις και low level format).

EDIT: Τώρα που το ξανασκέφτηκα τρέξτου κατευθείαν low level format αφού έχεις backup γιατί αν είναι να δεις κάποια διαφορά μόνο έτσι θα την δεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.