Jump to content



Να θυμηθουμε λιγο τα παλια?(ΒΑΡΤΟΝ)


manos_ir

Recommended Posts

Για σας παιδες! νεος στο φορουμ ''παλιος'' στους υπολογιστες!

προσφατα πηρα εναν barton 2500+ μαζι με ενα mobo ASUS A7V600-X με το ΚΤ600! εβαλα πανω μια kingston 1GB 400mhz μια 6800 και μια audigy!

απο την αρχη εψαξα για τις δυνατοτητες ο/c του επεξεργαστη μου και με χαρα διαπιστωσα οτι ειναι πολυ καλες! ετσι αφου ειχα και ενα aftermarket fun τις akasa αποφασισα να του δωσω λιγο!!!ετσι μεσα απο το bios τον ανεβασα στην προεπιλογη που ειχε για συχνοτητα 2200(200χ11)! ειχα κανει μια γκαφα ομως και ειχα πειραξει ενα jumper στο mobo και ανεβασα την επιλογη του vcore (1,7-2,0)αλλα στο bios μου βγαζει επιλογη απο 1,65 την οποια εχω επιλεξει

και τελος το αποτελεσμα ειναι τα 1,808volts που περνει ο επεξεργαστης!

http://img151.imageshack.us/img151/286/voltsaj3.th.jpg

απο ενα ψαξιμο σε παλια thread εδω μεσα ειδα οτι ειναι λιγο τσιμπιμενη τιμη για την συχνοτητα που τον εχω!

και επειδη ο akasa μου δεν ειναι τπτ σπουδαιο http://www.techangel.co.uk/reviews/ak824cu/

και για να κρατησει σε idle τον bartonako στους 44βαθμους περνει αυτια....

full load εχει παει 51 αλλα δεν εχω καταφερει να τρεξω το super_pi λογο μαπα τροφοδοτικου(θα φορεσω ενα OCZ MODSTREAM 520W μετα τα χριστουγενα)

μου χτυπαει την 12v στο super pi πανω απο 13,2!!!!!

το θεμα ειναι:

που μπορει να φτασει με αυτα τα volt(δηλαδη αυτες τις θερμοκρασιες) ωστε να μην περνω ψυκτρα αλλη(αν σκοτωνει κανεις καμοια το συζηταω)

ο πολλαπλασιαστης στον 2500+ μεχρι που φτανει?το mobo μου δινει εως χ25!!

αν δεν παει πιο πανω(με αερα) που λετε να κατεβασω το ρευμα?

σας ευχαριστω πολυ!!

αααα στην μνημη δεν εδωσα ακομα ρευμα γιατι ειναι 400αρα!

Link to comment
Share on other sites

Tα 13.2ν είναι πολυμετρημένα ή από software?Αν ισχύει το πρώτο μην ανησυχείς και πολύ..

Tα 1.8ν που έχεις δώσει είναι όντως πολλά για stock Cooling,οπότε θα πρότεινα να το κατεβάσεις λίγο κυρίως πλησιάζοντας προς το καλοκαίρι.Εφόσον ο επεξεργαστής σου είναι ξεκλείδωτος (αν είσαι απ'τους τυχερούς),τότε μπορείς να βάλεις ότι multi θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Tα 13.2ν είναι πολυμετρημένα ή από software?Αν ισχύει το πρώτο μην ανησυχείς και πολύ..

Tα 1.8ν που έχεις δώσει είναι όντως πολλά για stock Cooling,οπότε θα πρότεινα να το κατεβάσεις λίγο κυρίως πλησιάζοντας προς το καλοκαίρι.Εφόσον ο επεξεργαστής σου είναι ξεκλείδωτος (αν είσαι απ'τους τυχερούς),τότε μπορείς να βάλεις ότι multi θέλεις.

το voltage ειναι μετρημενο απο software και μαλιστα απο 2 προγραματα!

asus probe-fun speed!

δεν ειπα οτι εχω στοκ ψυκτρα!απλα δεν ειναι και οτι καλυτερο!!!

θελω να ριξω θερμοκρασιες,ποσο κατω παει το ρευμα και ποσο πανω ο πολλαπλασιαστης(τωρα ειναι στο 11)?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..συγνώμη λάθος κατάλαβα για την stock.Το ρεύμα βάλ'το στο 1.75 και δές πόσο πάει.Συνήθως τα 2200(11*200) τα πιάνει άνετα..δύσκολο να χρειάζεσαι 1.8!Για να τεστάρεις το σύστημά σου κατέβασε το orthos.

Πολ/στή μπορείς ν'ανεβάσεις,αλλά δεν αξίζει γιατί διαφορά θα δείς κυρίως ανεβάζοντας το fsb..

ΕDIT:Δε λέει κάτι οτι 2 προγράμματα σου δείχνουν τα ίδια volts.Ως συνήθως δείχνουν διαφορετικές τιμές σε σχέση με τις πραγματικές..

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει κάτι οτι 2 προγράμματα σου δείχνουν τα ίδια volts.Ως συνήθως δείχνουν διαφορετικές τιμές σε σχέση με τις πραγματικές..

ναι αλλα οπως σου ειπα εχω αλλαξει το jumper πανω στο mobo απο το default!

επισης και στο bios τα ιδια volt βγαζει(στο hardware monitor)

πολυμετρο δεν εχω πιασει ποτε!

ε τοτε γιατι ειδα ανεβασμενους πολλαπλασιαστες στο forum?

συγνωμη για τις επιμονες ερωτησεις αλλα θελω να καταλαβω καλα τον ρολο του πολλαπλασιαστη!αν τον κανω χ12 τοτε 12χ200=2400!σωστα?αυτο δεν θα μου δωσει αντιστοιχες επιδωσεις?

επισης η μνημη ειναι kingston value και δεν νομιζω οτι θα αντεξει πολλα!επισης δεν βρισκω απο το bios πως θα τους δωσω παραπανω ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οπως σου ειπα εχω αλλαξει το jumper πανω στο mobo απο το default!

επισης και στο bios τα ιδια volt βγαζει(στο hardware monitor)

πολυμετρο δεν εχω πιασει ποτε!

ε τοτε γιατι ειδα ανεβασμενους πολλαπλασιαστες στο forum?

συγνωμη για τις επιμονες ερωτησεις αλλα θελω να καταλαβω καλα τον ρολο του πολλαπλασιαστη!αν τον κανω χ12 τοτε 12χ200=2400!σωστα?αυτο δεν θα μου δωσει αντιστοιχες επιδωσεις?

επισης η μνημη ειναι kingston value και δεν νομιζω οτι θα αντεξει πολλα!επισης δεν βρισκω απο το bios πως θα τους δωσω παραπανω ρευμα!

Ναι βρε δεν λέμε κάτι διαφορετικό!Εγώ έχω μια ένσταση σχετικά με το 13.2 που έγραψες,αλλά δεν παίζει και τεράστιο ρόλο αυτό.

Ο πολ/στής μπορεί ν'ανέβει όπως είπαμε,αλλά αν θές να φτάσεις τα 2400 που λές τότε αντί για 12*200 είναι προτιμότερο να έχεις,πχ 11*218.Φυσικά αυτό ανεβάζει και τις μνήμες σου στην ίδια συχνότητα και γι'αυτό κερδίζεις.

Οπότε βρές τα όρια του επεξεργαστή σου ανεβάζοντας πολ/στή κρατόντας το fsb χαμηλά (πχ 166) και μετά με χαμηλό πολ/στη ανέβασε το fsb(μαζί και τις μνήμες).Έτσι θα βρείς τις καλύτερες ρυθμίσεις για το oc του συστήματός σου!

Για το ρεύμα των μνημών δε μπορώ να βοηθήσω..διάβασε το manual!

Link to comment
Share on other sites

οκ το επιασα!

πολυ κουραστικο το ο/c και θελει και υπομονη!

το θεμα ειναι οτι φοβαμαι οτι στο manual δεν λεει γιατι το ειχα διαβασει!

υποστηριζει οτι με τα bios update αλλαζουν και τα μενου και δεν ειναι σταθερο

σε ολα τα mobo....και ετσι τα λεει επιγραματικα!

τωρα για να μην σε ζαλισω αλλο και αφου περιμενω το τροφοδοτικο για να τσιτοσω.... λες στην υπαρχουσα κατασταση να βαλω 1,75vcore?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή χρείαζεται σίγουρα!Το bios update ως συνήθως βελτιώνει τα προβλήματα και κάνει το σύστημα πιο σταθερό.

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις απ'το stock και ν'ανεβάσεις μόνο όταν χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εβαλα ενα ocz modstream 520W και το ρευμα ηρθε στα λογικα του....12,096!!!

εριξα επισης το v-core σε 1,7 και ολα ειναι μια χαρα!

επεσα απο 44 σε 38 idle

πως μπορω να καταλαβω αν εχω ξεκλειδωτο πολλ/στη?

απο το bios αλλαζει αλλα στο cpu-z μου εμφανιζει το default(11x)

Link to comment
Share on other sites

Άρα πολύ απλά δεν ξεκλειδώνει ο πολλαπλασιαστής σου. ΕΠίσης το βιοσ και τα προγράμματα τα ίδια λένε συνήθως, μόνο το πολύμετρο λέει την αλήθεια.

Η μητρική σου δε νομίζω να κλειδώνει τα pci οπότε δε φαντάζομαι να αντέξει fsb τεράστιο .Αν όμως δε με απατά η μνήμη μου ενδέχεται η μητρική να αλλάζει τον pcio divider μόνη της όταν πατάς τα 166, 200 . Οπότε αν τα πατήσεις είσαι καλά , αν είσαι ας πούμε στα 190 δε βλέπω κάτι να σε γλιτώνει από προβλήματα.

Τέλος ακόμη και αν το ρεύμα σου στη 12άρα είναι 13 δεν τρέχει και τίποτα . Άρα αλλού ήταν το πρόβλημα της σταθερότητας που είχες και όχι τόσο στο τροφοδοτικό. Εκτός και αν έχανε τόσο πολύ ο αισθητήρας που από 13 εννοούσε 11

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.