Jump to content



το συστημα μου(Bonito)


BoNito1442169110

Recommended Posts

Αν και αργησα να το ανοιξω το threat λογο του οτι δεν θα κανω πολλες αλλαγες ακομα..η παροιμια λεει καλιο αργα παρα ποτε(τα λεω αυτα επειδη ειμαι χαρουμενος που εφτιαξα το raid).

Λοιπον παραθετω καποιες προχειρες φοτο για αρχη!

1)

skliroiyd9.th.jpg

2)

3dmarktz3.th.jpg

3)

superpilj2.th.jpg

CPU:2700mhz

ram:225@3-3-3-6 1T

vga:7800gtx default

hdd:2x74gb raptors 16mb cache raid0

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω αλλαγή stripe size μόνο με format άσε που πολλοί RAID controllers δεν έχουν και πολλές επιλογές για stripe size (128, 64, 8 συνήθως).

64Κ είναι το default που για γενικό σύστημα είναι ΟΚ. 128Κ αν αποθηκεύεις αρχεία μεγάλου μεγέθους. 16Κ, 8Κ, 4Κ μπορεί και να σου δώσουν καλύτερες μετρήσεις σε benchmark αλλά όταν διαβάζεις μεγάλα αρχεία είναι θάνατος. Μπορεί και να χάνεις από το RAID σε σχέση με τον απλό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα στειλω φοτος μολις το μαζεψω λιγακι γιατι οι δισκοι ειναι στο πατωμα!

****ΛΟΙΠΟΝ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ RAPTORS ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ.ΕΤΡΕΧΑ HDTUNE ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΤΟΥ POWER , ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕΣ ΚΑΝ!ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΗ.

*οι δικοι μου ειναι φτιαγμενοι 7 νοεμβριου 06

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαζοντας το strip size απο 4Κ--->64Κ μεσω του HD TUNE ειδα διαφορα.

AVERAGE: 110mb/s

Access time: 9.5ms

Burst rate:130Mb/s

σκευτομαι μηπως ειναι καλυτερο να το παω 32Κ ή και 16

*επισης δεν ξερω γιατι αλλα τον δισκο αντι για C: μου τον εχει βγαλει σαν I: και αναγκαζομαι στις περισσοτερες εγκαταστασει να αλλαζω την τοποθεσια του setup!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αλλαζοντας το strip size απο 4Κ--->64Κ μεσω του HD TUNE ειδα διαφορα.

AVERAGE: 110mb/s

Access time: 9.5ms

Burst rate:130Mb/s

σκευτομαι μηπως ειναι καλυτερο να το παω 32Κ ή και 16

*επισης δεν ξερω γιατι αλλα τον δισκο αντι για C: μου τον εχει βγαλει σαν I: και αναγκαζομαι στις περισσοτερες εγκαταστασει να αλλαζω την τοποθεσια του setup!

Για χρηση multimedia,οσο μεγαλυτερο stripe size εχεις τοσο καλυτερα.Οποτε για την δικη σου περιπτωση οπως και στους περισσοτερους εδω,τα 64 η 128 ειναι οτι πρεπει.Επεισης ειναι καλυτερα να κατεβασεις το hdtach για να δεις τι γινεται και οχι αυτο της nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλα τον σκληρό μου τον έχει ονομάσει Η:

Μπορώ να το αλλάξω σε C: ???

*καλά όσοι δεν έχετε raid με raptors δεν μπορείτε να φανταστείτε τι διαφορα....μεγάλες στιγμές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.