Jump to content



Κάτι δεν πάει καλά.......


istrios1442169073

Recommended Posts

Έχω αγοράσει τις SuperTalent του πλαισίου κιτ των 2gb και είναι pc2 6400 με timings CL 4-4-3-8. Στο Cpu-z βλέπω εντελώς διαφορετικά πράγματα. Η μητρική στην αρχή τις έβλεπε σαν 667 και από μόνος μου τις έβαλα στα 800. Βλέπω τα timings εντελώς διαφορετικά καθώς και τα χαραχτηριστικά στο cpu-z. Φυσικά δεν ξέρω να το φτιάξω εάν είναι ρύθμιση από το bios εκτός και αν βοηθήσετε.

RAM1.JPG

ram2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το spd είναι έτσι ώστε να παίζουν σε παλιότερες μητρικές χωρίς πρόβλημα. Στην Msi σου κάπου έχει να αλλάξεις τα τιμινγκς από εκεί τα βάζεις στις τιμές που πρέπει και τάση 2,1

msi975xplatinumv2_BIOS2.jpg

msi975xplatinumv2_BIOS1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το spd είναι έτσι ώστε να παίζουν σε παλιότερες μητρικές χωρίς πρόβλημα. Στην Msi σου κάπου έχει να αλλάξεις τα τιμινγκς από εκεί τα βάζεις στις τιμές που πρέπει και τάση 2,1

msi975xplatinumv2_BIOS2.jpg

msi975xplatinumv2_BIOS1.jpg

Να το κάνω έτσι όπως το βλέπω στην εικόνα που έβαλες? Συγγνώμη αλλά μόνο με φωτογραφία υπόδειξης ίσως καταφέρω κάτι. Θα πάω δηλαδή manual και θα βάλω

cas latency time =4

Dram ras to cas =4

dram ras prechange=3

precharge delay=8

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όχι 2,4 -2,1 τάση

Μια λεπτομέρεια μόνο η φωτό είναι από 6600 εσύ θα είσαι 266 fsb and 10 multiplier

Ναι αυτό δεν το πείραξα. Έκανα αυτά που μου είπες αλλά δεν κάνει Boot ο υπολογιστής. Είναι τόσο σημαντικό αυτό?(να αλλάξω τα timings)

Link to comment
Share on other sites

Αν και αισθάνομαι άσχημα για την ταλαιπωρία......

Λοιπόν δοκίμασα με το memtest και μόλις το έκανα πήρα μπλέ οθόνη. Ξαναδοκίμασα στο Bioς μπούταρε αλλά πάλι δείχνει άλλα αποτελέσματα.

cpu-z.jpg

memetwst.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την ταλαιπωρία, το πρώτο είναι ψιλολογικό.

Μεμτεστ έχεις τρέξει?

Τελευταιο bios?

Πάλι η Msi έχει κάνει το θαύμα της

Bioς είναι το τελευταίο official 7.2.Mε αυτό ήρθε η μητρική και στο σιτε έχουν σαν τελευταίο το ίδιο. Μάλλον ισχύει ότι είναι θαύμα από την Msi. Επίσης όταν κάνω καλείσιμο υπολογιστή κάνει στο τέλος ένα "μπιπ" κάτι που δεν γίνετε όταν κάνω επανεκκίνηση. Θα δοκιμάσω και μεμτεστ.

Link to comment
Share on other sites

mem3.bmp

Εδώ δεν έπρεπε να λέει κανονικά PC2-6400 ?

Μόνο εάν βάλω την μνήμη 1:1 στα 667 Mhz τότε μόνο μου δίνει το CPU-Z τα timings 4-4-3-8. Είναι καλύτερα να το αφήσω έτσι στα 667 με αυτά τα timings ή στα 800 και αυτά που με έτσι θέλω μου δίνει η μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα είναι να τα βάλεις 800 με τα σωστά τιμινγκς

Δεν βλέπω να είναι εφικτό αυτό όμως!! Μήπως γι αυτό?.."η μνημη δινετε απο την Supertalent σαν overclockable 800". Eσταξα δηλαδή 320Ε και δεν πήρα καθαρή 800άρα?

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν διαβάζεις αυτό που σου έγραψα πιο πάνω

Ok dellman.Έχεις δίκιο. Αλλά όπως φαίνεται δεν μπορώ να κάνω κάτι μια και από ότι κατάλαβα πρέπει να αφείλετε σε αδυναμία της μητρικής. Τουλάχιστον να κάνω κάτι καλύτερο? (σε πήρα μονότερμα !!:))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.