Jump to content



Αγορα 2ου πισιου!


TTnewbie

Recommended Posts

Υπαρχει ενας υπολογιστης στο σπιτι ο οποιος ειναι κοινης χρησης. Βεβαια κυριως τον χρησιμοποιω εγω αλλα δεν μπορω να εχω παντα προσβαση λογω του αδερφου μου (ο οποιος με περναει 3 χρονια οποτε ...), και επειδη μου αρεσει να πειραματιζομαι με τον υπερχρονισμο του συστηματος ενω σε αυτον οχι π.χ. ανεβασα το ρολοι μνημης της καρτας γραφικων απο 550 σε 630 και μετα ξεχασα να το μηδενισω. Οταν πηγε να παιξει ενα παιχνιδι αρχισε να βγαζει κουκιδες παραξενες και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ακουσα :076: @&$%^# (λογοκρισια) :p και τελος επειδη βρε αδερφε, αλλιως ειναι να εχεις κατι και να ειναι δικο σου γιατι οτι και να γινει δε δινεις λογαριασμο σε κανενα.

Ετσι λοιπον με την ευκαιρια αναβαθμησης του παροντως πισιου σκεφτηκα να φτιαξω κοματι-κοματι ενα δικο μου.

Για το καινουργιο πισι εχω ετοιμα την καρτα γραφικων Χ1950προ 256 (θα ξεσπιτωσει την nx6600 td256) και μια μνημη ραμ ΔΔΡ 512 (θα συνεργαστει με μια ομοια) τα οποια θα εγκατασταθουν στο παρον πισι μεχρι να τους βρω καινουργια στεγη.

Παρακαλεισθε λοιπον οπως αμεσα βοηθησετε με τας προτασεις σας, την δημιουργια λιστας προιοντων σε οικονομικες τιμες.

Σας δινω τα ορια ωστε να ξερετε που κυμαινονται οι τιμες

Κουτι : με τροφοδοτικο 400+ watt γυρω στα 50 ευρα

Επεξεργαστη : δεν εχω κατι υποψην αλλα ειμαι προς τη μερια των amd. δεχομαι ολες τις προτασεις amd η intel με εξηγηση για την επιλογη αν γινεται (να ξερω και τι παιρνω). ~130 ευρο

Μητρικη : οτι νομιζεται καλυτερο μεχρι 80 ευρο (με crossfire αν ειναι δυνατον)

Σκληρο : μεχρι 120 γιγα (και πολλα βαζω) για τον οποιο 60 ευρο ειναι διαθεσιμα.

Οθονη : ε να βρω και γω κατι για το πισι...

Υ.Γ. 1) Στα παραπανω θελω να υπαρχουν καλες προοπτικες για υπερχρονισμο.

Υ.Γ. 2) Οι τιμες μπορει να παιζουν 10, 20 ευρο το πολυ προσ τα πανω αν προκειται για καμια ευκαιρια.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα! :109:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλως ήρθες στην κοινότητά μας και καλή συνέχεια. Πολύ συμφορουμιστικά ,θα σου γράψω μία διεύθυνση www.skroutz.gr

Πρόκειται για μία μηχανή αναζήτησης σε όλα τα ελληνικά και όχι μόνο καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών. Εκεί θα διαπιστώσεις γιατί το budget σου είναι περίπου το μισό από το χρειαζούμενο.

Επίσης να σου σημειώσω ότι αυτά που ζητά αν μιλάμε για ΑΜΔ μεριά μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα με τιμές λίγο παραπάνω από αυτές που αναφέρεις.

Φυσικά αν θες να πας στην κορυφή των ημερών μας = ΙΝΤΕΛ θα χρειαστείς όπως σου είπα περίπου τα διπλά

Link to comment
Share on other sites

Μερικές συμβουλές.

Μιας και βάζεις την 1950xp pro είναι κρίμα να πάρεις μάπα επεξεργαστή, γιατι με 130 ευρώ θα πάρεις σχετικά χαμηλών επιδόσεων. Εκτός κι αν πας για μονό.

Τροφοδοτικό με κουτί 50 ευρώ σημαινει ότι το τροφοδοτικό θα είναι της πλάκας 100%. Μόνο για τροφοδοτικό πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 50 ευρώ.

Κατα τα άλλα δεν έχω να πω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια οικονομική πρόταση σε ιντελ:

Κουτί :TURBOX DU09AL-WHITE 49€

Επεξεργαστη :Core 2 Duo 6300 169€

Μητρικη : AB9 69€

Σκληρο : 120 GB seagate 60€

Μνήμη :supertalent 1GB DDR-2 667MHz 109€

Σύνολο 456€

Σχόλια για το παραπάνω σύστημα:

Κουτί είναι μια χαρά ,το τροφοδοτικό του κιλού .

Επεξεργαστής έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής

Το ίδιο ισχύει και για τη μητρική

Σκληρός seagate με 5 χρόνια εγγύηση

Μνήμη αυτή που έχεις ειναι μάλλον ddr-1 την πουλάς και παίρνεις ddr-2 , προτείνω τουλάχιστον 1gb.

Για αυτά που θες να κάνεις με τον υπολογιστή πιο φθηνά δε γίνεται, για να μη πάει χαμένη και η κάρτα γραφικών που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο θα το αλλαξω με αυτο που εχω στον τωρινο υπολογιστη και ειναι 435watt παρακαλω :037:

Οπως ειπα εχω μνημη 512 σε ΔΔΡ οχι ΔΔΡ2. Για τον επεξεργαστη δεν ξερω... 170 ευρο ειναι αυτα :120:

Link to comment
Share on other sites

Tην πρόταση του gfk την βρίσκω πολύ καλή

πιστεψε με τα 170€ τα αξίζει ο 6300 καθώς είναι διπλοπύρινος και υπεχρονίζεται αρκέτα απο ότι λένε. Δεν σε συμφέρει να πάρεις χειρότερο διοτι έχεις καλή κάρτα γραφικών(pci express φαντάζομαι) και θα φρενάρει με χειρότερο επεξεργαστή

Για την μνήμη πρέπει να είμαι ddr2 για αυτήν την μητρική+επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.