Jump to content



Καμενος σκληρος???δεδομενα??ΒΟΗΘΕΙΑ!!


Martian

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Λοιπον...εχθες εκανα μια αλλαη στο συστημα μου και εβλα τα πραγματα ολα σε ενα νεο κουθτι.,...εχω δυο δισκους ΑΤΑ και εναν ραπυορασ.....ενω ηταν ολα καλα ακοθγα ενα περιεργο θορθυβο το οποιο μετα απο καποια ωρα καταλαβα οτι ειναι απο τον σκληορ τον ενα ΑΤΑ εκλεισε ο υπολογιστης και οταν ξαανοιξε...ο ιθορυβος παρεμενε με συνεπεια να μην τον βλεπω οτε σε ΒΙΟΣ οθτε μεσα στο συστημα...ο θορυβος που κανει ειναι σαν η ακιδα να προσπαθει να διαβασει ...αλλα να σταματαει μετα....εχωψ διαβασει οτι αυτες οι εταιρειες που ασχολουνται με ανακτηση ειναι αρκετα ακριβες.....πστευετε οτι ειναι ενα προβλημα του σκληρου η οτι υπαρχει κποια πιθανοτητα για αλλαγη πλακετας?

εχει καποιος να πει καμια ιδεα?γιατι μεσα ειχα σημαντικα εγγραφα που καλο θα ηταν να μην τα χασω!

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις πρόβλημα.. Αν η βλάβη οφείλετε σε δυσλειτουργία της πλακέτας τότε μαλλον με μια απλή αλλαγή απο άλλον ίδιο ίσως πανέλθει. Αν εχει καεί το μοτέρ χλώμό το κόβω να μπορείς να τα επανεφέρεις μόνος σου. Οι εταιρείες που ειδικέυονται σε αυτά συνήθώς χρεώνουν 300 ευρώ το GB χωρίς να μπορείς να ορίσεις πιο κομμάτι θές να ανακτήσεις.

τσέκαρε αν είναι τίποτα καμμένοστην πλακέτ αή αν θερμαινεται υπερβολικά πολύ όταν το βάζεις στο ρεύμα.

Βάλοτν στην κατάψυξη ώστε να παγώσει ( μέσαα σε σακούλα μην πάρει υγρασία) , και παγωμένο δοκίμασε να τον βάλεις στο μηχάνημα μήπως δουλέψει προσωρινα και επαναφέρεις τα αρχεία σου.

Αν δεν τα καταφέρεις μετά κάνεις τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις πρόβλημα.. Αν η βλάβη οφείλετε σε δυσλειτουργία της πλακέτας τότε μαλλον με μια απλή αλλαγή απο άλλον ίδιο ίσως πανέλθει. Αν εχει καεί το μοτέρ χλώμό το κόβω να μπορείς να τα επανεφέρεις μόνος σου. Οι εταιρείες που ειδικέυονται σε αυτά συνήθώς χρεώνουν 300 ευρώ το GB χωρίς να μπορείς να ορίσεις πιο κομμάτι θές να ανακτήσεις.

τσέκαρε αν είναι τίποτα καμμένοστην πλακέτ αή αν θερμαινεται υπερβολικά πολύ όταν το βάζεις στο ρεύμα.

Βάλοτν στην κατάψυξη ώστε να παγώσει ( μέσαα σε σακούλα μην πάρει υγρασία) , και παγωμένο δοκίμασε να τον βάλεις στο μηχάνημα μήπως δουλέψει προσωρινα και επαναφέρεις τα αρχεία σου.

Αν δεν τα καταφέρεις μετά κάνεις τα υπόλοιπα....

ευχαριστω για την απαντηση...μαλλον δεν φταιει η πλακετα..οποιος το ειδε..αυτο μου λεει και αυτοι πιστευω και εγω δυστηχως!!!

μαλλον θα παω αναγκαστικα στην λυση της καταψυξης και οτι γινει εγινε!!απλα μου ειπαν πως θα ηταν καλυτερα εαν μπρουσα να κανω ghost και να μην μπω καν στολειτοθργικο!ιοσως για να μ ζεσταθει πολυ ο σκληρος???δεν ξερω....απλα φοβαμαι μην προξενυσω καμια ζημια στα υπολοιπα μηχανηματα μεσα στοκουτι λογο της καταψυξης οταν βγαλω τον σκληρο...ενα polybag θα κανει δουλεεει για να αποφυγω την υγρασια????:033:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση...μαλλον δεν φταιει η πλακετα..οποιος το ειδε..αυτο μου λεει και αυτοι πιστευω και εγω δυστηχως!!!

μαλλον θα παω αναγκαστικα στην λυση της καταψυξης και οτι γινει εγινε!!απλα μου ειπαν πως θα ηταν καλυτερα εαν μπρουσα να κανω ghost και να μην μπω καν στολειτοθργικο!ιοσως για να μ ζεσταθει πολυ ο σκληρος???δεν ξερω....απλα φοβαμαι μην προξενυσω καμια ζημια στα υπολοιπα μηχανηματα μεσα στοκουτι λογο της καταψυξης οταν βγαλω τον σκληρο...ενα polybag θα κανει δουλεεει για να αποφυγω την υγρασια????:033:

Βασικά από αυτά που διάβασα δεν έβγαλα και πολύ άκρη :) ... Τον δίσκο όπως είπε και ο Greek θα τον βάλεις σε πολύμπαγκ για να μπει στην κατάψυξη και όχι όταν θα τον συνδέσεις στο σύστημα σου. Απλά άφησε τον έξω από το κουτί δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αρκεί να τον βάλεις πάνω σε ένα χαρτόνι η αντιστατικό πλαστικό, ή στον αέρα και να μην ακουμπάει πουθενά. Όσο για το ghost που σου είπαν δεν γίνετε μέχρι να καταφέρεις να δουν τα windows τον χαλασμένο σου σκληρό. Άμα γίνει αυτό κάνε τον ghost κατευθείαν χωρίς καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από αυτά που διάβασα δεν έβγαλα και πολύ άκρη :) ... Τον δίσκο όπως είπε και ο Greek θα τον βάλεις σε πολύμπαγκ για να μπει στην κατάψυξη και όχι όταν θα τον συνδέσεις στο σύστημα σου. Απλά άφησε τον έξω από το κουτί δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αρκεί να τον βάλεις πάνω σε ένα χαρτόνι η αντιστατικό πλαστικό, ή στον αέρα και να μην ακουμπάει πουθενά. Όσο για το ghost που σου είπαν δεν γίνετε μέχρι να καταφέρεις να δουν τα windows τον χαλασμένο σου σκληρό. Άμα γίνει αυτό κάνε τον ghost κατευθείαν χωρίς καθυστέρηση...

thanx!

μια παρενθεση..δεν ειπα οτι θα βαλω τον σκληρο στο συστημα μου με το πολυθμπαγκ!!!μχρι εκει μου φτανει ενταξει!!!

ρε guys λετε να γινει τιποτα?βασικα προς το παρων εχω δωσει τον δισκο σε καποιον να μου αλλαξει πλακετα μηπως και γινει κατι!

λετε η καταψυξη να ειναι η σωτηρια λυση???

και εαν ναι..γιατι??σε τι θα οφελησει??

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.