Jump to content



Ψηφιακη μεχρι 150 ευρω


s5zax

Recommended Posts

Δες και αυτες

1) http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=2&pr_id=1754&prview=tbl

2) http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=3&pr_id=1977&prview=tbl

3) http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=6&pr_id=1966&prview=tbl

4) http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=8&pr_id=1883&prview=tbl#

Σε αυτη την κατηγορια χρηματων που κοιταζεις η τριτη που σου αναφερω ειναι η καλυτερη απο ολες,με διαφορα,αλλα ειναι λιγο πιο πανω σε χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα στο παραπάνω κατάστημα την

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=8&pr_id=1883&prview=tbl

Με μεγάλη διαφορά η καλύτερη all around compact σε αυτή την τιμή. Δεν θα το σκεφτόμουν καν αν ήμουν στην θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα στο παραπάνω κατάστημα την

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=8&pr_id=1883&prview=tbl

Με μεγάλη διαφορά η καλύτερη all around compact σε αυτή την τιμή. Δεν θα το σκεφτόμουν καν αν ήμουν στην θέση σου.

Ολες οι fuji εχουν προβλημα με τα υψηλα επιπεδα ψηφιακου θορυβου που εχουν στις φωτογραφιες τους,ποσο μαλλον τα φτηνα τους μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/page12.asp

Για ποιόν ψηφιακό θόρυβο μιλάμε ακριβώς γιατί αν είναι να έχει τον ίδιο θόρυβο σε ISO 800 που οι άλλες έχουν σε ISO 200 δεν με πειράζει καθόλου μα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι fuji εχουν προβλημα με τα υψηλα επιπεδα ψηφιακου θορυβου που εχουν στις φωτογραφιες τους,ποσο μαλλον τα φτηνα τους μοντελα.

Το αντίθετο θα έλεγα :)

Η fuji F20 είναι και η δική μου πρόταση.

Πολύ καλός αισθητήρας και πολύ καλή τιμή.

:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/page12.asp

Για ποιόν ψηφιακό θόρυβο μιλάμε ακριβώς γιατί αν είναι να έχει τον ίδιο θόρυβο σε ISO 800 που οι άλλες έχουν σε ISO 200 δεν με πειράζει καθόλου μα καθόλου.

Οταν θα την παρεις στα χερια σου και θα τραβηξεις καποιες φωτογραφιες,θα καταλαβεις τι γραφω.Δεν μενω μονο σε αυτα που διαβαζω στα οποια site.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα την παρεις στα χερια σου και θα τραβηξεις καποιες φωτογραφιες,θα καταλαβεις τι γραφω.Δεν μενω μονο σε αυτα που διαβαζω στα οποια site.

Κατάλαβα ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες σε κλειστούς χώρους από οποιαδήποτε μηχανή έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και σε ανοιχτούς χώρους με πολύ φως δυσκολεύομαι να καταλάβω με ποιά μηχανή τράβηξα την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησουμε και λιγο τον ανθρωπο και να μην"τρωγωμαστε",την ειχα βαλει και αυτη σαν επιλογη στα link που ειχα απο το adorama(στο 4).Απλα απο αυτες που εχω δει και πιασει στα χερια μου η olympus αυτη εχει το καλυτερο αποτελεσμα κατα την γνωμη μου,σε αυτη την κατηγορια χρηματων.

Link to comment
Share on other sites

Απο την τιμη που μας λες δεν πιστευω να εισαι και πολυ κολημενος με τις φωτογραφιες.Αρα κατα την γνωμη μου ειναι να παρεις μια μηχανη με λιγοτερα πιξελς, για να εχει καλυτερη ποιοτητα στον φακο της και στα λοιπα χαρακτηριστικα.Μηχανες με παραπανω πιξελς σε αυτην την τιμη πιστευω οτι εχουν χαμηλοτερη ποιοτητα φακου και οθονης.Και κατα την δικη μου γνωμη εαν δε θες να κανεις καμια τρελη μεγεθηνση τοτε τα παραπανω πιξελς σου ειναι αχριστα.

ΥΓ. Ολες οι ψηφιακες μηχανες θελουν φως ημερας.Σε κλειστους και σκοτεινους χωρους χανουνε πολυ.(Δικια μου εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως οπως ειπα απο δικια μου εμπειρια ετσι ειναι.Δεν λεω οτι δεν βγαζει καλες φοτο σε κλειστους χωρους.Μια χαρα καλες ειναι.Αλλα αν πχ βγαλεις μια εξω στο φως της μερας και μια μεσα σε σπιτι και τις βαλεις διπλα διπλα τοτε θα δεις διαφορα.Ειτε χρησιμοποιεις φλας ειτε οχι.Και η μηχανη που εχω ειναι αρκετα καλη θα ελεγα, για να μη μου πειτε οτι μπορει να φτεει αυτο.

Sony Cyber-shot P150 7.1Mp

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα φταίει αυτό. Κοίτα το link που δίνω παραπάνω για να καταλάβεις για τι διαφορές μιλάμε. Η δικιά σου είναι στην καλύτερη περίπτωση παρόμοια με την canon.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως οπως ειπα απο δικια μου εμπειρια ετσι ειναι.Δεν λεω οτι δεν βγαζει καλες φοτο σε κλειστους χωρους.Μια χαρα καλες ειναι.Αλλα αν πχ βγαλεις μια εξω στο φως της μερας και μια μεσα σε σπιτι και τις βαλεις διπλα διπλα τοτε θα δεις διαφορα.Ειτε χρησιμοποιεις φλας ειτε οχι.Και η μηχανη που εχω ειναι αρκετα καλη θα ελεγα, για να μη μου πειτε οτι μπορει να φτεει αυτο.

Sony Cyber-shot P150 7.1Mp

Μα η σύγκρισή σου είναι εντελώς λάθος.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις μία φωτογραφία εσωτερικού χώρου με μία εξωτερικού για πολλούς και διάφορους λόγους που το thread αυτό δεν είναι κατάλληλο να αναλύσουμε.

Όπως λέει και ο tristeno πιο πάνω όντως οι Compact ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές έχουν πολλά προβλήματα στο χαμηλό φωτισμό είτε αυτός μεταφράζεται σε κλειστό χώρο είτε σε βραδινή εξωτερική φωτογράφηση.

Όμως μη γενικεύουμε. Υπάρχουν SLR μηχανές με τρομερά αποτελέσματα ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό.

Όσο για τη μηχανή σου, είναι μια απλή και εύχρηστη ερασιτεχνική μηχανή και είναι λογικό να μη σου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις σε χαμηλό φωτισμό.

Πάντως είναι γεγονός πως η συμπεριφορά των compact της fujifilm στο χαμηλό φωτισμό είναι πολύ καλύτερη από άλλες compact στην ίδια κατηγορία και αυτό οφείλεται κυρίως στους καλούς αισθητήρες που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες το θεμα μας εδω ειναι μια μηχανη με 150ευρω. Δεν ειναι ουτε για επαγγελματικες ουτε για επαγγελματιες.Γιαυτο ειπα αυτα που ειπα. Οσο για τα λινκ με τα παραδειγματα δεν μπορω να πω τιποτα.Οι φοτο που βγαζω εγω και τις εμφανιζω φενοντε πολυ καλυτερα απο αυτα που δειχνουν.Δεν αμφισβιτω τιποτα απο αυτα που δειχνουν απλα με το δικο μου ματι οι φοτο σαυτα τα λινκ ειναι αθλιες.

Κι αν ο s5zax θελει την δικια μου γνωμη ειναι οτι ας κανει λιγο υπομονη ακομα για να μαζεψει καμια 50-60 ευρω παραπανω να παρει μια μηχανη πολυ καλυτερη και πιο αξιολογη.Αν παλι βιαζεσαι τοτε σου πα πια ειναι η γνωμη μου παραπανω.

ΥΓ. Soler δεν το ειπα αυτο για να κανω συγκριση.Σαν μια απλη διαπιστωση το ειπα.Παντα φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες το θεμα μας εδω ειναι μια μηχανη με 150ευρω. Δεν ειναι ουτε για επαγγελματικες ουτε για επαγγελματιες.Γιαυτο ειπα αυτα που ειπα. Οσο για τα λινκ με τα παραδειγματα δεν μπορω να πω τιποτα.Οι φοτο που βγαζω εγω και τις εμφανιζω φενοντε πολυ καλυτερα απο αυτα που δειχνουν.Δεν αμφισβιτω τιποτα απο αυτα που δειχνουν απλα με το δικο μου ματι οι φοτο σαυτα τα λινκ ειναι αθλιες.

Κι αν ο s5zax θελει την δικια μου γνωμη ειναι οτι ας κανει λιγο υπομονη ακομα για να μαζεψει καμια 50-60 ευρω παραπανω να παρει μια μηχανη πολυ καλυτερη και πιο αξιολογη.Αν παλι βιαζεσαι τοτε σου πα πια ειναι η γνωμη μου παραπανω.

ΥΓ. Soler δεν το ειπα αυτο για να κανω συγκριση.Σαν μια απλη διαπιστωση το ειπα.Παντα φιλικα :)

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι οι φώτος που σου έδωσε τα λινκ ο tristeno είναι σύγκριση 2 διαφορετικών μηχανών σε υψηλά iso για να φανεί ακριβώς ποια παρουσιάζει περισσότερο κόκο. Επομένως είναι λογικό οι φωτογραφίες να μην είναι καλές. Αν θες να δεις καλές φωτογραφίες μπορείς να πας στα samples του ίδιο review και να καταλάβεις.

Εννοείται φιλικά.. Κουβέντα κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Με 50-60 παραπάνω δεν αλλάζει κατηγορία ούτε θα πάρει καμμιά καλή SLR που να δικαιολογεί την αναμονή.

Όσο για τις Photo στο link ο λαός λέει "ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται". Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι και οι δικές μου photo με την μηχανή του κινητού φαίνονται καλύτερες αλλά σε ιδανικές συνθήκες και σε μικρά μεγέθη εκτύπωσης δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.