Jump to content



ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝVIDIA?


circi

Recommended Posts

Έλα μωρέ υπερβολές τώρα. Δηλαδή εμένα που η Αti (στο μικρό pc) τρώει ζόρια στους drivers installation, φταίει η κάρτα; Εγώ λέω όχι μια και σε άλλο pc παίζει μια χαρά.

Δεν νομίζω ότι φταίνε οι Nvidia drivers για τις BSOD και δεν μπορεί κανείς να γενικεύει επειδή τρώει μπλε οθόνες στα games. Μπορεί να φταίει το bios του board, oι drivers του chipset, το τροφοδοτικό, το board, οι μνήμες, etc.

Αλλά επειδή στο ελλάδα είμαστε πολύ μπροστά δεν χρειάζεται να το ψάξουμε και πολύ. Βγάζουμε συμπέρασμα του τι φταίει με.. τηλεπάθεια!

Ζαχαρωτέ, δεν είπε κανείς ότι οποιανού PC με 8800 βγάζει μπλέ οθόνες ότι φταίνε οι drivers της nVIDIA, αλλά θες δεν θες, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Όπως υπάρχει και μεγάλο bug list με διάφορα games τα οποία παραμένουν άλυτα από τους πρώτους μάλιστα drivers μέχρι τώρα ( FarCry, BF2, Call Of Juarez, Ghost Recon 3 Advanced warfighter, Company Of Heroes ).

Οπότε καλύτερα να μην βιάζεσαι να πείς κάτι φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
του τι φταίει με.. τηλεπάθεια!

Ναι καλα το λες ...τηλεπάθεια

Τα 2 απο τα 4 PC του σπιτιου να μου βγαζουν μπλε οθονες οι NVidia και οι καρτες της ATI να παιζουν μια χαρα.

Μηπως αλλαζα τα BIOS -chipset kai mobo και εβαζα στην Nvidia παλιες version για να τις σαμποτάρω??

Η νεα Χ1950ΧΤΧ μια φορα κρασαρε επειδή της άλλαξα τα φωτα στο OC με το ATItool 750Core 2100memory

Ο καθένας απο τις εμπειρίες του μιλάει αρα τι να λεμε.......

21 ιντσες blue screen φιλε μου φατσα καρτα απο τη καρτα και οχι τηλεπως το ειπες????(ν-βιδια)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους unified drivers έφτασε να γίνει ανέκδοτο. Είτε έχεις 8800GTX είτε 5700 βάζεις τους ίδιους drivers και η nvidia δε έχει πει ποτέ ρε παιδιά έχεις σειρά 5xxx βάλε μόνο τους 8χ.χχ έχεις 6xxx βάλε τους 9x.xx. Βέβαια τώρα έχω βρει την ησυχία μου με τους catalyst ελέω X1950XTX...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους unified drivers έφτασε να γίνει ανέκδοτο. Είτε έχεις 8800GTX είτε 5700 βάζεις τους ίδιους drivers και η nvidia δε έχει πει ποτέ ρε παιδιά έχεις σειρά 5xxx βάλε μόνο τους 8χ.χχ έχεις 6xxx βάλε τους 9x.xx. Βέβαια τώρα έχω βρει την ησυχία μου με τους catalyst ελέω X1950XTX...

Erm boeing ?

Που κολλάει αυτό ?

Άλλωστε το ότι έχει βάλει σε ένα πακέτο τους drivers για 5/6/7/8 series δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα, και είναι και βολικό.

Το ότι είναι στο ίδιο file δεν σημαίνει ότι είναι ίδιοι οι drivers για την 8800 με τους drivers των 7xxx/6xxx/5xxx

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι λίγο off-topic ναι το παραδέχομαι sorry...

Όμως αν έβγαζαν ξεχωριστούς οδηγούς

1.Δε θα ήταν τόσο μεγάλο το αρχείο.

2.Μπορεί οι drivers να είναι ίδιοι αλλά τα panel και τα λοιπά utilities είναι πολύ βαρύτερα.

3.Κανείς δεν ξέρει τι περιέχεται και αν υπάρχουν βελτιώσεις που να μας αφορούν με συνέπεια οι χρήστες των σειρών 5/6/7 τουλάχιστον, να κατεβάζουν άσκοπα και να αλλάζουν οδηγούς άσκοπα.

και εκτός των άλλων δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή rollback αν δεις ότι οι drivers έκαναν κακό.

Βέβαια δε σημαίνει ότι η Nvidia δεν είναι σοβαρή εταιρεία έτσι, αλλά ακόμη και η αρίθμηση των drivers μας κάνει να υποπτευόμαστε ότι όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω γινόμαστε συχνά-πυκνα πειραματόζωα...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι λίγο off-topic ναι το παραδέχομαι sorry...

Όμως αν έβγαζαν ξεχωριστούς οδηγούς

1.Δε θα ήταν τόσο μεγάλο το αρχείο.

2.Μπορεί οι drivers να είναι ίδιοι αλλά τα panel και τα λοιπά utilities είναι πολύ βαρύτερα.

3.Κανείς δεν ξέρει τι περιέχεται και αν υπάρχουν βελτιώσεις που να μας αφορούν με συνέπεια οι χρήστες των σειρών 5/6/7 τουλάχιστον, να κατεβάζουν άσκοπα και να αλλάζουν οδηγούς άσκοπα.

και εκτός των άλλων δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή rollback αν δεις ότι οι drivers έκαναν κακό.

Βέβαια δε σημαίνει ότι η Nvidia δεν είναι σοβαρή εταιρεία έτσι, αλλά ακόμη και η αρίθμηση των drivers μας κάνει να υποπτευόμαστε ότι όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω γινόμαστε συχνά-πυκνα πειραματόζωα...

1) Άντε, αντί 40ΜΒ να ήταν 15MB...

2) Τα panel δεν βαραίνουν επειδή έχουν όλους τους driver σε ένα πακέτο...

3) ...για αυτό υπάρχουν τα release notes...

Rollback δεν έχει σαν επιλογή...uninstall όμως και έπειτα επιστροφή στους προηγούμενους drivers γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα το λες ...τηλεπάθεια

Τα 2 απο τα 4 PC του σπιτιου να μου βγαζουν μπλε οθονες οι NVidia και οι καρτες της ATI να παιζουν μια χαρα.

Μηπως αλλαζα τα BIOS -chipset kai mobo και εβαζα στην Nvidia παλιες version για να τις σαμποτάρω??

Η νεα Χ1950ΧΤΧ μια φορα κρασαρε επειδή της άλλαξα τα φωτα στο OC με το ATItool 750Core 2100memory

Ο καθένας απο τις εμπειρίες του μιλάει αρα τι να λεμε.......

21 ιντσες blue screen φιλε μου φατσα καρτα απο τη καρτα και οχι τηλεπως το ειπες????(ν-βιδια)

Kαλά μην υπερβάλλουμε . . . Δεν ξερω για τις 8800 γιατι δεν έχω , αλλα οι προηγουμενες [7900-7800-6800] ειχαν παρα πολύ καλύτερο support στους drivers απο τις αντιστοιχες ατι . . . Τωρα αν εχεις και στα 2 Pc 8800 , εχεις δίκιο .

Link to comment
Share on other sites

1) Άντε, αντί 40ΜΒ να ήταν 15MB...

2) Τα panel δεν βαραίνουν επειδή έχουν όλους τους driver σε ένα πακέτο...

3) ...για αυτό υπάρχουν τα release notes...

Rollback δεν έχει σαν επιλογή...uninstall όμως και έπειτα επιστροφή στους προηγούμενους drivers γίνεται....

1.Για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικό αυτό όμως για το μεγαλύτερο ποσοστό έχεις δίκιο.

2.Δεν μπορώ όμως να βάλω τους νέους drivers με τα παλιά ελαφρύτερα panel.

3.Φυσικά και έχεις δίκιο και εγώ τα κοιτάω το 90% όμως όχι.

Με το uninstall ειδικά των forceware ξέρεις ότι το σκουπίδι που μένει πίσω δεν είναι αμελητέο.

Δεν είναι ότι μ'αρέσει να γκρινιάζω ούτε είμαι κατά της Nvidia (πρώτη φορά τώρα πήρα ΑΤΙ) αλλά ρε γ*μ*το δε χρειάζεται περισσότερη προσοχή στους drivers της?

Link to comment
Share on other sites

1.Για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικό αυτό όμως για το μεγαλύτερο ποσοστό έχεις δίκιο.

2.Δεν μπορώ όμως να βάλω τους νέους drivers με τα παλιά ελαφρύτερα panel.

3.Φυσικά και έχεις δίκιο και εγώ τα κοιτάω το 90% όμως όχι.

Με το uninstall ειδικά των forceware ξέρεις ότι το σκουπίδι που μένει πίσω δεν είναι αμελητέο.

Δεν είναι ότι μ'αρέσει να γκρινιάζω ούτε είμαι κατά της Nvidia (πρώτη φορά τώρα πήρα ΑΤΙ) αλλά ρε γ*μ*το δε χρειάζεται περισσότερη προσοχή στους drivers της?

2. Για όλες τις σειρές πλήν των 8xxx, μπορείς να βάλεις το παλιό, κλασικό πάνελ. Είναι στο μενού προβολή αν θυμάμαι καλά, και λέει Classic Control Panel

3.Όλες οι εταιρίες έτσι το κάνουν. Αν δεν δίνανε release notes κακώς...αλλά αφού τους δίνουνε, και ο user απλά δεν τα κοιτάει, δεν σου φταίνε αυτοί.

Μπορείς να γκρινιάζεις για την nVIDIA.

Αλλά όχι για τους παραπάνω λόγους που λες, αλλά:

1) Για το χάλια νέο panel

2) Για την μεγάλη καθυστέρηση στο release νέων drivers ( δεν μπορείς 2 μήνες να μην έχεις βγάλει έναν driver )

3) Bugs @ G8x series drivers

4) Το shimmering @ G7x series :D [ hardware related όμως :D ]

P.S. Uninstall nVIDIA Drivers. System Restart. Safe Mode. DriverCleaner Pro -> Clean nVIDIA. Restart. Setup new drivers.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ υπερβολές τώρα. Δηλαδή εμένα που η Αti (στο μικρό pc) τρώει ζόρια στους drivers installation, φταίει η κάρτα; Εγώ λέω όχι μια και σε άλλο pc παίζει μια χαρά.

Δεν νομίζω ότι φταίνε οι Nvidia drivers για τις BSOD και δεν μπορεί κανείς να γενικεύει επειδή τρώει μπλε οθόνες στα games. Μπορεί να φταίει το bios του board, oι drivers του chipset, το τροφοδοτικό, το board, οι μνήμες, etc.

Αλλά επειδή στο ελλάδα είμαστε πολύ μπροστά δεν χρειάζεται να το ψάξουμε και πολύ. Βγάζουμε συμπέρασμα του τι φταίει με.. τηλεπάθεια!

Με τηλεπαθεια θα bγαζουν συμπερασμα και αυτοι μαλλον :

http://forums.worldofwarcraft.com/thread.html?topicId=69639426&sid=1

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=25758&pid=157643&st=0entry157643

:089: :089: :089: :089: :089:

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρεις φίλε μου ότι δεν έχει κάνει η Blizzard καμιά ******* στον κώδικα; Αν βγάλει κανά patch η εταιρία που να το διορθώνει αυτό, μετά θα φταίει ακόμα η Nvidia?

Πάντως, οι μισοι προγραμματιστές τα guidelines τα γράφουν όπου δεν πιάνει μελάνι, άλλοι χρησιμοποιούνε stack registers που είναι δεσμευμένοι, άλλοι χρησιμοποιούν διευθύνσεις μνήμης που δεν πρέπει, με διάφορα τέτοια αποτελέσματα. Επειδή το error προέρχεται από το nv4_disp.dll δεν σημαίνει ότι φταίει απαραίτητα ο οδηγός! Εμένα μου χτύπαγε τέτοιο error π.χ. από θερμοκρασία.

Ας μην γενικεύουμε, ποτέ δεν είχα δει να έχουν προβλήματα τόσο χοντρά τα προϊόντα της Nvidia. Καταλαβαίνω ΠΟΣΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ είναι να έχεις σκάσει ένα σωρό λεφτά για μια VGA και να μην μπορείς να την χαρείς, δεν είπα ότι έχεις άδικο. Αλλά ψάξε το περισσότερο... Μήπως φταίει ο κατασκευαστής της κάρτας και όχι το chip? Μήπως την έχεις κλοκαρισμένη; Αν ναι, βάλε την σε default και τσέκαρε πάλι...

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://digg.com/hardware/BSODs_Abound_Unresolved_Crashes_w_nVidia_8800_Leave_Many_Out_In_The_Cold

Και εν πάσει περιπτώσει, και εγώ έχω αλλάξει 15 Nvidia κάρτες χωρίς προβλήματα ποτέ! Μάλλον είμαι πολύ κωλόφαρδος!!!!!

Υ.Γ. Πάντως αν δεν την θες την 8800, δώστην μου να σου δώσω τις δύο 7600GS μου που παίζουν τζάμι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρεις φίλε μου ότι δεν έχει κάνει η Blizzard καμιά ******* στον κώδικα; Αν βγάλει κανά patch η εταιρία που να το διορθώνει αυτό, μετά θα φταίει ακόμα η Nvidia?

Πάντως, οι μισοι προγραμματιστές τα guidelines τα γράφουν όπου δεν πιάνει μελάνι, άλλοι χρησιμοποιούνε stack registers που είναι δεσμευμένοι, άλλοι χρησιμοποιούν διευθύνσεις μνήμης που δεν πρέπει, με διάφορα τέτοια αποτελέσματα. Επειδή το error προέρχεται από το nv4_disp.dll δεν σημαίνει ότι φταίει απαραίτητα ο οδηγός! Εμένα μου χτύπαγε τέτοιο error π.χ. από θερμοκρασία.

Ας μην γενικεύουμε, ποτέ δεν είχα δει να έχουν προβλήματα τόσο χοντρά τα προϊόντα της Nvidia. Καταλαβαίνω ΠΟΣΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ είναι να έχεις σκάσει ένα σωρό λεφτά για μια VGA και να μην μπορείς να την χαρείς, δεν είπα ότι έχεις άδικο. Αλλά ψάξε το περισσότερο... Μήπως φταίει ο κατασκευαστής της κάρτας και όχι το chip? Μήπως την έχεις κλοκαρισμένη; Αν ναι, βάλε την σε default και τσέκαρε πάλι...

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://digg.com/hardware/BSODs_Abound_Unresolved_Crashes_w_nVidia_8800_Leave_Many_Out_In_The_Cold

Και εν πάσει περιπτώσει, και εγώ έχω αλλάξει 15 Nvidia κάρτες χωρίς προβλήματα ποτέ! Μάλλον είμαι πολύ κωλόφαρδος!!!!!

Υ.Γ. Πάντως αν δεν την θες την 8800, δώστην μου να σου δώσω τις δύο 7600GS μου που παίζουν τζάμι!!! ;)

Μακαρι να εφταιγε ο κατασκευαστης αλλα εχουν προβληματα και ατομα με διαφορετικους κατασκευαστες (bfg,asus,evga,Gigabyte)

Μα δεν ειναι μονο αυτο το παιχνιδι που εχει προβλημα με την συγκεκριμενη καρτα....

Ειναι μια λιστα απο παρα πολλα παιχνιδια που με ATI παιζουν αψογα...ακομα και με παλιοτερες καρτες της nvidia της σειρας 6!

Το προβλημα το εχουν οι DRivers της Nvidia για τις 8800.

Αν μπεις στο forum του site της θα δεις οτι εχουν γινει χιλιαδες αναφορες με προβληματα με τις 8800.

Δεν θα κατηγορουσα μια εταιρια αν δεν ηξερα 1000% οτι

την μλκια την εχει κανει αυτη.

Και αν εισαι τοσο φανατικος οπαδος της στειλε ενα email στο τεχνικο τμημα της Nvidia με το NV4 error και περιμενε 2 μερες να δεις τι θα σου απαντησουν...Το παραδεχονται και οι ιδιοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμμμ beta testers;;; Το καλοκαίρι 8800;;; Μήπως έπρεπε να ναι έτοιμα και να μην είμαστε beta testers, αλλά αντίστροφα top clients;;; Όσοι περίμεναν τόσο καιρό τις 8800 και δεν παίρνανε δηλαδή γιατί να περιμένουν +6 μήνες;; 2-2,5 χρόνια είναι ο μέγιστος χρόνος που κρατάει το pc του ένας power user, 6 μήνες από τα 2 χρόνια είναι μεγάλος χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Μονοι σας δεν αποφασισατε να γινετε.....beta testers?

Οι πιο συνετοι θα παρουμε το καλοκαιρι 8800.

GeForce 8800GTS/GTX Release Date: 11 Nov 2006

Πόσο έχουμε τώρα ? Πόσο καιρό θέλει η δεσποινης nVIDIA να ωριμάσει τους drivers της ?

Υ.Γ.1. Γιατί άραγες τα κουτιά των 8800GTS/GTX δεν έχουν πλέον το σηματάκι "nVIDIA Vista Essential" και έχουν το "Designed for Windows XP" ? :D

Υ.Γ.2. Και το nFORCE 680i εγκαταλληλημένο είναι από November επίσης...

Θέλανε να δηλώσουνε ότι θα ακολουθήσουνε και το παράδειγμα της ATi με ένα WHQL Driver release κάθε μήνα... :046:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.