Jump to content



Πρόβλημα με ATI catalysts k x1950pro


kagelar34

Recommended Posts

Γεια χαρά. Πρόσφατα αγόρασα μια Gecube x1950pro AGP κ από nvidia πήγα σε ΑΤΙ..

Έβγαλα drivers της NV κ πήγα στο http://ati.amd.com/support/driver.html κ κατέβασα αυτούς που υποτίθεται πρέπει...

Η εγκατάσταση λέeι ότι γίνεται οκ...αλλά στη συνέχεια όταν bootarei το σύστημα στην αρχή βγάζει ένα σφάλμα για το MOM.exe(ότι δε μπορεί να αρχίσει) κ μετά δεν μπορώ να μπω στο control panel της ATI ( cli.exe failed to initialize)...

. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?? Να κατεβάσω από αλλού drivers? Αν ναι ποιους?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)κανε απεγκατάσταση τους drivers (από add and remove software): Πρώτα το CCC και μετά, χωρίς να κάνεις επανεκκίνηση, το ATI Display Driver)

2)μπες σε safe mode και με το driver cleaner pro αφαίρεσε ότι υπάρχει σε ΑΤΙ και nVidia

3)μπες σε normal mode και κάνε εγκατάσταση τον driver.

Υ.Γ.: εγώ έχω την GeCube x1950pro 256mb cf και χρησιμοποιώ του catalyst 7.2 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με 1500 πόντους παραπάνω στο AQUAMARK

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι καλύτερα να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers από το site της Gecube. Στα FAQ της Gecube για παράδειγμα βρήκα αυτό :

Why the Cat 6.10 from ATI can't suppore X1950 Pro?

The Driver encolsed GeCube color Box is Cat 6.9 ( rev .8.291 )that can work for X1950pro properly !

The Cat 6.10 from ATI website can not support X1950pro due to miss X1950PRO device ID !

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Πρόσφατα αγόρασα μια Gecube x1950pro AGP κ από nvidia πήγα σε ΑΤΙ..

Έβγαλα drivers της NV κ πήγα στο http://ati.amd.com/support/driver.html κ κατέβασα αυτούς που υποτίθεται πρέπει...

Η εγκατάσταση λέeι ότι γίνεται οκ...αλλά στη συνέχεια όταν bootarei το σύστημα στην αρχή βγάζει ένα σφάλμα για το MOM.exe(ότι δε μπορεί να αρχίσει) κ μετά δεν μπορώ να μπω στο control panel της ATI ( cli.exe failed to initialize)...

. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?? Να κατεβάσω από αλλού drivers? Αν ναι ποιους?Ευχαριστώ

βαλε τους 7.1 ειναι οι καλυτεροι τυς εχω δοκιμασει ολλους

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν εχεισ κατεβασει το .net το οποιο θελουν για να λειτουργησουν

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en

και η εκδοση 1.1

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=262D25E3-F589-4842-8157-034D1E7CF3A3

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα 7.2 από τη gecube, κ είχαν μέσα κ το .ΝΕΤ. τέλος πάντων τώρα αν έχω ανοιχτό το kerio personal δεν ανοιγει το control panel της ΑΤΙ. Οπότε για να μην ψάχνω στο kerio έβαλα όλες τις εφαρμογές να μπορούν να ανοίξουν άλλες εφαρμογές by default k έσβησα όλες τις καταχωρήσεις που είχε μέσα για τα applications. Τίποτα... αν έχω ανοιχτό το Kerio δεν ανοίγει, καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν εχεισ κατεβασει το .net το οποιο θελουν για να λειτουργησουν

Μα ολοι εχουν εγκατεστημενο το νετ γιατι στο επιβαλει ο driver....

Συγκεκριμενα εχω δοκιμασδει και το νετ το v3 το καινουργιο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάτι της προκοπής να χειρίζεσαι το desktop σου , λείπουν επιλογές όπως always on top για τα παράθυρα, "Multiple desktops"

κ επίσης δεν μπορώ να βλέπω TV και μονιτορ μαζί, Δοκίμασα force TV detection αλλά βγάζει μόνο ένα απενεργοποιημένο εικονίδιο στο οποίο δεν μπορώ να κάνω δεξί κλικ. μόνο από το basic view μόρεσα να δω την TV αλλά μόνη της. Όταν πάω change desktop display mode μου λέει πρεέπει πρώτα να κάνω setup άλλη οθόνη

Καμια ιδέα?

Επίσης μου βγάζει στο graphics hardware αυτό...

Graphics Card Manufacturer Powered by ATI

Graphics Chipset Radeon X1950 Pro

Device ID 7280

Vendor 1002

Subsystem ID 2870

Subsystem Vendor ID 18BC

Bus Type AGP

Current Bus Setting AGP 8X

BIOS Version 009.013.001.012

BIOS Part Number 133-A999B1A-100

BIOS Date 2006/11/30

Memory Size 256 MB

Memory Type DDR3

Core Clock in MHz 574 MHz

Memory Clock in MHz 689 MHz

Primary Display Yes

Γιατί είχα την εντύπωση ότι οι μνήμες είναι στα 1400ΜΗz?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους αναρωτηθούν στο μέλλον για τα ίδια. Για την TV = ati tray tools και αλλάζουζουμε κ θέση της οθόνης στην άλλη υποδοχή της κάρτας γραφικών αν δεν την έχουμε στο display 0.

Για την συχνότητα η θεωρητική (ati == amd.........) είναι 1400 ενώ η πραγματική αυτή που λέει. Εγώ δεν το ήξερα

Link to comment
Share on other sites

Για την συχνότητα η θεωρητική (ati == amd.........) είναι 1400 ενώ η πραγματική αυτή που λέει. Εγώ δεν το ήξερα

Αυτό δεν ισχύει μόνο για τις AMD και ATi αλλά για όλους. Στη μνήμη τα Mhz λόγω DDR διπλασιάζονται. Έτσι η ταχύτητα είναι 689Mhz (~700) αλλά δηλώνεται σαν DDR1400.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.