Jump to content



8800GTS KAI flight simulator x


davarisx

Recommended Posts

καλημερα παιδια.εχω windows vista gr και θελω να ρωτησω το εξης.ειμαι λατρης του flight simulator x απλα μεχρι τωρα το επαιζα με την ατι χ700 προ.θελω να ρωτησω αν αγορασω μια 8800 gts 640mb τι διαφορες θα υπαρξουν στα γραφικα του παιχνιδιου?η καρτα ειναι directx 10 αλλα δινει τα μεγιστα στα τωρινα vista?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορες στα γραφικα αναμεσα στην Χ700 και την 8800 θα ειναι χαωδεις...

οσον αφορα ομως το D3D10 μην περιμενεις και τρελα πραγματα.

το σιγουρο ειναι πως θα το ευχαριστηθεις πολυ παραπανω απο`οτι πριν..

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι στο FSX παίζει μεγάλο ρόλο και ο επεξεργαστής. Σίγουρα θα δεις διαφορά αλλά το πόσο μεγάλη θα είναι θα εξαρτηθεί και από τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Απλα και ομορφα,δεν υπαρχει καρτα γραφικων που να παιζει αυτο το παιχνιδι σωστα,γιατι ο κωδικας του παιχνιδιου ειναι για πεταμα και οχι για πτηση!!!Απλα με αυτην την καρτα θα παιζει καλυτερα απο οτι στην προηγουμενη που ειχες,αλλα μην περιμενεις και σπουδαια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

2 gb από RAM είναι ΟΚ... Όμως όπως είπαν και οι υπόλοιποι ό,τι σύστημα και να χεις δεν θα το παίξεις στα μέγιστα γραφικά. Αν ακολουθήσεις έναν οδηγό της Nvidia θα το τρέξεις αξιοπρεπέστατα με ελάχιστες απώλειες στην ποιότητα της εικόνας. Εκτός του ότι πιθανόν ο κώδικάς του να μην είναι ο καλύτερος δυνατός, είναι σχεδιασμένο για συστήματα που θα είναι hi-end σε 1+ χρόνο από τώρα. Το ίδιο έγινε και με το FS2004 και με όλη τη σειρά της MS. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο πανικός με το FSX. Είπε κανείς ότι πρέπει να χεις 1000 οχήματα σε κάθε αεροδρόμιο, και 100000 δέντρα στο πεδίο όρασής σου και να τρέχει και τέλεια;; Ξεπερνά κάθε προηγούμενο FS σε γραφικά και πολυπλοκότητα σκηνικών (γιατί από πτητικά μοντέλα και physics γενικώς είναι για άλλη μια φορά για πέταμα) οπότε και έχει ανάλογες απαιτήσεις. Με λίγα λόγια. Τα sliders ΟΛΑ είναι παράλογο να τα έχεις στο τέρμα, οπότε παράλογες απαιτήσεις θα έχει και από το σύστημά σου. Έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια σε κάθε τόπικ για το FSX, κάντε και κανένα search

Link to comment
Share on other sites

Με 2GB είναι οκ, αλλά γενικά το παιχνίδι έχει πρόβλημα. Ακόμα και στο ταχύτερο σημερινό pc είναι ζήτημα αν θα δείτε σε 1024x768 καλύτερο frame rate από 10fps σε full details. Βεβαίως έχει καλύτερα γραφικά από το FS9 αλλά είναι άχρηστα αφού ΔΕΝ υπάρχει pc για να παίξει αξιοπρεπώς. Αν κατεβάσουμε details ώστε να παίζει αξιοπρεπώς, τα γραφικά του είναι χειρότερα από του FS9 οπότε απλά καταλήγουμε ότι το παιχνίδι δεν έχει σκοπό και λόγο ύπαρξης (χώρια που τα αεροδρόμια είναι πιο καλοσχεδιασμένα στο FS9).

Μόνο σε DX10 αξίζει λόγω γραφικών αλλά ίσως μετά από 2-3 χρόνια που τα συστήματα της εποχής θα μπορούν να το παίξουν αξιοπρεπώς! Πάντως και στο δικό μου pc με ρυθμίσεις medium-low ΣΕΡΝΕΤΑΙ απελπιστικά!!!! Και δεν θα το χαρακτήριζα και low end μηχάνημα!

Εγώ πάντως προτιμώ να παίζω F18 Interceptor στο WinUAE! ;)

Makkinen: Ολοι στο νετ κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού. Στα reviews κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού. Στο pctechnology κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού.

Για όνομα του Θεού δηλαδή, γραφικά της προκοπής δεν έχει (και δεν δικαιλογείται η απόδοση να είναι τόσο χάλια με τα γραφικά που έχει το FS-X, και μην μου πει κανείς ότι όταν το έτρεξε πρώτη φορά το παιχνίδι έμεινε με το στόμα ανοικτό από τα graphics γιατί δεν θα το πιστέψω).

Σ'εσένα που έχεις και 8800 πως έπαιζε; Με τι ρυθμίσεις γραφικών; Πάντως σίγουρα τα μισά sliders δεν είχαν περάσει την μέση, ναι; Σου φαίνεται λογικό να δώσεις 300 ευρώ για μια VGA και το FS-X να σέρνεται σαν σαλιγκάρι με πλατυποδία που γυρνάει φορτωμένο με σακούλες από την λαϊκή; Η λογική λέει ότι τα παιχνίδια πρέπει να αναπτύσονται με βάση την υπάρχουσα τεχνολογία, και όχι με βάση την τεχνολογία που θα... έρθει στο εγγύς μέλλον!

Επίσης... Το πτητικό μοντέλο του παιχνιδιού είναι χάλια, ο ήχος αισχρός ( εκτός από τον ήχο του αεροπλάνου, και μερικά καιρικά εφφέ, τι άλλο ακούσατε παίζοντας; ), και γενικώς αν δεν έλεγε "microsoft" στο πλάι του κουτιού, θα είχε φάει πολύ περισσότερο κράξιμο σίγουρα.

Δηλαδη ΤΙ έχει σαν χαρακτηριστικό που το κάνει ΤΟΣΟ αξιόλογο παιχνίδι; Περιμένω απάντηση σε αυτό!

Ούτε έχει βαριές σκηνές όπως λες, σε πληροφορώ ότι ο αριθμός τον πολυγώνων που διαχειρίζεται είναι ο μισός από την μηχανή του FarCry που είναι 3 χρόνια παλαιότερη!

Δεν είναι μαγκιά να κάνεις ένα game engine να σερνεται, το αντίθετο είναι η μαγκιά! Ελεος!

Το γιατί η M$ το έχει κάνει να γονατίζει έτσι το παιχνίδι, αν σκεφτεί κανείς τον βρίσκει τον λόγο! Εν ολίγοις το παιχνίδι κοροιδεύει τον κόσμο, απλά χρησιμοποιήθηκε ως "οχημα μετάβασης" από την M$ στο DX10 (Vista, 8800 vga, κ.λ.π.).

"Ανάγκασε" τους χρήστες με αυτόν τον πλάγιο τρόπο. Αν έπαιζε καλά σε DX9 και μικρότερα συστήματα... "τότε πως θα πάει ο κόσμος στα Vista;" ..αναρωτήθηκε ο Μπιλ και φρόντισαν τα καλά παιδιά του για τα περαιτέρω.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ παχνίδι με τα χαρακτηριστικά που έχει το FS-X να σέρνεται έτσι. Απλά δεν γίνεται εκτός αν το κάνεις επίτηδες.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα simulations πτήσης στην αγορά.

Καληνύχτα σας....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια πολλα κακοσχεδιασμενα παιχνιδια....

Και στο Oblivion κατι τετοιο επαιζε...

Η ανικανοτητα των προγραματιστων να γραψουν καλο κωδικα προσπαθουμε να την σκεπασουμε απο το πυριτιο και παλι ασκεπαστη ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Η ανικανοτητα των προγραματιστων να γραψουν καλο κωδικα προσπαθουμε να την σκεπασουμε απο το πυριτιο και παλι ασκεπαστη ειναι..

Έτσι ακριβώς. Αναρωτιέμαι όμως αν είναι πράγματι ανικανότητα η εσκεμμένη κίνηση...

Απλά αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο. Χωρίς σε καμία περίπτωση να συμφωνώ με την κατάσταση, ασχολούμαι με flight simulators από το 95 και πάρα πολύ μάλιστα, οπότε επίτρεψέ μου να έχω μια διαφορετική άποψη από την κλασσική βαράτε την MS και όλα ΟΚ.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Με 2GB είναι οκ, αλλά γενικά το παιχνίδι έχει πρόβλημα. Ακόμα και στο ταχύτερο σημερινό pc είναι ζήτημα αν θα δείτε σε 1024x768 καλύτερο frame rate από 10fps σε full details. Βεβαίως έχει καλύτερα γραφικά από το FS9 αλλά είναι άχρηστα αφού ΔΕΝ υπάρχει pc για να παίξει αξιοπρεπώς. Αν κατεβάσουμε details ώστε να παίζει αξιοπρεπώς, τα γραφικά του είναι χειρότερα από του FS9 οπότε απλά καταλήγουμε ότι το παιχνίδι δεν έχει σκοπό και λόγο ύπαρξης (χώρια που τα αεροδρόμια είναι πιο καλοσχεδιασμένα στο FS9).

Απίστευτα άκυρο: τα γραφικά είναι έτη μακριά από το FS9 με τα sliders ρυθμισμένα σωστά. Τα αεροδρόμια hi-detail ΔΕΝ είναι καλύτερα στο FS9, ενώ τα υπόλοιπα generic είναι απλώς τα ίδια. Τώρα αν ανεβάσεις το ground vehicles στο φουλ ακόμα κι αυτά είναι καλύτερα (με κόστος πολλά fps όμως).

Μόνο σε DX10 αξίζει λόγω γραφικών αλλά ίσως μετά από 2-3 χρόνια που τα συστήματα της εποχής θα μπορούν να το παίξουν αξιοπρεπώς! Πάντως και στο δικό μου pc με ρυθμίσεις medium-low ΣΕΡΝΕΤΑΙ απελπιστικά!!!! Και δεν θα το χαρακτήριζα και low end μηχάνημα!

Ok δε θέλω να σε πληγώσω, low-end δεν είναι αλλά αν περιμένεις με την 7600 να παίξεις simulators... Πρέπει να είσαι σε simulators μιας γενιάς πίσω.Με στοιχειώδη add-ons (ActiveSky, PMDG, κάποια αεροδρόμια) ούτε το FS9 θα παίξεις στο PC σου με μέγιστα γραφικά. (Βάλε το view distance στο μέγιστο και το could draw distance στο μέγιστο στο FS9, και όλα γενικώς στο φουλ. Μετά βάλε κακοκαιρία και τα ξαναλέμε).

Makkinen: Ολοι στο νετ κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού. Στα reviews κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού. Στο pctechnology κράζουνε την απόδοση του παιχνιδιού.

Για όνομα του Θεού δηλαδή, γραφικά της προκοπής δεν έχει (και δεν δικαιλογείται η απόδοση να είναι τόσο χάλια με τα γραφικά που έχει το FS-X, και μην μου πει κανείς ότι όταν το έτρεξε πρώτη φορά το παιχνίδι έμεινε με το στόμα ανοικτό από τα graphics γιατί δεν θα το πιστέψω).

Κι εγώ μαζί κράζω την απόδοση. Αυτό που κανείς δεν φαίνεται να καταλαβαίνει, είναι ότι είναι μια εφαρμογή με συνειδητά εξτρά details τα οποία ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να τα βάλεις τώρα στο max. Έχει πράγματα τα οποία όταν πχ. βάλεις το slider το συνολικό για το tab του terrain detail στο μέγιστο αυτά μένουν στο ελάχιστο. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει ότι απλά εκλάβετέ το ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο. Το ότι το βάλανε είναι added bonus για το DX10 όπου και φυσικά περιμένω να παίζει πολύ καλύτερα.

Σ'εσένα που έχεις και 8800 πως έπαιζε; Με τι ρυθμίσεις γραφικών; Πάντως σίγουρα τα μισά sliders δεν είχαν περάσει την μέση, ναι; Σου φαίνεται λογικό να δώσεις 300 ευρώ για μια VGA και το FS-X να σέρνεται σαν σαλιγκάρι με πλατυποδία που γυρνάει φορτωμένο με σακούλες από την λαϊκή; Η λογική λέει ότι τα παιχνίδια πρέπει να αναπτύσονται με βάση την υπάρχουσα τεχνολογία, και όχι με βάση την τεχνολογία που θα... έρθει στο εγγύς μέλλον!

Εγώ όταν έβαλα τα πάντα στο φουλ κινούνταν ανάλογα το background. Έπιανε και 50 fps έπεφτε και στα 10. Όχι παρακάτω. ΑΛΛΑ

Ακολουθάς έναν πολύ ωραίο οδηγό που έχει η Nvidia στο Nzone (tech tips για FSX) και κόβεις επιλεκτικά γραφικά. Μετά απ'αυτό, παίζει τέλεια και τα γραφικά είναι πολύ εντυπωσιακά. Αν μη τι άλλο είναι τουλάχιστο το ίδιο καλά με FS9 με ό,τι add-on υπάρχει και λίγο καλύτερα ακόμη. Το να κάθεσαι να μετράς με το αν το slider είναι τέρμα ή όχι αυτό αν μη τι άλλο δείχνει το γιατί το κράζουν το FSX. Χωρίς να είμαι υπέρ του, τραβάω τα μαλλιά μου με τα κριτήρια με τα οποία κρίνεται. Είναι ***** αν θες, αλλά είσαι ο τελευταίος που θα το κρίνει όταν απλά λες: τα sliders είναι στη μέση και έπρεπε να παίζει. Έλεος. Εκεί που τα sliders πχ στο 1/3 στο FSX βγάζουν details αντίστοιχα των μέγιστων του FS9, πώς κρίνεις δηλαδή πού έπρεπε να ναι;; Αλλά είπαμε, ξαφνικά όλοι μάθανε τα flight sims.

Επίσης... Το πτητικό μοντέλο του παιχνιδιού είναι χάλια, ο ήχος αισχρός ( εκτός από τον ήχο του αεροπλάνου, και μερικά καιρικά εφφέ, τι άλλο ακούσατε παίζοντας; ), και γενικώς αν δεν έλεγε "microsoft" στο πλάι του κουτιού, θα είχε φάει πολύ περισσότερο κράξιμο σίγουρα.

Δηλαδη ΤΙ έχει σαν χαρακτηριστικό που το κάνει ΤΟΣΟ αξιόλογο παιχνίδι; Περιμένω απάντηση σε αυτό!

Ούτε έχει βαριές σκηνές όπως λες, σε πληροφορώ ότι ο αριθμός τον πολυγώνων που διαχειρίζεται είναι ο μισός από την μηχανή του FarCry που είναι 3 χρόνια παλαιότερη!

Δεν είναι μαγκιά να κάνεις ένα game engine να σερνεται, το αντίθετο είναι η μαγκιά! Ελεος!

Εδώ για το πτητικό μοντέλο συμφωνούμε. Γενικά η μηχανή φυσικής του είναι πολύ απλοϊκή. Αν μη τι άλλο αυτό πρέπει να περιμένεις από ένα flight simulator. ΟΜΩΣ

Το flight της Microsoft δεν απευθύνεται δυστυχώς στον εξειδικευμένο simmer σαν κι εμένα ή πιθανόν εσένα (θέλω να πιστεύω, γιατί αλλιώς δεν έχεις καμία βάση για τις απόψεις που εκφράζεις εδώ και τσάμπα σου απαντάω). Η MS αποφάσισε να κάνει άνοιγμα στον πολύ κόσμο, από το FS2002 και μετά προσθέτοντας μέσα ******** του στυλ adventures, missions κλπ. Αντίστοιχα χειροτέρεψε και "ευκόλυνε" το flight model, και η μεγαλύτερη αλλαγή υπέρ του πολύ κόσμου ήταν στο FSX όπου έχουμε και αποστολές να πετάμε σακιά αλεύρι σε στόχους από κάτω. ΕΛΕΟΣ. Το ATC είναι όμως *****, τα default αεροπλάνα παίρνουν μπρος με ένα κουμπί και φυσικά για FMC ούτε λόγος, το 744 κάνει rolls σαν Cessna και γενικά ο ρεαλισμός πάει κατά διαόλου. Αλλά ακριβώς επειδή μόνο το FS έχει το community αυτό, έχει και τα τόσα add-ons που το φέρνουν ακριβώς στα μέτρα σου. Θες αεροπλάνα; Αν πετάς online σε δίκτυο της VATSIM ή IVAO σίγουρα θα χρειαστείς FMC, θα βαρεθείς τις βελόνες και την τριγωνομετρία του VOR κάποια στιγμή. Οπότε αγοράζεις ένα add-on 737 ή τώρα 747 της PMDG, που δεν διαφέρει σε τίποτα από το αληθινό σε flight model ή σε συστήματα. Διαβάζεις ένα manual 500 σελίδες για τον αυτόματο πιλότο, τα υδραυλικά, τα πνευματικά, το FMC κλπ κλπ κλπ και έλα πες μου τότε αν σ'αρέσει το flight ή όχι.

Δε σ'αρέσουν τα default αεροδρόμια;;; Υπάρχουν freeware και payware add-ons εκατομμύρια για κάθε πιθανό αεροδρόμιο στην άκρη της Γης, και το φτιάχνεις όπως θες. Όπως υπάρχει για τον καιρό, για τα πάντα. Άρα μήπως τελικά το FS αξίζει κάτι παραπάνω; Το αγοράζεις ως βάση και το προσαρμόζεις στις δικές σου ανάγκες. Σε μένα, με 1000+ ώρες πτήσης online (πετάω στη VATSIM από το 2003) το FS9 είναι πλέον περίπου 25 GB το folder του. Καμία σχέση με το default σκουπίδι, που είναι απλά η βάση. Έτσι είναι και το FSX. Και για απλή βάση εξέλιξης, είναι πάρα μα πάρα πολύ καλύτερο.

Τέλος

Επειδή έθιξες τον ήχο. Έχεις βρεθεί ποτέ σε πιλοτήριο αεροσκάφους; Τι νομίζεις ότι ακούς εκεί πέραν του αέρα στο τζάμι και των κινητήρων; Τις επικοινωνίες και τέλος. Τι θα πει ο ήχος είναι αισχρός; Τι περίμενες ν'ακούς;;; Αλλά υπάρχουν και add-ons για ήχο άμα θες. Αν σ'ενδιαφέρει.

Το γιατί η M$ το έχει κάνει να γονατίζει έτσι το παιχνίδι, αν σκεφτεί κανείς τον βρίσκει τον λόγο! Εν ολίγοις το παιχνίδι κοροιδεύει τον κόσμο, απλά χρησιμοποιήθηκε ως "οχημα μετάβασης" από την M$ στο DX10 (Vista, 8800 vga, κ.λ.π.).

"Ανάγκασε" τους χρήστες με αυτόν τον πλάγιο τρόπο. Αν έπαιζε καλά σε DX9 και μικρότερα συστήματα... "τότε πως θα πάει ο κόσμος στα Vista;" ..αναρωτήθηκε ο Μπιλ και φρόντισαν τα καλά παιδιά του για τα περαιτέρω.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ παχνίδι με τα χαρακτηριστικά που έχει το FS-X να σέρνεται έτσι. Απλά δεν γίνεται εκτός αν το κάνεις επίτηδες.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα simulations πτήσης στην αγορά.

Καληνύχτα σας....

Το αν δικαιολογείται να σέρνεται το συζητάμε. Το αν είναι κράχτης για DX10, σύμφωνοι, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Σου είπε κανείς να το αγοράσεις με το ζόρι; Το FS9 δε σε κάλυπτε; Εμένα με κάλυπτε, έτσι όπως το χω προσαρμόσει σε μένα μου είναι μια χαρά, και μ'αυτό πετάω online μέχρι σήμερα. Όταν βγουν add-ons και υποστήριξη από την κοινότητα των simmers για το FSX τότε θα το έχω αυτό για κύρια χρήση. Και ναι, μάλλον σε Vista. Τέλος για τα υπόλοιπα simulations. Προφανώς δεν έχεις ιδέα, γιατί το μόνο simulation πολιτικής αεροπορίας εκτός του FS είναι το X-Plane. Το οποίο αν το χεις δει, θα καταλάβεις γιατί είναι ειδική επιλογή. Μέχρι την τωρινή έκδοση 8, τα γραφικά του είναι τραγικά σε σχέση με το FS, και να μην πω για ήχους και π@π@ριές. ΑΛΛΑ προβάλλει ως κύριο feature ένα καταπληκτικό flight model. Λειτουργεί ακριβώς όπως το Live for Speed σε σχέση με τους υπόλοιπους εξομοιωτές οδήγησης. Physics uber alles. Αλλά πολύ λίγοι το υιοθετούν, και οι παραχωρήσεις στους άλλους τομείς είναι τόσες που δεν το κάνουν ουσιαστικό ανταγωνιστή του FS. ΔΥΣΤΥΧΩΣ και εδώ η Microsoft έχει το μονοπώλιο για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ok δε θέλω να σε πληγώσω, low-end δεν είναι αλλά αν περιμένεις με την 7600 να παίξεις simulators... Πρέπει να είσαι σε simulators μιας γενιάς πίσω.Με στοιχειώδη add-ons (ActiveSky, PMDG, κάποια αεροδρόμια) ούτε το FS9 θα παίξεις στο PC σου με μέγιστα γραφικά. (Βάλε το view distance στο μέγιστο και το could draw distance στο μέγιστο στο FS9, και όλα γενικώς στο φουλ. Μετά βάλε κακοκαιρία και τα ξαναλέμε).

Οι 7600 καταρχήν είναι δύο. Σε πληροφορώ ότι το FS9 έπαιζε με όλα στο full άψογα. Εχω απογειώσει 737 με καταιγίδα από το Koltsovo (SVX) και μάλιστα είχα add-on το αεροδρομιο και ολο το map της περιοχης (στο παιχνίδι όχι στην πραγματικότητα!) και έπαιζε νερό.

Όσο για τα υπέροχα γραφικά του FS9 ορίστε ένα screenshot απο το Las Vegas σε DX9 κάρτα: http://image.com.com/gamespot/images/2006/288/reviews/931252_20061016_screen002.jpg

Κι εγώ μαζί κράζω την απόδοση. Αυτό που κανείς δεν φαίνεται να καταλαβαίνει, είναι ότι είναι μια εφαρμογή με συνειδητά εξτρά details τα οποία ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να τα βάλεις τώρα στο max. Έχει πράγματα τα οποία όταν πχ. βάλεις το slider το συνολικό για το tab του terrain detail στο μέγιστο αυτά μένουν στο ελάχιστο. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει ότι απλά εκλάβετέ το ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο. Το ότι το βάλανε είναι added bonus για το DX10 όπου και φυσικά περιμένω να παίζει πολύ καλύτερα.

Άρα συμφωνούμε ότι έχει φρικτό engine, οκ!

Επειδή έθιξες τον ήχο. Έχεις βρεθεί ποτέ σε πιλοτήριο αεροσκάφους; Τι νομίζεις ότι ακούς εκεί πέραν του αέρα στο τζάμι και των κινητήρων; Τις επικοινωνίες και τέλος. Τι θα πει ο ήχος είναι αισχρός; Τι περίμενες ν'ακούς;;; Αλλά υπάρχουν και add-ons για ήχο άμα θες. Αν σ'ενδιαφέρει.

Εννοούσα ότι το παιχνίδι δεν ζορίζεται ούτε καν από τον ήχο καθώς είναι ελάχιστος οπότε είναι ακόμα πιο απαράδεκτο που σέρνεται έτσι.

Δεν το διατύπωσα σωστά....

Οσον αφορά το ότι ήταν εργαλείο προώθησης των Vista ουσιαστικά συμφωνούμε επίσης. Περίεργα πράγματα... ;)

simmer σαν κι εμένα ή πιθανόν εσένα (θέλω να πιστεύω, γιατί αλλιώς δεν έχεις καμία βάση για τις απόψεις που εκφράζεις εδώ και τσάμπα σου απαντάω

To πρώτο μου simulator το έπαιξα 11 ετών σε С64 to 1986 (Skyfox και ο Θεός να το έκανε.. flight simulator), και το επόμενο ήταν το 1987 το Flight simulator 1 σε pc (με τα 4 -ανεκδιήγητα για σήμερα- τερραίν)... Πέρασα το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για τα υπόλοιπα simulations. Προφανώς δεν έχεις ιδέα, γιατί το μόνο simulation πολιτικής αεροπορίας εκτός του FS είναι το X-Plane. Το οποίο αν το χεις δει, θα καταλάβεις γιατί είναι ειδική επιλογή. Μέχρι την τωρινή έκδοση 8, τα γραφικά του είναι τραγικά σε σχέση με το FS, και να μην πω για ήχους και π@π@ριές. ΑΛΛΑ προβάλλει ως κύριο feature ένα καταπληκτικό flight model. Λειτουργεί ακριβώς όπως το Live for Speed σε σχέση με τους υπόλοιπους εξομοιωτές οδήγησης. Physics uber alles. Αλλά πολύ λίγοι το υιοθετούν, και οι παραχωρήσεις στους άλλους τομείς είναι τόσες που δεν το κάνουν ουσιαστικό ανταγωνιστή του FS. ΔΥΣΤΥΧΩΣ και εδώ η Microsoft έχει το μονοπώλιο για την ώρα.

Το ξέρω το X-plane, αλλά εγώ δεν μίλησα για πολιτικά αεροσκάφη αλλά για προσομειωτές γενικώς. Εσύ το εξέλαβες έτσι.

Α και κάτι τελευταίο... Εγώ δεν έβαλα το παιχνίδι σε high settings.. Και όσο και αν πειραματίστηκα με τις ρυθμίσεις, για να έχω ικανοποιητικό frame rate τα γραφικά δείχνανε σαν να έπαιζες σε... 8μπιτο!

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνω εξομειωτές πτήσεις. Αν μιλάμε για πολιτικά αεροσκάφη μόνο δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μια και όπως είπες το FS είναι μονοπωλιο ουσιαστικά.

Δεν λέω ότι το είναι περισσότερο παιχνίδι και λιγότερο εξομειωτής γιατί υπάρχει και το θέμα "πωλήσεις" και φυσικά αν απευθύνεσαι σε εξειδικευμένο κοινο, θα έχεις μειωμένες πωλήσεις.

Διαφωνείς ότι υπάρχουν καλύτεροι εξομειωτές όσον αφορά το engine, την πιστότητα των εκάστοτε μοντέλων πτήσης, με καλύτερα γραφικα και γενικώς με σωστότερη αίσθηση και καλύτερα οπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν, αλλά κανένας δεν τα έχει όλα μαζί γιατί είναι αδύνατο! Σε έναν εξομοιωτή πολιτικής αεροπορίας που απλά πετάς, πρέπει να έχεις όλα τα αεροδρόμια του κόσμου, να έχεις καλά flight models, να είναι και όμορφο οπτικά και να είναι και ελαφρύ; Δε γίνεται. Ναι, υπάρχουν εξομοιωτές με καλύτερα γραφικά, αλλά έχουν μόνο τα 10-20 αεροδρόμια των αποστολών. Όπως και μαμάτα physics (X Plane) αλλά από την άλλη χάλια γραφικά. Γι'αυτό και είπα είναι άτοπη σύγκριση. Σε ένα μαχητικό εξομοιωτή είναι ευκολότερο να έχεις περιορισμένο πεδίο αποστολών και μεγαλύτερη λεπτομέρεια στα υπόλοιπα. Εκτός αν πάρεις το F16, βγεις από το πεδίο επιχειρήσεων και πας ταξίδι στην Αυστραλία. Τότε θα βρεις το τίποτα εκεί :104:

Edit: Δεν το χω παίξει το Flanker, είμαι της πολιτικής αεροπορίας. Ό,τι έχω από μαχητικά είναι καθαρά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις :033:

Αν και τελευταία έχω αναλωθεί εντελώς στους εξομοιωτές οδήγησης και τα χω ψιλοπαρατήσει τα αεροπλάνα (Γειά σου Jim :001: )

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ προσωπικά είχα φάει κόλλημα με το F22 Lightning 2 δεν ξέρω για σας...αλλά μέχρι και δίκτυο είχαμε στήσει για να παίζουμε και πάντα χάναμε στην τελευτάια αποστολη! ....ωράιες εποχές...μιας και δε μου άρεσε ποτέ εξωμιωτής πτήσης που να μην έιχε αερομαχίες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.