Jump to content



Σχετικά με 8800, εκδόσεις και aftermarket ψύκτρες


lordelesar

Recommended Posts

Η και περισσότερο από απειροελάχιστα μια και είναι συνηθισμένη τακτική πολλά μοντέλλα στις κάρτες γραφικών να εξοπλίζονται με περισσότερη μνήμη από το στανταρ αλλά χαμηλότερης ταχύτητας

Αυτό εννοείται...

Η ταχύτητα της μνήμης όμως παίζει σημαντικότατο ρόλο στις επιδόσεις.

..όπως προείπα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την 640 GTS. Είναι το μέγιστο που χρειάζεσαι. Είχα GTS 640 και είναι πραγματικά value for money με τις τωρινές τιμές. Υπόψιν ότι ανάλογα την υλοποίηση θα σηκώσει και αρκετό overclock, σε ποσοστό μεγαλύτερο από την GTX και σε περιπτώσεις θα πλησιάζεις GTX με default ρολόγια σε επιδόσεις. Συνολικά αν μπορείς να περιμένεις και την ATi όμως δεν είναι κακή ιδέα. Με την 640 δε βγαίνεις χαμένος σε κάθε περίπτωση πάντως.

Edit: Επειδή είπατε για παιχνίδια με απαιτήσεις: αν κάνεις το λάθος και πάρεις την 320 θα ανακαλύψεις με δυσαρέσκεια (για να το θέσω ευγενικά) games όπως το Ghost Recon ή το Quake 4 που μου ρχονται τώρα στο μυαλό, που με VGA κάτω από 512 δεν έχουν καν επιλογή για max detail textures αλλά πάνε μέχρι medium. Οπότε ναι, υπάρχουν παιχνίδια που δεν τρέχουν (με μέγιστα γραφικά) με κάτω από 512 τελικά. Ήδη από τώρα, φαντάσου σε ένα χρόνο τι θα γίνει.

Επίσης: η default ψύκτρα στη GTS αν τη ρυθμίσεις από Rivatuner θα δεις ότι είναι ΥΠΕΡαρκετή και αθόρυβη μέχρι και το 80% !! Στη GTX όμως ανακαλύπτω ότι ίσως είναι "λίγη" και ψάχνω κι εγώ για κάτι καλύτερο αερόψυκτο. Δεν έχω βρει κάτι για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που απάντησαν. Τελικά αν και προς το παρόν θα κάνω λίγο υπομονή, καταλήγω στην 640, αφού 1ον τα λεφτά για GTΧ είναι πολλά και 2ον ήδη υπάρχουν τα σχέδια του αντικαταστάτη σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Αφήστε που αν καταφέρω και αντέξω μέχρι τις R600/8900 μπορεί με τα λεφ΄τα της GTS να τσιμπήσω καμιά GTΧ 2ο χέρι ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι επειδή πολύς καιρός έχει περάσει από την εμφάνιση των 8800, έχει βρει κανείς κάτι από aftermarket ψύξη για 8800 που να πωλείται ελλάδα αυτή τη στιγμή; Ωραία φαίνονται στα sites των εταιριών αλλά για τι τιμές και τι απόδοση μιλάμε; Υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο σε αερόψυξη για GTX;

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή πολύς καιρός έχει περάσει από την εμφάνιση των 8800, έχει βρει κανείς κάτι από aftermarket ψύξη για 8800 που να πωλείται ελλάδα αυτή τη στιγμή; Ωραία φαίνονται στα sites των εταιριών αλλά για τι τιμές και τι απόδοση μιλάμε; Υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο σε αερόψυξη για GTX;

Είδα σήμερα αυτό. Είναι η έκδοση για τις 8800 αλλά είναι στο "αναμείνατε στο ακουστικό σας". Από όσα έχω διαβάσει είναι από τις καλύτερες αερόψυκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Lordelesar, δεν νομίζεις ότι 55 ευρώ για αερόψυξη είναι πολλά;

Νομίζω ότι φτάνει επικίνδυνα το κόστος νερού, ακόμα και κάτι απλό σαν το Tt Tidewater είναι καλύτερη λύση αλλιώς κάτι ακριβότερο (αλλά custom).

53 ευρώ έχει το Tidewater...

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650502

Link to comment
Share on other sites

Lordelesar, δεν νομίζεις ότι 55 ευρώ για αερόψυξη είναι πολλά;

Νομίζω ότι φτάνει επικίνδυνα το κόστος νερού, ακόμα και κάτι απλό σαν το Tt Tidewater είναι καλύτερη λύση αλλιώς κάτι ακριβότερο (αλλά custom).

53 ευρώ έχει το Tidewater...

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650502

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι το Tidewater είναι πιο αποτελεσματικό από την HR-03 αλλά ναι, έχεις ένα point. Από την άλλη αν δεν έχεις ήδη κύκλωμα υδρόψυξης δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να φτιάξεις ένα αποκλειστικά για gpu. Γενικά, το custom σύστημα δεν είναι και πολύ οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σύμφωνοι το custom δεν είναι οικονομικό! Μακράν...

Οσο για το Tidewater εγώ με το Plus (για SLI) κατέβασα 45c την θερμοκρασία στις ταπεινές μου 7600gs. Σίγουρα και σε μια 8800 θα δει κανεις διαφορά τρομερή σε σχέση με αερόψυξη.

Επίσης με τέτοια συστήματα ψύξης δεν έχεις επιβάρυνση της θερμοκρασίας του case κάτι που έχει τρομερό αντίκτυπο στις γενικότερες θερμοκρασίες, και της CPU, του board αλλά και του PSU.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Tidewater... Πρώτον πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι συμβατό με 8800 αν και η ASUS έβγαλε μια special edition overclocked 8800 GTX που το φοράει αυτό νομίζω. Δεύτερον δεν ξέρω για το χώρο, φαίνεται να είναι σα να βάζω άλλη μια 8800 και αμφιβάλλω αν θα χωρέσει στο κουτί μου... Τρίτον φοβάμαι τα υγρά εκεί μέσα γενικώς, γιατί με τον καιρό δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η στεγανότητα... Επίσης η HR-03 είναι για 8800; Τις μνήμες και κάποια άλλα κομμάτια που έχει η 8800 ενωμένα με τη default ψύκτρα της πώς τα ψύχουμε με τις λύσεις που προτείνετε; Εγώ βλέπω ότι απλά σου δίνουν απαγωγείς για passive cooling και αυτό είναι όλο; Δηλαδή αναβαθμίζω το σύστημα ψύξης του GPU και υποβαθμίζω τα υπόλοιπα; Δε λέει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Tidewater... Πρώτον πουθενά δεν αναφέρεται ότι είναι συμβατό με 8800 αν και η ASUS έβγαλε μια special edition overclocked 8800 GTX που το φοράει αυτό νομίζω. Δεύτερον δεν ξέρω για το χώρο, φαίνεται να είναι σα να βάζω άλλη μια 8800 και αμφιβάλλω αν θα χωρέσει στο κουτί μου... Τρίτον φοβάμαι τα υγρά εκεί μέσα γενικώς, γιατί με τον καιρό δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η στεγανότητα... Επίσης η HR-03 είναι για 8800; Τις μνήμες και κάποια άλλα κομμάτια που έχει η 8800 ενωμένα με τη default ψύκτρα της πώς τα ψύχουμε με τις λύσεις που προτείνετε; Εγώ βλέπω ότι απλά σου δίνουν απαγωγείς για passive cooling και αυτό είναι όλο; Δηλαδή αναβαθμίζω το σύστημα ψύξης του GPU και υποβαθμίζω τα υπόλοιπα; Δε λέει...

Το HR03 Plus είναι για 8800. Έτσι λέει στο Site. Τώρα για τα υπόλοιπα,δεν ξέρω ειλικρινά. Αλλά δεν είναι passive, μπορείς να βάλεις φουρφούρι πάνω ;)

Με το Tidewater ψύχεις μόνο πυρήνα. Όλα τα άλλα πρέπει να φροντίσεις εσύ. BGA ψυκτράκια κλπ.

Όσο για την ASUS όντως αυτή έχει.

Link to comment
Share on other sites

Με το Tidewater ψύχεις μόνο πυρήνα. Όλα τα άλλα πρέπει να φροντίσεις εσύ. BGA ψυκτράκια κλπ.

Όσο για την ASUS όντως αυτή έχει.

Βασικά έχει aluminum blocks στην συσκευασία για τις μνήμες. Εντάξει δεν είναι και τρομερά σε απόδοση αλλά έχει. ;)

Πάντως εμένα παίζουνε οι μνήμες στα 800Mhz (ήταν default στα 540Mhz) λόγω της γνωστής τακτικής να βάζουνε πιο αργές μνήμες στα μοντέλα με 512.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την ASUS προσεκτικότερα. Χρησιμοποιεί το Tidewater αλλά από water block και γενικά το τι έχει η κάρτα πάνω καμία σχέση. Είναι εντελώς custom από την ASUS. Αυτό αν μπορούσα να το βρω κάπου... Επίσης η Thermalright είναι καλή λύση, αλλά δεν υπάρχει η έκδοση Plus που είναι για 8800 στην Ελλάδα... Αυτή που έχει το Πλαίσιο είναι για όλες εκτός 8800.

Link to comment
Share on other sites

παιδία να σας πω την αποψή μου, ότι ....περισσότερη ραμ δεν χάλασε ποτέ κανέναν...

Εκτός αν είναι στην μισή ταχύτητα από την.. μισή ram! ( Έτσι που το διατύπωσα, κατάλαβε κανείς; )

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την ASUS προσεκτικότερα. Χρησιμοποιεί το Tidewater αλλά από water block και γενικά το τι έχει η κάρτα πάνω καμία σχέση. Είναι εντελώς custom από την ASUS. Αυτό αν μπορούσα να το βρω κάπου... Επίσης η Thermalright είναι καλή λύση, αλλά δεν υπάρχει η έκδοση Plus που είναι για 8800 στην Ελλάδα... Αυτή που έχει το Πλαίσιο είναι για όλες εκτός 8800.

Βασικά έχουν κάνει λάθος στο site. αυτή που έχουν στην "ψύξη εξαρτημάτων" (ή κάπως έτσι) όντως είναι για τα πάντα εκτός της 8800. Σήμερα είδα την Plus στην "ψύξη επεξεργαστών) που είναι μόνο για 8800.

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα... 55 ευρώ αλλά άμα κάνει όσα υπόσχεται χαλάλι... Το θέμα είναι ότι 1ον) θα παίρνω πλέον ΟΛΗ τη θερμότητα που ένα κομμάτι της τώρα απάγεται προς τα έξω από τη μαμά ψύκτρα στο κουτί μέσα, που ήδη λόγω O/C είναι αρκετά ζεστό, και 2ον) θα υποβαθμίσω την ψύξη των υπόλοιπων εξαρτημάτων εκτός της GPU (μνήμες κλπ) με passive heatsinks από το ενιαίο ενεργό που έχει τώρα. Οπότε... Αδιέξοδο και πάλι... Το θέμα είναι να βγει κάτι στο μοτίβο της εργοστασιακής ψύκτρας αλλά καλύτερο και αποδοτικότερο. Δηλαδή να πιάνει όλα τα εξαρτήματα και να φυσάει έξω το θερμό αέρα. Πολλά ζητάω; Θα μπορούσε να είναι το ίδιο με αυτό που φοράει τώρα, αλλά πχ ολόκληρο από χαλκό, και με κάπως καλύτερο σχεδιασμό αεροδυναμικά για καλύτερο airflow προς τα έξω και μεγαλύτερο fan. Κάτι τέτοιο ψάχνω... Ή έστω υδρόψυξη αλλά όπως στη special edition της ASUS, όχι μόνο για GPU σαν το κανονικό tidewater...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδιά που θα χωρέσουν τα textures των DX10 games μαζί μετον z-buffer και τα πολύγωνα σε 320ΜΒ? .

Μα πότε θα σταματήσουμε να μιλάμε για DX10? Παιχνίδι DX10 γραμμένο από την αρχή θα δούμε σε πάνω από 1.5 χρόνο, τότε που θα είναι μια μέτρια κάρτα η 8800 GTS, GTX και όλες αυτές. Οπότε για εμένα παίρνει μια οποιαδήποτε 8800 ανάλογα με τα λεφτά του.

1)το θεμα ειναι πως καμια καρτα αυτη την στιγμη δεν εχει σχεδιαστει για το true D3D10.

2)@lordelesar,αξιζει να παρεις την 640 και αυτο θα φανει οταν θα παιξεις σε μεγαλες αναλυσεις.

οσον αφορα το cooler της,το εργοστασιακο μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.θα το αλλαζα μονο με κατι το ιδιαιτερα καλο ή με νερο.

1)Αρχικά Η 8800 είναι αλήθεια ότι με τους πρώτους οδηγούς είχε κάποια προβλήματα με το DX10 και όχι μόνο, συνεχώς όμως αυτοί βελτιώνονται και έχουν φτάσει σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Ένας δημιουργός του SimulatorX άφησε να εννοηθεί ότι οι geometry shaders του 8800 δεν έδειχναν ιδιαίτερη αναλογική επάρκεια και μάλλον από αυτό πιάστηκαν όλοι για να θάψουν την 8800.

Aπό θέμα Hardware δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα σε συμβατότητα με DX10 και κανείς πολύ πριν την κυκλοφορία του δεν περίμενε να είναι unified shader core. Αυτή η λεπτομέρεια είναι η μεγαλύτερη έκπληξη εδώ και πολύ καιρό. Από κει και πέρα είναι καθαρά θέμα οδηγών και compiler όταν έχεις μια δεδομένη αρχιτεκτονική.

2) +1 Μόνο νεράκι....

Πάρε την 640 GTS. Είναι το μέγιστο που χρειάζεσαι. Είχα GTS 640 και 1)είναι πραγματικά value for money με τις τωρινές τιμές. Υπόψιν ότι ανάλογα την 2)υλοποίηση θα σηκώσει και αρκετό overclock, σε ποσοστό μεγαλύτερο από την GTX και σε περιπτώσεις θα πλησιάζεις GTX με default ρολόγια σε επιδόσεις. 3)Συνολικά αν μπορείς να περιμένεις και την ATi όμως δεν είναι κακή ιδέα. Με την 640 δε βγαίνεις χαμένος σε κάθε περίπτωση πάντως.

1) Θα έλεγα πως value for money είναι η GTS 320MB και η GTX.

2) Συνήθως όσες έχουν μαύρο PCB και ίδιο ανεμιστήρα είναι από τον ίδιο κατασκευαστή.

3) Τότε γιατί να μην πάρει GTX?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.