Jump to content



Ποια από όλες??


SouRLoTeR1442169168

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Γιατι όμως την 6800? Έχει χαμηλο core clock και είναι πιο παλιό chipακι απτα υπόλοιπα.:017: Αν και η σειρά 6800 τα έσπαγε στην εποχή της!:068: Πείτε μου τις απόψεις σας να έχω μια σφαιρική άποψη γιατι είναι κρίμα να μην πάρω ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

edit: παεί πολλά ρε συ η Χ1950Pro. Έχεις δίκιο ότι θα παίζει τα πάντα, αλλά είναι 60 ευρώ αυτά! Πιετσυεις ότι αξίζει τον κόπο? Θα αποδίδει τα μέγιστα με την υπόλοιπη σύνθεση(θα αξιοποιηθούν δηλ οι δυνατότητες της ή θα μένει πίσω λόγω μνήμης η cpu?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να αξίζει τόσο η X1950pro. Ήδη ο υπολογιστής είναι παλιός, αν ήταν π.χ. A64 3500+, 1GB RAM και AGP εκεί κάτι θα γινόταν αλλά και με την Χ800GTO φαντάζομαι θα είσαι καλυμμένος.

BTW σε τι ανάλυση θα παίζεις αυτά τα παιχνίδια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι όμως την 6800? Έχει χαμηλο core clock και είναι πιο παλιό chipακι απτα υπόλοιπα.:017: Αν και η σειρά 6800 τα έσπαγε στην εποχή της!:068: Πείτε μου τις απόψεις σας να έχω μια σφαιρική άποψη γιατι είναι κρίμα να μην πάρω ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

edit: παεί πολλά ρε συ η Χ1950Pro. Έχεις δίκιο ότι θα παίζει τα πάντα, αλλά είναι 60 ευρώ αυτά! Πιετσυεις ότι αξίζει τον κόπο? Θα αποδίδει τα μέγιστα με την υπόλοιπη σύνθεση(θα αξιοποιηθούν δηλ οι δυνατότητες της ή θα μένει πίσω λόγω μνήμης η cpu?)

Γιαυτό σου είπα για την Χ800. Εγώ αυτή σου προτείνω και να μην πας παραπάνω. Την Χ1600/Χ1650 σε καμία περίπτωση, 7300 επίσης. Επειδή κάποια στιγμή έκανε κάτι κολπάκια η nVidia, μήπως θυμάται κάποιος αν η 6800GS είναι τπτ rebadged 6800GT πχ και με ένα φλασάρισμα αποκτήσεις μια τέτοια. Αλλά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Η 1950 μάλλον θα τραβιέται πίσω, απλά στην ανέφερα για να έχεις και κάτι σε hiend αν θες να σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε 1024Χ768 και ανάλογα το παιχνίδι θα ρυθμίζω και τα details. Η μνήμη θα πάει στο 1GB και ο επξεργαστής ίσως να υποστεί overclock. Βασικά έχει καλό mobo, και θέλω να το εκμεταλευτώ. Αν έβρισκα μια 6800GT , θα ήταν καλύτερη από αυτές που αναφέρω?

edit: (μαζί postάραμε!) Λέτε να ψάξω σε 6600GT ή 6800GT ή να πάρω αυτήν που μου πρότεινε και ο ckdiablo555?(την μοναδική 6800 δηλ..)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτι €120 είναι πολλά για μια Χ800GTO. Τόσο δίνω εγώ την Χ1800XL μου...

Καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο. Για 3 λόγους.

1) Θες budget καρτούλα με αξιοπρεπείς επιδόσεις

2) Το PCάκι είναι παλιό και δεν αξίζει να δώσεις πολλά για μια κάρτα ενώ δεν θα αξιοποιήσει μια τελευταίας γενιάς κάρτα

3) Τα παιχνίδια που θες να παίζεις δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά

Μια 6600GT θα σε καλύψει απόλυτα ή έστω μια 7600GS/1650προ αν θες οπωσδήποτε καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη βρει μια 5700 ultra, (για το ενα pcaki) και θελω αλλη μια για το2ρο (εχω μια 6800 απλη απανω του αλλα είναι δανεικη), οπότε μάλλον θα ψάξω για μεταχειρισμένη 6600 GT η 6800 GT.. H αγορα XPERTVISION GF 6800GS 256MB AGP RETAIL με 123 ευρω λέτε να μην αξίζει? Ή η GIGABYTE GEFORCE 7600GS με 109 ευρω???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πρότεινα 7600GS.

Οι 7600GS είναι εφοδιασμένες με DDR2 μνήμη (αντί για DDR3) και μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις χαμηλής συχνότητας λειτουργίας. Είναι αθόρυβες, δεν έχουν υψηλή κατανάλωση αλλά στην πράξη όταν τις χρησιμοποιήσεις για 3D εφαρμογές ακόμα και overclocked δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους. Με την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά θα τολμούσα να πω ότι δεν είναι και τόσο καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε κάρτα που κοστίζει 80-120Ε καινούργια θα σε υπερκαλύψει (αν είναι μεταχειρισμένη θα σε υπερκαλύψει καθώς θα μιλάς για μεγαλύτερη κατηγορία). Η στενωπός στο σύστημά σου δεν είναι η κάρτα γραφικών και λυπάμαι που στο λέω αλλά ότι oc και να κάνεις δεν πρόκειται να εκμεταλλευτείς μια καλή κάρτα γραφικών.

Οπότε κάνε ότι σου είπαν παραπάνω και περιόρισε τα έξοδά σου σε κάτι που να ταιριάζει στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, και μια 7600GT να παρω που λεει ο λόγος, θα με φρενάρει το υπόλοιπο μηχάνημα. Και θα ήταν καλύτερο πιστεύω να αφήσω το μηχάνημα ώς έχει και να μην του ζορίσω την cpu. Οπότε καταλήγω στην XPERTVISION GF 6800GS (μεταχειρισμένη 6600GT ή 6800GT είναι πολύ δύσκολο να βρω και κανούριες που έψαξα στο skroutz έχει μόνο σε pixmania και σε μαγαζιά εκτός Αττικής). Οπότε έκλεισε η αγορά της! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλη η αγορα σου!

Αν και τα 128bit που λεει στο ε-σοπ δεν ειναι τοσα αλλα 256bit!

Απο οτι θυμαμαι αυτη η gs παιζει να ειναι σαν αυτη που εχω και γω ge (gamers edition) και καλα η δικια μου οπως την ελεγε η αsus!

Kαι μαλλον και αυτη που περιμενεις εχει 12pipes και 5shaders!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγω στην XPERTVISION GF 6800GS έκλεισε η αγορά της! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και απόψεις σας.

Και εγώ πιστεύω ότι θα κάνεις καλή επιλογή μια και πριν την x1800xl είχα μία giga 6800 gs και δεν είχα κανένα πρόβλημα στα games στις αναλύσεις που είπες..

κλόκαρε και κάλα.... :098: :098:

Link to comment
Share on other sites

Καλη η αγορα σου!

Αν και τα 128bit που λεει στο ε-σοπ δεν ειναι τοσα αλλα 256bit!

Απο οτι θυμαμαι αυτη η gs παιζει να ειναι σαν αυτη που εχω και γω ge (gamers edition) και καλα η δικια μου οπως την ελεγε η αsus!

Kαι μαλλον και αυτη που περιμενεις εχει 12pipes και 5shaders!

Έτσι ακριβώς, έχει 256 και οχι 128 που γράφει στο eshop. Σε συγκριτικά που εψαξα, η καρτα είναι must τελικα και για το μηχανάκι αυτό που θέλω να την βάλω είναι ότι πρέπει!! Αυτή είναι με τα 12 pipes και τα 5 shaders. Όντως νομίζω πως είναι η καλύτερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω για το συγκεκριμένο μηχάνημα!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.