Jump to content



Υπάρχει λάθος;;;


agapios

Recommended Posts

Καλημέρα,

το σύστημα είναι C2D6600E, Asus Commando, 4x1GB Cellshock DDR2 800 (6400) και λειτουργικό WinXP Pro SP2 Eng. Στήθηκε πριν λίγες μέρες με 2 DIMM του 1 GB, μέχρι και σήμερα, που ένας φίλος από Γερμανία μου έφερε άλλα 2 DIMM, επίσης Cellshock του 1 GB.

Το πρόβλημα είναι ότι διαβάζει μόνο μεταξύ 2,5 και 3 GB μνήμης, γιατί άλλα λέει το system info και άλλα λέει το everest, όπως φαίνετα και από τα screenshots που παραθέτω. To system info διαβάζει και τα 4 GB, αλλά available λέει μόνο τα 2,5.

Τώρα, το manual της Asus, γράφει επακριβώς τα εξής:

"If you install four 1 GB memory modules, the system may detect less than 3 GB of total memory because of address space allocation for other critical functions. This limitation applies to Windows XP 32-bit version operating system since it does not support PAE (Physical Address Extension) Mode.

Το θέμα είναι ότι το everest λέει πώς το ΡΑΕ είναι Supported from OS and CPU - active yes.

Να προσθέσω, πως και στο BIOS, το System Information βλέπει την μνήμη 3008 ΜB. Κι εδώ δεν υπάρχει θέμα λειτουργικού, έτσι δεν είναι;

Επειδή κάπου εδώ τα χάνω τελείως, ΠΑΡΑΚΑΛΩ πολύ πείτε μου αν αυτή η συμπεριφορά είναι φυσιολογική, και αν είναι, αν υπάρχει τρόπος να παρακάμψω το πρόβλημα - χωρίς να καταφύγω στα Vista!!!

Αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

post-4598-1442174610,1968_thumb.png

post-4598-1442174610,2826_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν όπως είπε δεν τα βλέπει ούτε στο BIOS; Τι σχέση έχουν τα windows;

ωπ..αυτο δεν το ειδα...θελει μεσα απο τα bios ρυθμιση,οπως ειπε ο deadlock.

Απλα ειπα οτι μεσα απο τα 32μπιτα win δεν μπορεις να προσπελασεις 4γιγα μνημη λογω περιορισμων στα μπιτ των καταχωρητων

Link to comment
Share on other sites

Tο Memory Remap το έχεις ενεργοποιήσει?Πάντως θές σίγουρα 64Bit λειτουργικό..

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους. Το πιο πάνω πώς ενεργοποιείται; Όχι πως έχει καμμιά σημασία απ' ότι φαίνεται, ύστερα απ'ότι έχω διαβάσει στο νετ, όπως και αυτά που μου πρότεινε ο regent.... :022:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους. Το πιο πάνω πώς ενεργοποιείται; Όχι πως έχει καμμιά σημασία απ' ότι φαίνεται, ύστερα απ'ότι έχω διαβάσει στο νετ, όπως και αυτά που μου πρότεινε ο regent.... :022:

To memory remap ειναι επιλογη μεσα στο bios. Ειχα στησει και εγω μια commando πριν λιγες μερες με 4Gb Και πριν ενεργοποιήσω το memory remap εβλεπε 3008mb στο bios και 3gb στα xp.

Οταν το ενεργοποιησα είδε και τα 4 sto bios αλλα στα xp 32bit δεν εβλεπε πανω απο 2 με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.