Jump to content



Προβλημα με συνδεση dvd-rw


Recommended Posts

Λοιπον στον υπολογιστη μου ειχα δυο συσκευες dvd/cd...ενα asus dvdrom e616p σαν secondary master και ενα cd-rw στη θεση primary slave...Αγορασα σημερα ενα nec AD-7170A και το εβαλα στη θεση του cd-rw(primary slave)..αλλα ο υπολογιστης μου δεν ανοιγει...κολλαει στο post και μου αναφερει καπου primary slave atapi incompatible....πηγα και στο bios και δεν αναγνωριζει τιποτα ουτε το asus,,.....,,τι να κανω ρε παιδια....η μητρικη μου ειναι msi - ms 6547 v2.1.....μηπως δεν εκανα κατι καλα στη συνδεσμολογια?(το φωτακι του νεκ αναβει)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο που εκανα εγω ειναι να αποσυνδεσω τα δυο καλωδια του cd-rw και να συνδεσω στο νεκ τα καλωδια οπως εμπαιναν στο προηγουμενο....γιατι δε το αναγνωριζει...και μιλαμε οταν ειναι και τα δυο μαζι δεν αναγνωριζει κανενα,,,βοηθειστε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , όταν αγοράζεις ένα cdrom /rw το jumper είναι στην θέση Master του καλωδίου ( Primary ή secondary ανάλογα με το IDE). Αν λοιπόν το έβαλες χωρίς άλλη αλλαγή τότε έχεις 2 συσκευές με Master επιλογή και γίνεται conflict οπότε δεν αναγνωρίζει κανένα. Αν δεν είσαι σίγουρος για το πια είναι η σνδεσμολογία που έχεις κάνεις , βάλε τα και τα 2 από το Jumper στο Cable select ώστε να βρούμε μόνα τους το ρόλο τους.

Γενικά είναι πάαααρα πολύ σπάνιο. να πέσει ασυμβατότητα στο IDE και όλα τα προβληματα πρτοκύπτουν απο την σύγκρουση των ρολων ανάμεσα στι συσκευες...

Πίσω εκεί που βάζεις το ρεύμα καιτο καλώδιο έχει ένα πλαστικούλι που μπαίνει σε 1 ζευγάρι ( απο 4 που είναι στην σειρά δίπλα δίπλα) και καθορίζει την λειτουργία. Συνήθως έχει γραμμένο πάνω στην συσκευή ή στο πίσω μέρος και το ποια θέσει κάνει τι?

Το CS για cable select..

Link to comment
Share on other sites

να τα παρουμε απο την αρχη.βγαλε το dvd-rom+το dvd-rw.πισω του εκτος απο την υποδοχη για το καλωδιο το μικρο για τροδοφοδοσια,διπλα ακριβως εχει μια μεγαλη υποδοχη για συνδεση σε ide καλωδιο.διπλα απο αυτη εχει συνηθως 6 ή 8 πινακια με ενα jumperaki.αναλογα με την θεση το οριζεις σε master,slave ή cable select.το σε ποια θεση το βαζεις,το λεει πανω του το dvd.βαζεις+Στις 2 συσκευες το jumperaki σε cable select και συνδεεις σε τροφοδοτκο+τα 2+μετα το καλωδιο ide το βαζεις πρωτα στο dvd-rom και μετα στο dvd-rw

Link to comment
Share on other sites

back2.jpg

Η συσκευή έχει μια υποδοχή για να βάζει ρεύμα , μια για το καλώδιο το IDE, μια για το καλώδιο του ήχου και τέλος ένα μικρό κομμάτι με ακάλυπτα πινακια και ένα πλαστικούλι που βραχυκυκλώνει 2 απο αυτα...

Το τελευταίο είναι αυτόπου θέλουμε...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μονο του το νεκ το αναγνωριζει,και τα δυο μαζι αν τα βαλω δεν ανγνωριζει κανενα....μηπως γιατι δε ξερω που να βαλω το jumper στο asus?(εχει 5 αντι για 3 θεσεις)για πειτε............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.