Jump to content



Μια Καλη ψυκτρα για Ε6600


LeonFR1442169194

Recommended Posts

Εχω αγορασει την M/B Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 και λογω της ψυκτρας που εχει κατω απο την CPU δεν μπορω να τοποθετησω ψυκτρα στυλ Zalman που εχει βαση κατω απο την M/B.Ετσι ψαχνω μια καλη ψυκτρα για τον επεξεργαστη που να τοποθετηται οπως της εργοστασιακης που εχει στην συσκευασια αλλα με καλυτερη ψυξη ? Εχω βρει βασικα δυο

COOLERMASTER RR-LCH-P9E1 HYPER L3 CPU COOLER

THERMALTAKE CL-P0370 TMG I1

Καμια γνωμη κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρε απο το πλαισιο την scythe infinity.

Μπαινει ανετα στην gigabyte, και ειναι μια απο τις κορυφαιες ψυκτρες αυτην την στιγμη.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=922625

Αυτη παντως που λες μου κανει οντως

Βλεπω οτι μερικες εχουν χαλκινη βαση με αλουμινιο πανω και αλλες ειναι εξ ολοκηρου απο χαλκο ποια ειναι η καλυτερη ?

Κατι ακομη η Τιμη Max Air Flow οσο μεγαλυτερη τιμη εχει τοσο καλυτερα ειναι ?

Για αυτη τι γνωμη εχεις

http://www.thermaltakeusa.com/product/Cooler/Retail/cl-p0310/cl-p0310.asp

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις προχτές πήρα την zalman 9500 led.!!! Μιλάμε απλά τα σπάει! Και απο εμφάνιση αλλά κυρίως από θερμοκρασίες! Είχα με την stock ψυκτρα 42-47 σε idle κατάσταση και 62-70 έφτανα σε full load.. με την zalman έχω μόνιμα 21-23 σε idle και σε full load δεν έχει ξεπεράσει μέχρι στιγμής τους 42!!!! Απλά τα σπάει! Η 9700 είναι ακόμη μεγαλύτερη, αλλά σχεδιαστικά είναι η ίδια κάρτα.. δες και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις προχτές πήρα την zalman 9500 led.!!! Μιλάμε απλά τα σπάει! Και απο εμφάνιση αλλά κυρίως από θερμοκρασίες! Είχα με την stock ψυκτρα 42-47 σε idle κατάσταση και 62-70 έφτανα σε full load.. με την zalman έχω μόνιμα 21-23 σε idle και σε full load δεν έχει ξεπεράσει μέχρι στιγμής τους 42!!!! Απλά τα σπάει! Η 9700 είναι ακόμη μεγαλύτερη, αλλά σχεδιαστικά είναι η ίδια κάρτα.. δες και εδώ.

Και εγω αυτη ηθελα φιλε μου αλλα δεν μπορει να μπει στη δικια μου M/B λογω της στηριξης της :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε απλά τα σπάει! Και απο εμφάνιση αλλά κυρίως από θερμοκρασίες! Είχα με την stock ψυκτρα 42-47 σε idle κατάσταση και 62-70 έφτανα σε full load.. με την zalman έχω μόνιμα 21-23 σε idle και σε full load δεν έχει ξεπεράσει μέχρι στιγμής τους 42!!!!

Ενταξει ουσιαστικα την καλη ψύκτρα την βλέπουμε οταν χώνουμε τάση και δεν ειναι για πολλά πολλά ουτε η 9700 ουτε η 9500.... Εχουν πολλυ καλες θερμοκρασιες αλλα με stock τασεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρε απο το πλαισιο την scythe infinity.

Μπαινει ανετα στην gigabyte, και ειναι μια απο τις κορυφαιες ψυκτρες αυτην την στιγμη.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=922625

Απο οτι βλεπω αυτη θα παρω απλα θελω να σε ρωτησω βασικα εχω το κουτι

Thermaltake Tsounami που στο πλαι εχει ανεμιστηρακι και κλεινοντας το καπακι δεν ξερω αν βρισκει ? ετσι που μετρησα απο κατω εχω γυρω στους 19 ποντους -2.5 που κατεβαινει το ανεμιστηρακι μενουν 16.5 :( . Και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση να χωρεσουν δυο 12 Fan πανω στην ψυκτρα αντι για ενα εχει χωρο στην M/B διοτι ειναι ιδια με την δικια σου ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.805009

Ο χαλκός "τραβάει" πιο εύκολα τη θερμότητα, ενώ το αλουμίνιο τη "διώχνει πιο εύκολα."

Ο χαλκός έχει μεγαλύτερη θερμοαγωγιμότητα (ρέει η θερμότητα μέσα του με λιγότερη αντίσταση) ενώ το αλουμίνιο έχει μεγαλύτερη θερμοχωριτικότητα (μπορεί να αποθηκεύει μεγαλύτερες ποσότητες θερμότητας). Απο την άλλη ο χαλκός είναι πολύ πιο βαρύς απο το αλουμίνιο και λόγω της μικρής του θερμοχωριτικότητας θέλει καλύτερο και άρα πιο θορυβώδη ανεμιστήρα. Αυτά για τα καθαρά υλικά και όχι για κράματα.

Οι ψύχτρες που είναι κατασκευασμένες και απο τα 2 υλικά, συνήθως είναι ως εξής. Χάλκινη επιφάνεια επαφής (ωστε να έχουν γρηγορότερη ροή θερμότητας απο τη cpu) και με head-pipes μεταφέρουν την θερμότητα μακρυά και την αποθηκεύουν σε αλουμινένια fins. Έτσι μπορούν να αποθηκεύσουν μεγαλύτερες ποσότητες θερμότητας και να χρειάζονται λιγότερη ροή αέρα μέσα απο τα fins. Επιπλέον η ψύχτρα μπορεί να γίνει μεγάλη χωρίς να είναι πολύ βαριά, μιας και έχει περισσότερο αλουμίνιο απο χαλκό.

Τέλος όταν έχεις χάλκινα fins και αυξήσεις τη ροή αέρα τότε αυξάνεται πολύ η απόδοση τους, σε αντίθεση με τα αλουμινένια που αυξάνεται λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φιλε παρε απο το πλαισιο την scythe infinity.

Μπαινει ανετα στην gigabyte, και ειναι μια απο τις κορυφαιες ψυκτρες αυτην την στιγμη.

Πηρα τελικα αυτη τη ψυκτρα που μου ειπες και την τοποθετησα σε εναν 6600 ,μιλαμε οτι λεει χοντρα η ψυκτρα σε αναμονη μου δουλευει η Cpu σε 21 βαθμους καλα ειναι και λιγο που πιεσα ειδα μεχρι 31 :003: καλα τετοιες θεμοκρασιες μονο εχουν οι dual core .

Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω ομως να την εχουν εδω ελλαδα πουθενα ?

Την έχει το e-shop

Πηρα τελικα αυτη τη ψυκτρα που μου ειπες και την τοποθετησα σε εναν 6600 ,μιλαμε οτι λεει χοντρα η ψυκτρα σε αναμονη μου δουλευει η Cpu σε 21 βαθμους καλα ειναι και λιγο που πιεσα ειδα μεχρι 31 :003: καλα τετοιες θεμοκρασιες μονο εχουν οι dual core .

Μια χαρά είσαι δεν σε πρόλαβα για την bigTT αλλά και αυτή που πήρες είναι coooool στην κυριολεξία :042: :042: :042:

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει την M/B Gigabyte GA-N680SLI-DQ6 και λογω της ψυκτρας που εχει κατω απο την CPU δεν μπορω να τοποθετησω ψυκτρα στυλ Zalman που εχει βαση κατω απο την M/B.

Αν η κάτω ψύκτρα είναι όπως της 965 DQ6 βγαίνει πανεύκολα και χωρίς να χάνεις και κάτι σημαντικό σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.