Jump to content



audigy 2 ??


KOSTAS4_XT

Recommended Posts

Εχω ρε παιδια εδω και καιρό την Audigy 2 value με τα Τ7900.

Τόσο καιρό κάτι δεν μου πήγαινε καλά με το μπάσο που έβγαινε απο το γουφερ.

Ώσπου τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω την on-board Realtek ALC850.

Και ξαφνικά! Ξύπνησε το γουφερ μου! :)

Χωρίς υπερβολή..

Σύμφωνα και με τη γνώμη τρίτων, η διαφορά ειναι πολύ αισθητή.. Ειδικά στον τομέα του μπάσου.

Θα ήθελα να το σχολιάσετε.

Όλα τα παραπάνω πάντα με τους τελευταίους drivers και στις δύο.

Το μόνο που λύπει είναι το ΕΑΧ φυσικά, αλλά δεν με νοιάζει πλέον.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω τον Creative DDTS-100.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λύπει είναι το ΕΑΧ φυσικά, αλλά δεν με νοιάζει πλέον.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω τον Creative DDTS-100.

Μην πολυστεναχωριέσαι για τα EAX. Άμα βάλεις Vista θα σου λείπουν έτσι κι αλλιώς, μιας και δεν τα υποστηρίζουν (απ'ότι ξέρω).

Άλλωστε και οι Onboard τώρα υποστηρίζουν EAX. Σίγουρα όχι τόσο καλά όσο οι Creative, αλλά σε ένα δυνατό σύστημα δε νομίζω να έχει και τόσο μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

καλά όσο για το ΕΑΧ στα Vista είναι γνωστό, αν και κάνει κάτι πατέντες η Creative (θα δείξουν στο μέλλον, αν και δεν την εμπιστεύομαι).

BillPeppa, πως απο τα μέρη μας?! Μου μιλάς τώρα?... Anyway..

Για να σου απαντήσω και σένα, το Bass CutOff Frequency, είναι απλά για να υπάρχει. Σε όποια έκδοση driver κι αν δοκίμασα, ποτέ δεν λειτουργούσε σωστά..

Επίσης απο forum της Creative, έχω διαβάσει ότι όσοι έχουν Inspire γενικά, καλό θα ήταν να έχουν απενεργοποιημένη αυτή την επιλογή γιατί τα ηχεία έχουν δικό τους Crossover, οπότε δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι να πληρώνεις Creative για να κάνεις 1002 tweaks με drivers κτλ. (δεν εννοώ το cut-off freq ,είναι για να υπάρχει...όλα τα σοβαρά ηχεία έχουν crossover) για να ακούσεις ήχο και η onboard να παίζει καλύτερα σε default κάπου βρωμάει η δουλειά.Και όποιος έχει κάρτα creative και ηχεία creative και είναι ευχαριστημένος από τους drivers ths creative, καλύτερα να πάει να τον κοιτάξει κανας γιατρός.Ούτε κάν ρύθμιση για συγκεκριμένο τύπο creative ηχείων δεν έχουν για τα μάτια του κόσμου!Τότε τι στο π***τσο μου λες πάνω στο κουτί , works best with T6xxx Inspire ??Tα ηχεία και το hardware είναι καλά....Οι drivers και το software είναι ελεεινά και τρισάθλια.:074:

Link to comment
Share on other sites

Riddick, δεν ξερω.. αλλα νομίζω ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις προπαγάνδα στην Creative.. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την πάρτυ σου, αλλα πιστεύω ότι είσαι βαλτός.. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχεις στο signature σου Audigy 2 ZS και βρίζεις την Creative.. Απολογίσου..

Link to comment
Share on other sites

Riddick, δεν ξερω.. αλλα νομίζω ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις προπαγάνδα στην Creative.. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με την πάρτυ σου, αλλα πιστεύω ότι είσαι βαλτός.. Επίσης μου κάνει εντύπωση που έχεις στο signature σου Audigy 2 ZS και βρίζεις την Creative.. Απολογίσου..

maybe cause I like to troll ? Έχει πλάκα :033:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό που παραθέτεις.

Θα ήθελα να μου πεις την εμπειρία σου απο το δικό σου σύστημα με την creative..

Ευχαριστημένος με την κάρτα και τα ηχεία είμαι.Οι drivers μου σπαν τα @@.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η Μ$ δεν θα υποστηριζει ΕΑΧ..

το Realtek ALC850 ειναι EAX™ 1.0 & 2.0 compatible..

το σχόλιό μου αφορα την τοποθετηση σου.." ΑΜΑ βαλεις vista θα σου λειπει ετσι κ αλλιως.."

και ΑΜΑ δεν βαλω vista?γιατι να μην εχω και ΕΑΧ αφου το υποστηριζω με την καρτουλα μου και τα XP μου? (οχι οτι το ΕΑΧ αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα να μη βαλει κανεις vista,υπαρχουν ποιο σοβαροι λογοι να ΜΗΝ βαλεις ακομα..)

εκτος αν ξερεις οτι το παλικαρι θα βαλει vista αμμεσα,οποτε παω πασο...

Link to comment
Share on other sites

Οντως η Μ$ δεν θα υποστηριζει ΕΑΧ..

το Realtek ALC850 ειναι EAX™ 1.0 & 2.0 compatible..

το σχόλιό μου αφορα την τοποθετηση σου.." ΑΜΑ βαλεις vista θα σου λειπει ετσι κ αλλιως.."

και ΑΜΑ δεν βαλω vista?γιατι να μην εχω και ΕΑΧ αφου το υποστηριζω με την καρτουλα μου και τα XP μου? (οχι οτι το ΕΑΧ αποτελει αποτρεπτικο παραγοντα να μη βαλει κανεις vista,υπαρχουν ποιο σοβαροι λογοι να ΜΗΝ βαλεις ακομα..)

εκτος αν ξερεις οτι το παλικαρι θα βαλει vista αμμεσα,οποτε παω πασο...

Διότι αγαπητέ μου, για να ενδιαφέρουν κάποιον τα ΕΑΧ, θα πρέπει να είναι gamer. Λογικό?

Αν όμως κάποιος είναι gamer, θα αναγκαστεί να βάλει τα Vista λόγω DX10. Λογικό?

Συνεπώς, από τη στιγμή που το λειτουργικό που κάποια στιγμή θα βάλει δεν θα υποστηρίζει ΕΑΧ, δεν χρειάζεται και να ανησυχεί για την υποστήριξή του από την κάρτα ήχου.

Άλλωστε, όπως κι εσύ είπες, EAX 1 & 2 υποστηρίζεί και το ALC850.

Λίγη οξυδέρκεια δε βλάπτει...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, από τη στιγμή που το λειτουργικό που κάποια στιγμή θα βάλει ..

Λίγη οξυδέρκεια δε βλάπτει...

η ενσταση μου,για να στο κανω ποιο συγκεκριμενο,εχει αν κανει με το οτι ουτε vista εχει,ουτε games DX10 μπορει να παιξει ακομα,δεν ξερουμε καν αν εχει καρτα DX10...

οποτε δεν βρισκω λογο να απαξιωνουμε το EAX με την λογικη οτι "ελα μωρε καποια στιγμη θα βαλεις vista ,οποτε τι το θες..."

θα ηταν προτιμοτερο να του προτειναμε μια λυση,ωστε αφου μπορει να το εκμεταλλευτει τωρα να το ευχαριστηθει στα οποια games παιζει και ΟΤΑΝ βαλει vista εδω ειμαστε τα ξαναλεμε...

Λίγη οξυδέρκεια δε βλάπτει...

EDITED

Link to comment
Share on other sites

οπα ρε παιδια.. χαλρωστε λιγάκι. :)

Αλλοστε νομίζω πως ξεφύγατε και οι δυο απο το θέμα.

Το ΕΑΧ πρωσοπικά δεν με ενδιαφέρει..

Επίσης άσχετα με το αν θα βάλω Vista ή οχι, το θέμα είναι σύγκριση μεταξύ Realtek ALC850 + Audigy 2.

Αν είναι μιλάτε για ΕΑΧ και Vista.. να σας ανοίξω ΕΓΩ ρε μάγκες ένα topic.. και εκει να λύσετε τις διαφορές σας... Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

η ενσταση μου,για να στο κανω ποιο συγκεκριμενο,εχει αν κανει με το οτι ουτε vista εχει,ουτε games DX10 μπορει να παιξει ακομα,δεν ξερουμε καν αν εχει καρτα DX10...

οποτε δεν βρισκω λογο να απαξιωνουμε το EAX με την λογικη οτι "ελα μωρε καποια στιγμη θα βαλεις vista ,οποτε τι το θες..."

θα ηταν προτιμοτερο να του προτειναμε μια λυση,ωστε αφου μπορει να το εκμεταλλευτει τωρα να το ευχαριστηθει στα οποια games παιζει και ΟΤΑΝ βαλει vista εδω ειμαστε τα ξαναλεμε...

επισης τετοια σχολια και υπονοουμενα απο παλαιο μελος του forum δεν το περιμενα..φυσικα εσυ σαν εξυπνος και οξυδερκης θα καταλαβεις οτι ηταν ατοπο το σχολιο σου και θα ζητησεις συγνωμη..

Εγώ πάλι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την "ένστασή" σου όπως λες αφού:

1) Η M$ "απαξίωσε" το EAX άσχετα με το τι λέω εγώ κι εσύ

2) Σιγά την επανάσταση στον ήχο που έφερε το ΕΑΧ, μπορούμε και χωρίς αυτό μια χαρά. Μήπως δουλεύει για την Creative και στεναχωρήθηκες που δεν δίνω και τόση σημασία στο ΕΑΧ?

3) Η ALC850 υποστηρίζει ΕΑΧ έτσι κι αλλιώς συνεπώς δε λείπει από τον Κώστα το ΕΑΧ στα WindowsXP έτσι κι αλλιώς

4) Ως τώρα δε βλέπω να πρότεινες κάποια λύση, αλλά λογικό είναι αυτό. Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα! Μιας και ούτε τον Κώστα τον πολυνοιάζει και η ALC 850 υποστηρίζει ΕΑΧ έτσι κι αλλιώς.

5) Εγώ είπα στον άνθρωπο οτι το οτι δεν θα έχει ΕΑΧ (που θα έχει λογω ALC850, απλά νόμιζε οτι δεν θα έχει), δεν είναι... big deal μιας και δεν θα υπάρχει υποστήριξη από το επόμενο λειτουργικό του. Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς ή τι σε πείραξε.

6) Οπότε ναι, διακρίνω μια ελαφρά έλλειψη οξυδέρκειας εκ μέρους σου και είμαστε μάλλον πάτσι. Εσύ λες οτι δεν έχει λογική αυτό που λέω κι εγώ λέω οτι δεν το αντιμετώπισες με οξυδέρκεια.

οπα ρε παιδια.. χαλρωστε λιγάκι. :)

Αλλοστε νομίζω πως ξεφύγατε και οι δυο απο το θέμα.

Το ΕΑΧ πρωσοπικά δεν με ενδιαφέρει..

Επίσης άσχετα με το αν θα βάλω Vista ή οχι, το θέμα είναι σύγκριση μεταξύ Realtek ALC850 + Audigy 2.

Αν είναι μιλάτε για ΕΑΧ και Vista.. να σας ανοίξω ΕΓΩ ρε μάγκες ένα topic.. και εκει να λύσετε τις διαφορές σας... Αυτά!

Είχα την Audigy2 και τώρα χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη ALC882.

Τι να σου πω. Δε μου λείπει ιδιαίτερα η Audigy. Ξεμπέρδεψα και από τους drivers της Creative. Τα ενσωματωμένα υποσυστήματα ήχου έχουν βελτιωθεί αισθητά τα τελαυταία χρόνια και τώρα με τους δυνατούς διπύρηνους επεξεργαστές δεν τίθεται και θέμα κατανάλωσης πόρων. Πιστεύω πιο μεγάλη διαφορά θα καταλάβεις στην ποιότητα του ήχου αν βάλεις ένα καλό σετ ηχείων παρά από την ίδια την κάρτα. Μιλάω για απλή χρήση ε? Δεν ασχολούμαι με επεξεργασία ήχου κλπ για να κρίνω την ποιότητα της Audigy2 σε κάποιον τομέα πέραν της απλής αναπαραγωγής MP3 και παιχνιδιών.

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθησα να εξηγησω στον JimmyFox,οτι το θεμα ΔΕΝ ειναι τα vista..το θεμα ειναι με το υλικο που εχεις ποια η λυση για να εκμεταλλευτεις πληρως την δυνατοτητες της καρτας ηχου σου..

anyway,sorry αν παρασυρθηκα και ξεφυγαμε απο το θεμα μας...

χτυπαω και ενα edit στα παραπανω να ειμαστε ολοι οκ...:039:

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση:

Είχα την Audigy την πρώτη και σε ανύποπτο χρόνο, χωρίς καμία ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά, άνοιγα μια μέρα το PC και ήχος γιοκ!

Όταν το έκανε και δεύτερη και τρίτη φορά, κατάλαβα ότι οι Drivers, ακόμα και οι τελευταίοι από το site της Creative, είναι πολύ απλά για το τρίτο το μακρύτερο...

Τους έβγαλα, πέταξα σε ένα συρτάρι και την Audigy και είμαι μια χαρά και προπαντώς απροβλημάτιστα με τους onboard AC'97.

Κάποια στιγμή θα πάω να πάρω Terratec μιας κι έχω ακούσει τα καλύτερα γι' αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.