Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ NOTEBOOK


gevereal

Recommended Posts

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ NOTEBOOK

--------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα παιδια...

ειμαι νεος χρηστης και ακουστε πιο ειναι το προβλημα μου...

Αγορασε η αδελφη μου ενα notebook με τα Vista φορεμενα και μου το εδωσε να της περασω κάποια προγραμμάτα

Είπα να περασω το alchohol πρωτα...παροτι μου εβγαλαν ενα μηνυμα τα vista ως αναφορα μη αναγνωρισμενη προελευση για το alcohol εγω συνεχισα κανονικα το setup...

με το που εγινε το installation βγηκε μπλε οθόνη η οποια μου λεει τα εξης:

"A proble has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

If this is the first time you see this error screen, restart your computer.I f this screen appears again do these steps:

1. Check to be sure you jave adequate your disk space.If a driver is identified in the stop message, disable the driver or check with the manufacturer for driver updates.Try changing video adapters.

2.Check with your hardware vendor for any bios updates.Disable bios memory options such as cashing or shadowing.I f you need to use safe mode....

Technical Information

Stop:0x000000000007E....

Collecting Data For Crush Dump

Initializing until for Crush Dump

Beginning dump of physical memory...)

Με λιγα λογια ο Η/Υ κανει συνεχεια restart ειτε safe mode ειτε κανονικη λειτουργια και μου βγαζει μπλε οθονη για λιγα sec και restart...

Οταν μπηκα στο μενου μου βγαζει μια επεξεργασια επιλογων εκκινησης

Διαδρομη:\windows\system32\winload.exe

Διαμερισμα 1

Σκληρος:36b236b1

[/NOEXECUTE=OPTIN και περιμενει ο κερσορας εκει...

Μπορει καποιος να μου τι τρεχει...και πως μπορω να το ξεπερασω;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα vista μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις repair/reinstall και να βάλεις το sn που έχει το φορητό ώστε να είσαι νομιμος και να μην χάσεις δεδομένα.

Αν έχεις δεδομένα και δεν έχεις vista βρες ένα live XP cd και τρέξτο από το boot και κάνε explore στον δίσκο και copy τα έγγραφά σε κάποιο usb δίσκο.

Και η τρίτη επιλογή ειναι να ξαναπεράσεις το cd με το iimage του λειτυργικού που ήταν στην συσκευασία και την επομένη φορά που θα εγκαταστησεις κκάποιο πρόγραμμα να ελένξεις αν θα είναι συμβατό με τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα του κανω μια επαναφορα...

το θεμα ειναι το εξης πηγα να εγκαταστησω το NOD32 δε με αφησε λογω ασυμβατοτητας...εγκατεστησα το alcohol και μου βγαιναν μπλε οθονες....

γενικοτερα οπως το κοβω θα εχω αρκετα προβληματα με το λογισμικο...

θελω να κανω μια ερωτηση...εγω στα xp μου στο desktop για format βαζω μια δισκετα εγκαταστασης των 98 μπαινω σε περιβαλλον dos-κανω ενα fdisk και μετα format...

δοκιμασα στο Notebook να περασω τα xp βαζοντας to cd...και μου εβγαλε...πως δεν βρισκει καποιο δισκο για να κανω format...

Το ερωτημα μου ειναι το εξης θα πρεπει να αγορασω ενα usb drive δισκετας για να κανω format οπως γνωριζω;;; ;ή υπαρχει καποιος αλλος δρομος;;;;

To notebook το εφτιαξα αλλα φοβαμαι πως παλι με το παραμικρο θα τρεχω...

Για την ιστορια να σας πω πως ειναι HP Pavillion 6000D Entertainment...

Θα με βοηθουσατε πολυ με το θεμα του format παντως γιατι σκεφτομαι σοβαρα προς το παρον τα Vista να παρουν ποδι...

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.