Jump to content



τροφοδοτικό φθηνό+ mod για αθόρυβη λειτουργία...


anhelito

Recommended Posts

Ψάχνω ένα καλό τροφοδοτικό και φθηνό για το κατεβαστήρι μου τέτοιο που αν του βάλω έναν καλό 12άρι αθόρυβο ανεμιστήρα να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου. Βασικά έλεγα να αγοράσω το seasonic 430watt το οποίο είναι εγγυημένο τροφοδοτικό αλλά είναι too much για τις απαιτήσεις του κατεβαστηριού.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμμ. έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτά τα τροφοδοτικά. Φαντάζομαι πώς αν χρειαστεί, με έναν ακόμα πιο αθόρυβο 12άρι θα δε θα ακούγεται καθόλου, σωστά? Σε αυτό το τροφοδοτικό ο ανεμιστήρας δουλεύει ανάλογα με το φορτίο του συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το eshop δεν τηρεί τον νόμο περί επιστροφής εντός 10 ημερών σε περίπτωση που ανοιχτεί η συσκευασία του UPS, καθώς υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχω πρόβλημα που δεν είναι καθαρό ημίτονο και εκτός από αυτό με χρεώνουν και 25Ε μεταφορικά (Μένω στην Αρτέμιδα(Λούτσα)), θα πάρω αυτό από το Πλαίσιο.

Ε όχι και Chieftec ρε παιδιά! Αμα είναι να προτείνουμε και κανα Fortron!

Αλλωστε τι να δει σε θόρυβο; Μόνο τον ανεμιστήρα θα βρει και πόσα db θόρυβο κάνει, και 'παίζει' και το κατά πόσο τα στοιχεία θα είναι ακριβή. Αν το τροφοδοτικό είναι της πλάκας και σφυράνε οι ανορθωτές για παράδειγμα, θα το βρεί στο ιντερνετ σαν πληροφορία; Χμμ, χλωμόν! Τα έχουμε πει στο τροφοδοτικό ΔΕΝ κάνουμε οικονομία! Τίποτα, Heroichi και τα μυαλά στα κάγκελα.

Αν θες αθόρυβο εντελώς, κοίτα και τα Zalman (rebranded είναι κι αυτά βέβαια) ή εναλλακτικά PC Power & Cooling (αν και δεν νομίζω θα βρείς σε τόσα λίγα Watt).

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω για high end τροφοδοτικα αλλα εχει καλες προτασεις σε χαμηλες τιμες με καλα amber.

Ειμαι σε παρομοιο διλλημα με τον thread starter

Μάπες είναι. Μην κοιτάς τι λέει ο κατασκευαστής στην ταμπέλα. Σιγά τα καλά amperes στην τελική. Και τι να το κάνω να μου βγάζει 24 αμπέρ στην 3.3 οταν σε combine θα βγάζει... 12? :D

Δες και το λινκ από το 550 της Wintech να δεις τα "πραγματικά" τους χαρακτηριστικά.

Μονή 12άρα, 70% efficiency, 115w combined στις 3.3v+5v και δεν έχει καν +/-5% regulation σε όλες τις γραμμές με μερικές να φτάνουν στο +/- 10%...

Ε τι άλλο να πω;

http://www.wintech-corp.com.tw/download/550PS-DUAL-SPC.PDF

Και σε χαλάει ένα HEC? Και ποιοτικότερα είναι, και καλές τιμές έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα seasonic είχα βάλει στο μάτι, αλλά δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα. Θέλω ένα καλό και φθηνό. Αν ο ανεμιστήρας κάνει πολύ θόρυβο θα τον αλλάξω με έναν silentX ας πούμε και θα έχω ένα πάρα πολύ ήσυχο τροφοδοτικό.

Τώρα όμως που το σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω τη καρδιά πέτρα και να πάρω το seasonic?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν είναι για τόσο αθόρυβο, το Seasonic που έιχες κατά νου είναι νο1. Και όσον αφορά το ότι είναι μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεσαι, δές το και λίγο μελλοντικά. Δεν ξέρεις αν 8α σου χρειαστούν τα παραπάνω watt.

Δες εδώ για αθόρυβα τροφοδοτικά:

http://www.silentpcreview.com/article699-page1.html

Edit: Με πρόλαβες! >.<

Link to comment
Share on other sites

Δες και το λινκ από το 550 της Wintech να δεις τα "πραγματικά" τους χαρακτηριστικά.

Μονή 12άρα, 70% efficiency, 115w combined στις 3.3v+5v και δεν έχει καν +/-5% regulation σε όλες τις γραμμές με μερικές να φτάνουν στο +/- 10%...

Ε τι άλλο να πω;

http://www.wintech-corp.com.tw/download/550PS-DUAL-SPC.PDF

Τι ηθελες δηλαδη να εχει το server τροφοδοτικο??? Μηπως θα το κατηγορησεις αν δεν εχει 2o βυσμα για sli???

Απο την σελιδα της chieftec:

b2.jpg

Διπλη 12αρα,130w compined στις 3.3 + 5v και 75-80% efficiency.

βγαζει και 6 Α παραπανω στις 12ρες

Oλα αυτα βεβαια το "ταπεινο" των 350W.

Μουφα ειναι μωρε.:102:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδές το λινκ να δεις για ποιο μίλαγα εγώ! Εσύ το 350άρι που το είδες;

Αν θες να μου πεις ότι τα Chieftec είναι κορυφαία τροφοδοτικά; Θες να αρχίσουμε να συγκρίνουμε τροφοδοτικά και ειδικά για servers? Θες να σου πετάξω μερικά λινκς;

Οσο για τον πίνακα της Chieftec, μάθε ότι οι περισσότεροι rebranders κάνουν overinflate στα χαρακτηριστικά. Αν δεν με πιστεύεις δίαβασε κανά johnguru να δεις τι γίνεται...

Πρώτον, εγώ μίλησα για τα Wintech και εδωσα λινκ από το σάιτ του κατασκευαστή και όχι του rebrander που μπορεί να λέει και να βελάζει όσο θέλει. Και .. 500 να λέει ότι βγάζει combined εγώ κοιτάω τι λέει ο κατασκευαστής. Και επίσης για να βγούν αυτά τα αμπέρ πρέπει να υπάρχουν ανάλογοι πυκνωτές που αν υπήρχαν θα ήταν και το συνολικό wattage μεγαλύτερο.

Δεύτερον 350άρι τροφοδοτικό, ακόμα και redundant δεν βγάζει αυτά τα αμπέρ. Ειδικά χωρίς καν active PFC! Αστεία πράγματα...

Και τρίτον επειδή είναι αργά δεν θα ασχολήθώ απόψε με το θέμα, αλλά θα φροντίσω να επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι κορυφαια.

Εσυ ομως ειπες αυτο:

Ε όχι και Chieftec ρε παιδιά! Αμα είναι να προτείνουμε και κανα Fortron!

λες και ειναι Qtec . Επισης για 350ρια μιλουσαμε και εσυ εδωσες το λινκ ενος 550. Εγω για 350 μιλαω τουλαχιστον. Ενα αλλο τα Chieftec 350 ειναι active PFC. Δεν εχω πετυχει μαλλον το σωστο λινκ απο το site τους.

Εν ολιγοις μια χαρα ειναι και τα chieftec. Το συγκεκριμενο του Πλαισιου με 40€ κανει και παρακανει για κατεβαστηρι.

Μπορει να ειναι καλυτερο το HEC ,δεν κολαω, αλλα εγω προτεινα καλο + φτηνο τροφοδοτικο απο το Πλαισιο που εχει για μενα το καλυτερο after sales.

Τιποτα περαιτερω.

Link to comment
Share on other sites

Man, σόρρυ κιόλας αλλά δεν το κατέχεις το άθλημα με τα τροφοδοτικά και φαίνεται. Και φάνηκε και στο άλλο thread που είπες για Enermax... Το HEC που πρότεινε ο tacticalcube138 είναι από τις καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά και μακράν από το Chieftec. 5 euro παραπάνω και έχει πολύ καλύτερο after sales από το Chieftec.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι κορυφαια.

Εσυ ομως ειπες αυτο:

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Candyman Εμφάνιση μηνυμάτων

Ε όχι και Chieftec ρε παιδιά! Αμα είναι να προτείνουμε και κανα Fortron!

Ρε συ nickchris... Το να δώσει κάποιος 40 και 45 ευρώ για Chieftec 350w είναι χαζομάρα. Είναι ακριβά γενικώς ανευ λόγου και αιτίας ( π.χ. Το 620άρι κάνει 95 ευρώ. Ε και δεν παίρνω το Tt Toughpower 700w στα ίδια λεφτά καλύτερα; )...

Στα ίδια λεφτά με το 350άρι υπάρχουν αντίστοιχα μακράν καλύτερα, οπότε γιατί να πάρεις το χειρότερο; Το HEC Windmill 385w κάνει 44 ευρώ!!!

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700140

Και στο κάτω-κάτω για κατεβαστήρι πιθανώς να κάνει και ένα ΟΕΜ των 300w. Εσύ θα το έβαζες; Ειδικά αν με 5 ευρώ περισσότερα έπαιρνες ένα HEC τροφοδοτικό που είναι 100 φορές καλύτερο σε υλίκά και κατασκευή;

Το ξέρεις ότι ο μοναδικός κατασκευαστής που λέει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ amper είναι η HEROICHI? Διάβασε κανα ειδικό site για τροφοδοτικά πρώτα. Ξέρεις ότι η HEC αν ένας πυκνωτής αποδίδει εκτός ορίων, απορίπτεται όλο το τροφοδοτικό, ανεξάρτητα αν μπορούν με ποντεσιόμετρο να τον φέρουν εντός ορίων; Δες και τι ποιοτικό έλεγχο έχει η HEC στο εργοστάσιο της και μετά ξανασυζητάμε...

Νομίζεις ότι υποστηρίζω τα HEC από... ψώνιο; Η λες να είμαι αντιπρόσωπος της Oktabit? Φίλε μου απλά τα HEC είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά σε middle range και πατάνε στο σβέρκο πολλά ακριβότερα (και τα Chieftec). Είμαι σίγουρος ότι η Chieftec δεν μετράει καν τα τροφοδοτικά thw, μια και είναι rebranded. Όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο της Wintech, κολλιέται το sticker της Chieftec και τέλος. Και όταν μπορεί να πάρει HEC με ελάχιστα χρήματα παραπάνω, το Chieftec απλά.. δεν υπάρχει!

Όσο για το after sales του Πλαισίου τι να πώ. Καταρχήν το HEC δεν θα χρειαστεί support γιατί είναι τρομερά αξιόπιστο.

Δεύτερον εγώ από e-shop δεν είχα ποτέ πρόβλημα με RMA.

Τρίτον σε hardware εγώ προσωπικά τουλάχιστον αγοράζω με βάση την ποιότητα ενός προϊόντος και όχι με βάση το καλύτερο support του καταστήματος.

Ε, μη συγκρίνουμε τώρα την βούρτσα με την....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.