Jump to content



Συνδεση υπολογιστη με τηλεοραση HDTV.


ktm640

Recommended Posts

Παιδια πως μπορει να γινει αυτο? Πηρα ενα ασυρματο πληκτρολογιο και εχω σκοπο να συνδεσω το πισι με την τηλεοραση αφου εχει συνδεση vga απο πισω. Αυτην την μπλε, ξερετε.

Ποιο καλωδιο να παρω? Πηγα πλαισιο και μου ειπε να παρω ενα καλωδιο vga σε vga αλλα δεν θελω να καταργησω το μονιτορ τελειως. Θελω να βγαινει απο το s-video που εχει στην τηλεοραση. Δεν ξερω ομως αν ειναι in ή out το s-video της καρτας.

Τι να κανω? Τι να παρω γενικοτερα? Για πειτε καμια ιδεα γιατι εχω εναν δισκο τιγκα στα divx και θα ειναι καλη φαση απο καναπε με ενα ασυρματο πληκτρολογιο να βλεπω οτι γουσταρω απο το πισι........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορει να γινει αυτο? Πηρα ενα ασυρματο πληκτρολογιο και εχω σκοπο να συνδεσω το πισι με την τηλεοραση αφου εχει συνδεση vga απο πισω. Αυτην την μπλε, ξερετε.

Ποιο καλωδιο να παρω? Πηγα πλαισιο και μου ειπε να παρω ενα καλωδιο vga σε vga αλλα δεν θελω να καταργησω το μονιτορ τελειως. Θελω να βγαινει απο το s-video που εχει στην τηλεοραση. Δεν ξερω ομως αν ειναι in ή out το s-video της καρτας.

Τι να κανω? Τι να παρω γενικοτερα? Για πειτε καμια ιδεα γιατι εχω εναν δισκο τιγκα στα divx και θα ειναι καλη φαση απο καναπε με ενα ασυρματο πληκτρολογιο να βλεπω οτι γουσταρω απο το πισι........

Αν δεις και εδώ,

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=32613

γίνεται ήδη κάποια κουβέντα επί του θέματος.

Καταρχήν θα δεις τι βύσματα βγάζει η τηλεόραση και η κάρτα.Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το s-video και το d-sub και μετά το component.

Δες ποιο βολεύει και για τις συσκευές και μετά θες το αντίστοιχο καλώδιο.Θα πρέπει να δεις αν είναι αρσενικό ή θυλυκό που έχει πάνω της η κάθε συσκευή και να πάρεις το αντίστροφο για το καλώδιο.

Αν πχ. και η vga και η tv έχουν θηλυκό βύσμα, τότε θα πάρεις 1 καλώδιο που να έχει και στις 2 άκρες αρσενικό βύσμα.Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η καλυτερη συνδεση με το pc σου ειναι η vga. (εαν εχει DVI η HDMI η καρτα γραφ σου ακομα καλυτερα). Η συνδεση svideo ειναι μεσω του tv out και δεν θα εχεις καλη εικονα. Αμα βαριεσαι να αλλαζεις καλωδια συνεχεια παρε ενα vga splitter αλλα γενικα θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο.

Παιδια μην μπερδευετε τις ορολογιες αλλο component αλλο composite οπως μαλλον ηθελε να πει ο viper.

Οι συνδεσεις με σειρα ποιοτητας πανε ως εξης.

Ψηφιακες: hdmi ,DVI, D-Sub..

Αναλογικες: component (χρωμοσυνιστωσες), SCART RGB, S-Video, Composite.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης. Πηρα καλωδιο απο dvi που τελικα εχει η καρτα γραφικων και μαζι με ενα ανταπτορα dvi to vga γιατι περαν του hdmi δεν εχει καποια αλλη συνδεση για υπολογιστη η τηλεοραση εκτος απο την vga και το εβαλα πανω.

Ολα καλα αλλα ρε παιδια δεν μπορω να δω ταυτοχρονα αυτα που βλεπω στο πισι και στην τηλεοραση? Δηλαδη οτι βλεπω στο πισι ''start'' και λοιπα να τα βλεπω και στην τηλεοραση ακριβως ιδια. ΤΟ μονο που εχω καταφερει να κανω ειναι να το κανω προεκταση του desktop στην τηλεοραση.

Το ποντικι φευγει δεξια παει στο πισι και αριστερα στην τηλεοραση. Ειναι ψιλομπερδεμα ομως αυτο. 1280χ1024 εχω το μονιτορ και 1360χ768 εχω την τηλεοραση. Αυτο το γραφω μηπως βοηθησω.

Υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης. Πηρα καλωδιο απο dvi που τελικα εχει η καρτα γραφικων και μαζι με ενα ανταπτορα dvi to vga γιατι περαν του hdmi δεν εχει καποια αλλη συνδεση για υπολογιστη η τηλεοραση εκτος απο την vga και το εβαλα πανω.

Ολα καλα αλλα ρε παιδια δεν μπορω να δω ταυτοχρονα αυτα που βλεπω στο πισι και στην τηλεοραση? Δηλαδη οτι βλεπω στο πισι ''start'' και λοιπα να τα βλεπω και στην τηλεοραση ακριβως ιδια. ΤΟ μονο που εχω καταφερει να κανω ειναι να το κανω προεκταση του desktop στην τηλεοραση.

Το ποντικι φευγει δεξια παει στο πισι και αριστερα στην τηλεοραση. Ειναι ψιλομπερδεμα ομως αυτο. 1280χ1024 εχω το μονιτορ και 1360χ768 εχω την τηλεοραση. Αυτο το γραφω μηπως βοηθησω.

Υπαρχει τροπος?

Με ποιο πρόγραμμα κάνεις την επιλογή οθονών κλπ?Αν έχεις XP και δε βοηθάει το nview, τότε χρησιμοποίησε το tvtool, το οποίο είναι φοβερό πρόγραμμα και κάνει και Dual View.

graphist83 to vga splitter τι ακριβώς είναι?Έχεις φωτό?Υπάρχει αυτό που ζητάω εγώ?2 s-video να συνδέονται με 1 s-video με τη βοήθεια αντάπτορα?

Link to comment
Share on other sites

ATI εχω και απο οτι βλεπω ειναι μονο για nvidia.

Υπαρχει κατι αλλο αντιστοιχο με αυτο? Ή μπορω να κανω κατι αλλο?

Η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη τελικα. ΑΚομα και στα γραμματα. Μπορεις να σερφαρεις ανετα απο την τηλε.

Αν λυσω και αυτο το προβλημα ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη τελικα. ΑΚομα και στα γραμματα. Μπορεις να σερφαρεις ανετα απο την τηλε.

Εννοείται ότι αν κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις τότε κάνεις ότι θες στην TV.Εγώ στο 2οpc είμαι μονίμως με το ασύρματο keyboard και χωρίς οθόνη κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Στο VGA splitter μπορουμε να συνδεσουμε μεχρι και 10 οθονες με ενα pc.

Για το S-Video δεν ξερω καποιο ανταπτορα (μαλλον συσκευη θελει) αλλα πες μου τι θες να κανεις να βρουμε λυση.

Οριστε ενα VGA splitter

post-4716-1442174636,3556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβο? Με προγραμμα δεν γινεται? Αν δεν γινεται με προγραμμα τοτε αν ειναι φτηνο να το παρω.

Απο που και ποσο εχει (αν δεν γινεται με προγραμμα παντα) μηπως ξερεις?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα καταφερα. Κατεβασα τους τελευταιους catalyst και δουλεψε μια χαρα.

Αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι να δω dvd. Στο πισι δειχνει αλλα στην τηλεοραση τιποτα.

Τωρα ειδα οτι dvd μπρω να δω μονο αν κανω αντι για κλωνο που ειναι ολα οκ, επεκταση desktop. Μονο ετσι βλεπει. Δεν γινεται κατι?

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβο? Με προγραμμα δεν γινεται? Αν δεν γινεται με προγραμμα τοτε αν ειναι φτηνο να το παρω.

Απο που και ποσο εχει (αν δεν γινεται με προγραμμα παντα) μηπως ξερεις?

Ευχαριστω.

Με προγραμμα δεν ξερω εαν γινεται.Λογικα καποιος θα σου το ειχε πει. Ξερω οτι ειναι θεμα καρτας. Καποιες ειχαν την δυνατοτητα να δειχνουν τα ιδια σε 2 οθονες καποιες μονο με επεκταση. Ισως και να υπαρχει παντως software δεν το εχω ψαξει.

Ενα splitter κανει απο 25 euro μεχρι 80 100. Να ενα φθηνο και καλο και δοκιμασμενο. http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WiresMonitor&cp_id=11275

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.