Jump to content



over the clock...


Prayer!

Recommended Posts

Ίσως να φταίει ο p4 3gh 2mb l2,ίσως να φταίει ο sata2 (κ οχι raptor:022: ),ίσως το chipset της asus p5b-v,ίσως πολύ απλά να φταίνε οι 2x512 corsair 4-4-4/12 σε συνδιασμό με τν p4...επειδή απ΄τον επεξεργαστή δν πρόκειται να βγάλω πολλά υπερχρονίζοντας τον,έλεγα να ρίξω τα timings στις ram...επειδή είναι η πρώτη φορά θα ήθελα κάποιες οδηγίες(πώς γίνεται,αν θα βοηθούσε η ΄λλαγή της ψύκτρας τους) αλλά κ' κάποιες συμβουλές(βασικά αν αξίζει)

σε λίγους μήνες σκέφτομαι να πάρω νέο cpu...6600 ή Core 2 Quad Q6600 ?:105:

Link to comment
Share on other sites

σε λίγους μήνες σκέφτομαι να πάρω νέο cpu...6600 ή Core 2 Quad Q6600 ?:105:

Σαν να ρωτας να παρω Porsche Carrera ή Fiat Punto?

Eπισης αν αρχιζεις να ψαχνεις απο τωρα καηκες. Σε λιγους μηνες τα πραγματα θα ειναι τελειως διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

1)fiat punto=c2q 6600?

2)δν θέλω να πάρω ότι πιο κουλό υπάρχει,απλώς κάτι που να κάνω την δουλειάμου γρήγορα...αν ήθελα να προβώ σε κάποια σοβαρή αγορά θα περίμενα να κατασταλάξει πρώτα η αγορά κ' όχι σαν κάποιους που μόλις του πασάρουν κατι καινούριο τρέχουν να τ'αγοράσουν.κ' μέσ το μήνα συνηδειδητοποιούν ούτε τα μισά τα λεφτά του αξιζε.Κ μεσα στο τρίμηνο έρχεται κ ο πρώτος λογαριασμός ρεύματος...!

3)αλήθεια μιας κ μπήκες στον κόπο να σχολιάσεις,δώσε κ' καμια συμβουλ'η/οδηγία,εξάλλου αυτό ήταν το βασικό αίτημα του post μου πως να υπερχρονίσω την ράμ...

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη δε σου εδωσα? Ο τετραπυρινος ειναι εμφανως καλυτερος απο τον 2πυρινο.

Σε λιγους μηνες ομως :

1) Θα εχουν βγει και 4πυρινοι AMD

2) Θα εχουν αλλαξει κατα πολυ οι τιμες.

3) Θα εχουν βγει καινουργια μοντελα απο Intel.

Τι νοημα εχεις να ψαχνεις απο τωρα? Και επισης τι νοημα εχει να ρωτας ποιον να παρεις?

Oυτε για τι χρησεις τον θελεις δεν ειπες,ουτε ποσα €€€ θα σκασεις δεν ειπες.

Και απο οτι καταλαβα πας για καινουργιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη δε σου εδωσα? *)Ο τετραπυρινος ειναι εμφανως καλυτερος απο τον 2πυρινο.

Σε λιγους μηνες ομως :

1) Θα εχουν βγει και 4πυρινοι AMD

2) Θα εχουν αλλαξει κατα πολυ οι τιμες.

3) Θα εχουν βγει καινουργια μοντελα απο Intel.

Τι νοημα εχεις να ψαχνεις απο τωρα? Και επισης τι νοημα εχει να ρωτας ποιον να παρεις?

Oυτε για τι χρησεις τον θελεις δεν ειπες,ουτε ποσα €€€ θα σκασεις δεν ειπες.

Και απο οτι καταλαβα πας για καινουργιο συστημα.

*)έτσι όπως το έγραφες φάνηκε σαν έλεγες fiat=quad core k porche=c2d!

1)μόνο cpu 8α αλάξω ΄΄αρα άκυρο

2)περιμένω λίγο ακόμα επειδή ξέρω οτι 8α πέσουν οι τιμές

3)σου είπα οτι δν πρόκειται να πάρω οτι καινούριο κυκλοφορεί αλλά ότι καλύτερο υπάρχει αυτήν την στιγμή για να κάνω την δουλειά μου... σε ένα χρόνο 8α πάρω νέο pc ως γοιτητής κ τοτε που θα έχει κατασταλάξει η αγορά θα πάρω ότι πραγματικά καλύτερο υπάρχει...δν έχω βάλει όριο χρημάτων...το pc το έχω για WOW SURF,DOWNLOAD K MEDIA APPLICATIONS(μοντάζ,μίξεις κ λοιπά)

Link to comment
Share on other sites

τσάμπα λεφτά ο 4300... με 10€ παραπάνω παίρνω πολύ καλύτερο μοντέλο

Για πες μου κι εμενα με τις μνημες που εχεις και το motherboard που εχεις τι καλυτερο θα παρεις με 10 παραπάνω, ?(στο πλαισιο τον εχει 105 δηλαδη μιλας για 115)

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου κι εμενα με τις μνημες που εχεις και το motherboard που εχεις τι καλυτερο θα παρεις με 10 παραπάνω, ?(στο πλαισιο τον εχει 105 δηλαδη μιλας για 115)

TON 6600 μεταχειρισμένο από γνωστό μου με χρήση 2 ή 3 μηνών στα 110€...η μητρική μου πιστεύεις ότι δν είναι καλή για c2d/c2q? η μήπως 1gb ram ddr2 δν κάνει την δουλειά του?για λύσε μου την απορία σε παρακαλώ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να τον πάρεις ειναι πολύ καλη τιμή

η μόνη αμφιβολία μου είναι γιατί τον πουλάει τόσο γρήγορα...δν λέω ξέρω ότι θα πάρει c2q αλλά κ πάλι φοβάμαι μήπως τον έχει overclockάρει+γενικά 8έλω να παίρνω πράγματα μεσ το κουτί τους απείραχτα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξερεις τι θες.

Στην αρχη λες να παρω την Πορσε ή το Φιατ?

Μετα λες θα παρεις οτι καλυτερο κυκλοφορει για να κανεις τη δουλεια σου.

"WOW SURF,DOWNLOAD K MEDIA APPLICATIONS" κανεις και με τον Celeron 1200.

Mετα μας ρωτας αν ειναι καλο να παρεις ΜΤΧ 6600 στα 110€ αν και γενικα δεν παιρνεις ΜΤΧ πραγματα.

Σε αυτα ολα δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε ειναι επιλογες σου. Ειδικα στο τελευταιο δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου? ΜΤΧ επεξεργαστης? Σε ενα χρονο δε θα τον αλλαξεις?

....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξερεις τι θες.

Στην αρχη λες να παρω την Πορσε ή το Φιατ?

Μετα λες θα παρεις οτι καλυτερο κυκλοφορει για να κανεις τη δουλεια σου.

"WOW SURF,DOWNLOAD K MEDIA APPLICATIONS" κανεις και με τον Celeron 1200.

Mετα μας ρωτας αν ειναι καλο να παρεις ΜΤΧ 6600 στα 110€ αν και γενικα δεν παιρνεις ΜΤΧ πραγματα.

Σε αυτα ολα δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε ειναι επιλογες σου. Ειδικα στο τελευταιο δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου? ΜΤΧ επεξεργαστης? Σε ενα χρονο δε θα τον αλλαξεις?

....

1)η porche k η ferrari μέσα στο καλοκαίρι θα ρίξουν τις τιμές τους...

2)επίσης όταν λέω ότι καλύτερο υπάρχει αυτην την περίοδο εννοώ οτι πρακτικά καλύτερο υπάρχει αυτήν την εποχή...γιατι ο "ψευδοδιπύρηνος" ο extreme είναι ο πιό ακριβός αυτή την εποχή αλλά εμένα πρωσοπικά δν θα μου παρουσίαζε αισθητή διαφορά απο τον 6600.

3)αν εσυ πιστεύεις οτι για wow k multitasking είναι ύπεραρκετός ο Celeron 1200 τότε συγνώμη αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μιλάς σοβαρά...

4)γενικά δν παίρνω μεταχειρισμένα αλλά αφού του χρόνου θα πάρω έτσι κ' αλλιώς νέο pc πίστευα ότι είναι κρίμα να ΄δωσω 250 η 450€ για επεξεργαστή...

ελπίζω να σε κάλυψα...

ΥΓ:Όντως ήταν΄λίγο μπερδεμένα τα post μου:053:

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω οτι δεν ξερεις τι θες βλεπω...

Για να μην μπερδευεσαι λοιπον ξεχνας το oc των μνημων. Πας στο φιλο σου και του δινεις 100ε και τσιμπας τον 6600. Τον βαζεις πανω και εισαι αρχοντας. Αν δουλεψει τοτε ειναι οκ. Αν οχι του τον πας πισω. Ε μετα αλλο 1γβ μνημης θες και αργοτερα μια καρτα γραφικων καλυτερη. Και ουτε 4πυρηνα ουτε τιποτα. Θα εισαι μια χαρα με αυτο που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω οτι δεν ξερεις τι θες βλεπω...

ΡΕ παιδιά πόσο πιό απλά να σαας το πώ?

έχουμε κ λέμε:επειδή του χρόνου αλάζω pc κ αυτό που έχω τώρα θα το κρατήσω ως δευτερεύον pc κ θα το χρησιμοποιώ για τις ίδιες εργασίες που το χρησιμοποιώ κ τώρα...άρα θέλω να αποκτήσω έναν επεξεργαστή που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε απλά παιχνίδια κ multitasking ΄με όσον το δυνατόν περρισότερη ευκολία...κ ρωτάω ποιός αξιζει περρισότερο τα λεφτά του ο c2d ή ο c2q?αυτό είναι το ένα ερώτημα αρκετά κατανοητό απ'τον μέσο άνθρωπό με μέσο δείκτη εφυίας κ κρίσης πιστεύω

το άλλο ερώτημα ήταν πως μπορώ-ως προσωρινή λύση- να υπερχρονίσω τις μνήμες μου ώστε να βελτιστοποιηθεί η απόκριση του pc μου...

ξέρω τι θέλω κ νομίζω ότι είναι αρκετά έμφανές...

ΥΓ:Aν και τώρα δυσκολεύεστε να διακρίνετε τι ζητάω τότε δυστυχώς δν φταίει η διατυπωσή μου...(διευkρίνιση:είναι αστείο δν έχω σκοπό να σας προσβάλλω:018: )

Link to comment
Share on other sites

+1 νομίζω ότι στα 100Ε ο 6600 είναι ΣΟΥΠΕΡ... στα υπόλοιπα άκου τον @cabrinha

αυτό θα κάνω αλλά μέχρι να μαζέψω τα υπόλοιπα 70€ να μν επιταχύνω λίγο το συστημά μου με o/c?δν λέω τπτ extreme καταστάσεις απλώς μέχρι να τελειώσω τις εξετάσεις να έχω ένα pc με λιγότερα "παγώματα"...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.