Jump to content



αγορα οθονης


maouris1985

Recommended Posts

εχω αποφασισει να παρω αυτη εδω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=892&product=927570

καταρχην καλη ειναι?εκει που λεει αντιθεση λεει dynamic αρα λογικα θα ειναι γυρω στα 1000 αντι 3000 ετσι?σε αλλα μοντελα δεν το γραφει αυτο που σημαινει ειναι πραγματικο ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=965847

20άρα και wide στα ίδια λεφτά. Προσωπικά θα την προτιμούσα.

ΥΓ: Μια χαρά είναι αυτή που λες, αλλά για το άλλο που ρωτάς δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=965847

20άρα και wide στα ίδια λεφτά. Προσωπικά θα την προτιμούσα.

ΥΓ: Μια χαρά είναι αυτή που λες, αλλά για το άλλο που ρωτάς δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

και εγώ θα στην πρότεινα...είναι αρκετά καλή...και σε πολυ καλή τιμή...την αγόρασα και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες επιδόσεις έχουν απλά στη 19άρα πληρώνεις και design. Για τη 19άρα που την δοκίμασα θα σου απλά ότι τα χρώματα είναι έντονα και προσεγγίζουν τρόπον τινά(έγραψα πάλι) το αποτέλεσμα του εκτυπωτή. Την 20άρα δεν την έχω δεί αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο έμπειρη σε ίντσες από μια 19άρα πράγμα πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio#Dynamic_contrast_ratio

Βλεπε πιο πανω για το μουφο-dynamic contrast ratio..

MARKETING ειναι,αμφιβολου ποιοτητας τεχνολογια.

Οπου βλεπεις τετοιο,υπολογιζε πραγματικο 600-700-800...

Link to comment
Share on other sites

Contrast ratio in a real room

Note that the contrast ratio promoted in marketing literature for emissive (as opposed to reflective) displays is always measured under the optimum condition of a room in total darkness. In typical viewing situations the contrast ratio is significantly lower due to the reflection of light from the surface of the display.[4] How much the room light reduces the contrast ratio depends on the luminance of the display, as well as the amount of light reflecting off the display.

Even the presence of relatively dim light in a room, or even as low as a single candle, will render devices with infinite contrast ratios virtually indistinguishable from those with poor ratios.[1]

A clean print at a typical movie theater may have a contrast ratio of 500:1[5]

Επομένως είναι ανούσιο να μιλάμε για contrast από την αρχή γιατί οι κατασκευαστές το μετράνε με πλήρη συσκότιση. Συνεπώς καλό θα ήταν να μην το μετράμε καθόλου στις αγορές μας γιατί κι αυτό μούφα είναι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από ότι έχω ακούσει κάποια παιχνίδια δεν υποστηρίζουν wide αναλύσεις, αλλά από όσο ξέρω υπάρχουν patch στο internet. Περίμενε μήπως απαντήσει και κανείς που ξέρει καλύτερα. Άσχετο αλλά ένας φίλος πήρε την προηγούμενη βδομάδα μια 22'' LG(νομίζω το μοντέλο που πρότεινα σε 22'') που μόλις ήρθε Ελλάδα. Την πήρε από το e-shop 350 euro αλλά όταν σου απάντησα πάνω όταν κοίταξα δεν υπήρχε. Φαντάζομαι out of stock για κάποιες μέρες. Happy shopping όπως και να έχει! :D

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά ιδέα παιδιά για οθόνες, θέλω να ακούσω και εγώ.

Πάντως τις φοβάμαι και γω τις wide, θέλω να ακούσω για 19άρες :p

Ναί αλλά αν δεν έχεις WIDE χάνεις πολλά στις ταινίες γιατί η 19άρα γίνεται 15άρα με τα cinemascope πάνω και κάτω. Βασικά αν δεν έχεις προβλήματα με παιχνίδiα λέει για wide.

Link to comment
Share on other sites

Contrast ratio in a real room

Note that the contrast ratio promoted in marketing literature for emissive (as opposed to reflective) displays is always measured under the optimum condition of a room in total darkness. In typical viewing situations the contrast ratio is significantly lower due to the reflection of light from the surface of the display.[4] How much the room light reduces the contrast ratio depends on the luminance of the display, as well as the amount of light reflecting off the display.

Even the presence of relatively dim light in a room, or even as low as a single candle, will render devices with infinite contrast ratios virtually indistinguishable from those with poor ratios.[1]

A clean print at a typical movie theater may have a contrast ratio of 500:1[5]

Επομένως είναι ανούσιο να μιλάμε για contrast από την αρχή γιατί οι κατασκευαστές το μετράνε με πλήρη συσκότιση. Συνεπώς καλό θα ήταν να μην το μετράμε καθόλου στις αγορές μας γιατί κι αυτό μούφα είναι σωστά;

Μα καλα εχει καμια σχεση αυτο με αυτο που ειπα πιο πανω?

Ουτε πηγη ανεφερες ουτε τιποτα.

Τελος παντων, εγω το Link το εδωσα απο εκει και περα ο καθενας κρινει και αγοραζει οτι θελει.

Το dynamic contrast παντως μια φορα εγω το θεωρω ως το πιο marketοκολπο της αγορας στις οθονες....

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα εχει καμια σχεση αυτο με αυτο που ειπα πιο πανω?

Ουτε πηγη ανεφερες ουτε τιποτα.

Τελος παντων, εγω το Link το εδωσα απο εκει και περα ο καθενας κρινει και αγοραζει οτι θελει.

Το dynamic contrast παντως μια φορα εγω το θεωρω ως το πιο marketοκολπο της αγορας στις οθονες....

Πηγή: Δροσοπηγή Κάτω Μουσιοτίτσας

http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio#Dynamic_contrast_ratio

'Οταν στέλνεις ένα link διάβασε και λίγο πάνω κάτω, any information is useful. Αν δε το βρίσκεις http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio#Contrast_ratio_in_a_real_room

Link to comment
Share on other sites

Για 19αρες θα επέλεγα μεταξύ Eizo, Fujitsu Siemens, Philips, Belinea δίνοντας πάντα προτεραιότητα στην φωτεινότητα (πάνω απο 300), στο contrast (1000 είναι το μέγιστο..κάτι 3000 είναι μούφα), γωνίες θέασης (170/170) και φυσικά την εγγύηση γιατι έπαθα και έτρεξα πολύ με μια οθόνη που είχε παράξενη εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

Για 19αρες θα επέλεγα μεταξύ Eizo, Fujitsu Siemens, Philips, Belinea δίνοντας πάντα προτεραιότητα στην φωτεινότητα (πάνω απο 300), στο contrast (1000 είναι το μέγιστο..κάτι 3000 είναι μούφα), γωνίες θέασης (170/170) και φυσικά την εγγύηση γιατι έπαθα και έτρεξα πολύ με μια οθόνη που είχε παράξενη εγγύηση..

Αν θες οπωσδήποτε εγγύηση, Philips. Όσες φορές και να χρειαστεί, βρέξει χιονίσει, σε 2 μέρες θα είναι σπίτι σου με καινούργια οθόνη χωρίς πολλές εξηγήσεις και ξεχνάς το κατάστημα. Πέρα από το γεγονός πως οι οθόνες της είναι πολύ καλές με zero pixel εγγύηση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οπωσδήποτε εγγύηση, Philips. Όσες φορές και να χρειαστεί, βρέξει χιονίσει, σε 2 μέρες θα είναι σπίτι σου με καινούργια οθόνη χωρίς πολλές εξηγήσεις και ξεχνάς το κατάστημα. Πέρα από το γεγονός πως οι οθόνες της είναι πολύ καλές με zero pixel εγγύηση κτλ.

Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι τράβηξα με την Fujitsu μου για 6-7 μήνες περιμένοντας αντικατάσταση και ύστερα απο αυτό το διάστημα να πάρω μια μεταχειρισμένη..άστα

Η Philips είναι όντως value for money πέρα απο την πολύ καλή εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.