Jump to content



Eνδειξη everest -CPU -ram μικρη βοηθεια ..


bluesattack1442169183

Recommended Posts

Γεια σας... μολις συναρμολογησα ενα pc απο κομματια που αγορασα.

θελω να ρωτησω μερικα πραγματα :

1.ανοιγοντας το everest ultimate για να δω τις θερμοκρασιες ειδα στην επιλογη overeclocking CPU CLOCK:1601.3 (ORIGINAL 2400 )...αυτο σημαινει οτι ο επεξεργαστης τρεχει στα 1600 για καποιο λογο ? στο bios τον εμφανιζει σαν c2d 6600 2.4 κανονικα οπως και στο απλο everest (μονο που σε εκεινο αυξιομεινωνται οι ενδειξεις )

αλλα στοιχεια απο everest :cpu multiplayer 6.0 min 9 max

cpu fsb 266 ειναι σωστα ολα αυτα ?τρεχει ο cpu σωστα ? στο bios δεν εχω δει ρυθμισεις παρα μονο διαφορα για ταση...

2.εχω βαλει 2*1 γβ g.skill 5400 στα 667

το cpuz εμφανιζει αυτα frequency 333.6

fsb:dram 4:5

timmings (5-5-5-15 οπως ελεγαν και οι μνημες )

ειναι σωστες οι ενδειξεις : fsb/dram frequency klp ???

ειναι 2* 1 gb dual channel.....

καποιος μου ειπε οτι πρεπει να τις χρονισω για να συμβαδιζουν με το υπολοιπο συστημα η καπως ετσι ..... ειναι κατι που πρεπει να κανω απο το βιος ??

cpu 6600

mobo asus p5b-e

στο βιος εχει επιλογη dd2 533-667 -800 klp ...το εχω βαλει ayto μηπως πρεπει να διαλεξω dd2 667...μηπως πρεπει να διαλεξω dd2 800(ayto εννουσε χρονισμο...)??

αλλες ρυθμισεις δεν εχει

αν μπορει καποιος να μου πει αν το συστημα και οι ρυθμισεις ειναι οκ -δεν θελω ο/c για αυξηση επιδοσεων ..απλως αν ειναι οκ η εχω παραλειψει καποιες βασικες ρυθμισεις.... η θελει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εγκατέστησε την τελευταία έκδοση του Everest.

Το σύστημά σου έχει fsb (system clock) 266MHz γι' αυτό το Everest λέει: cpu fsb 266.

Οι μνήμες τρέχουν στα 333x2=667MHz γι' αυτό το CPU-Z λέει: frequency 333.6 fsb:dram 4:5 (με διαιρέτη 4/5).

Αυτός που σου είπε να τις χρονίσεις εννοούσε να αλλάξεις τον πιο πάνω διαιρέτη σε 1/1.

ΥΓ: Ο bluesattack είσαι ή ο waterfallattack; :040:

Link to comment
Share on other sites

tacticalcube138 την τελευταια εκδοση everest εχω....τον διαιρετη απο που τον αλλαζω ? πρεπει να τον αλλαξω ?

Από τα δεδομένα που έχεις γράψεις εμένα εντάξει μου φαίνεται το σύστημά σου. Τον διαιρέτη δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τον αλλάξεις από τη στιγμή που δεν θες o/c, εκτός αν κάποιος άλλος έχει άλλη άποψη.

Δες και εδώ για περισσότερη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.