Jump to content



SOS Θέλω πλακέτα απ WD1200JB


Recommended Posts

Παίδες βοήθεια! έκανα πατάτα και έκαψα μάλλον την πλακάτε απο τον δίσκο

Western digital 120GB 8MB PΑΤΑ

Έκανα καταλάθος βραχυκλυκλωμα σε ένα molex του τροφοδοτικου και τωρα ουτε καν αρχίζει να γυρίζει.

Τώρα γράφω απο ένα 60αρι IBM που κάθε τρεις και λιγο κανει spin down και το πισι κολάει

Σόρρυ που ποσταρε σε κομματια αλλα φοβαμαι μην κολλησει και δεν προλαβω να πω αυτο απου θέλω

Θέλω κάποιον που έχει τον ίδιο δίσκο έστω και κρασσαρισμένο απο κεφαλές ή platter να τον αγοράσω

Δείτε το σαν αναβάθμιση. Ίσως να πάρετα έναν 300άρη με τα μισά λεφτά!!!!

e-mail me at paokaras45@gmail.com

αν μορείτε στειλτε μου τηλ να σασ παρω εγώ

έχω συμαντικά προσωπικά αρχεία στον δίσκο και θέλω να τα σώσω

Υ.Γ.: Thanks για το συμάζεμα... δεν το έιχα σκευτεί να κάνω edit

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τοπικό κατάστημα βρήκα ενα χτυπημένο δίσκο με μόνη διαφορά στο DCM To δικό μου τελευώνει σε JAH ενω του άλλου σε 2AH.

Λέω δεν μπορεί! Θα κάνει.

Πάω σπίτι, κάνω την αλλαγή, βάζω πρίζα αλλα ενώ ο δίσκος κάνει spin up, με το που πάει να σταθεροποιήσει στροφρές και να αρχίσει η αναγνώριση του δίσκου ακόυγεται ο ήχος που κάνει κανονικά όταν κλείνει το πισι (κλάτσ) και πεφτουν οι στοφές για 1 δευτερόλεπτο και μετά ξανα spin up.

Λέτε να έχει πειραχτεί και η κεφαλή?

Link to comment
Share on other sites

οχι, αφού με το που πιάνει στροφές τις ξαναχάνει.

Αυτός που μου έδωσε τον κατεστραμένο χωρίς να θυμάται στα σίγουρα λέει οτι κάτι τέτοιο του έκανε και σε αυτόν και νόμιζε οτι φταίει το μοτέρ.

Οποτε είμαι πιο κοντα στο να είχε και αυτή η πλακέτα πρόβλημα παρα να υπάρχει τετοια ασυμβατότητα!

Link to comment
Share on other sites

paokaras45

επειδή στην κατοχή μου υπάρχουν πολλοί παλαιοί προβληματικοί δίσκοι η κατάσταση που περιγράφεις δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Συνήθως όταν κάνει αυτό το κλατσ σημαίνει πως έχει χτυπήσει ο δίσκος στο εσωτερικό και όχι η πλακέτα. Πάντως αν τα κάνεις όλα και δεν αλλάζει κάτι δοκίμασε να τον βάλεις στην κατάψυξη κάνα 2ωρο και αφού μονώσεις την πλακέτα με κάποιο (πρόχειρο) τρόπο βάλτο να δουλέψει. Ίσως καταφέρεις να τον δουλέψειος και να πάρεις τα σημαντικά αρχεία....

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές θα είναι οι τελευταίες στιγμές του δίσκου στα σίγουρα(να το αναφέρουμε αυτό) απ'όσο ξέρω regent.

Κοίτα και εγώ αυτό έχω ακούσει αλλά από προσωπική εμπειρία έχω δει πως δεν ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ. Έχω καταφέρει να Bootάρω δίσκο μετά τη συγκεκριμένη διαδικασία αρκετές φορές. Βέβαια δεν "αναστήθηκε" ποτέ αλλά πήρα ότι ήθελα.

Πάντως θα συμφωνήσω πως σαν γενική αρχή θα πρέπει να περιμένουμε τα χειρότερα και να χρησιμοποιείται σαν τελευταία επιλογή η διαδικασία αυτή (άλλωστε το έγραψα και στο πρώτο μου Post)...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τοπικό κατάστημα βρήκα ενα χτυπημένο δίσκο με μόνη διαφορά στο DCM To δικό μου τελευώνει σε JAH ενω του άλλου σε 2AH.

Λέω δεν μπορεί! Θα κάνει.

Πάω σπίτι, κάνω την αλλαγή, βάζω πρίζα αλλα ενώ ο δίσκος κάνει spin up, με το που πάει να σταθεροποιήσει στροφρές και να αρχίσει η αναγνώριση του δίσκου ακόυγεται ο ήχος που κάνει κανονικά όταν κλείνει το πισι (κλάτσ) και πεφτουν οι στοφές για 1 δευτερόλεπτο και μετά ξανα spin up.

Λέτε να έχει πειραχτεί και η κεφαλή?

Λογικό είναι να έχει βρει η κεφαλή επάνω στο δίσκο λόγω μικρών αποστάσεων και λόγω κραδασμών. Γι' αυτό δεν πρέπει να γίνονται επανεκκινήσεις και πολύ περισσότερο σβήσιμο άναμα σε κοντινά διαστήματα. Πρέπει πρώτα να σταματήσει ο δίσκος και μετά να τον ξανα ξεκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.