Jump to content



Bug ή hardware πρόβλημα;


gto234

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω το εξής κουλό πρόβλημα: όταν πάω να παίξω μια ταινία divx με εξωτερικούς υπότιτλους(το vobsub εγκατεστημένο) στον windows media player κρασάρει ο player.Ανακάλυψα ότι είναι θέμα nvidia drivers.εχω βάλει τους 91.31,91.71,94.24 και σε όλους το ίδιο πρόβλημα.Αν απεγκαταστήσω τους drivers δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Τώρα δεν έχω καταλήξει αν είναι πρόβλημα hardware ή κάποιο bug.Η vga είναι η gigabyte 7600GT και όταν bootαρω εμφανίζεται το εξής μήνυμα: "Engineering Release - Not For Production Use" μήπως πρέπει να ανησυχώ;Η κάρτα είναι κανονικα retail συσκευασία από το e-shop.

Anyway επειδή δοκίμασα κ κάποια παιχνίδια και τα παίζει πολύ καλά αυτό που με απασχολεί είναι το πρόβλημα με το vobsub.Μπορεί κάποιος με 7600GT και με τους τελευταίους nvidia drivers να μου πεί αν έχει το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το Bug εμφανίζεται σε όλα τα avi που έχω με subs και όχι σε ενα συγκεκριμενο.Με powerdvd και powercinema που έχω δουλεύουν κανονικά οι υπότιτλοι με το vobsub άρα μάλλον είναι κάποιο bug που έχει να κάνει με τον driver το vobsub και τον windows media player ( συνδυασμός εεε; ).

Απλα επειδή με βολεύει ο wmp για τις ταινίες γι'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το Bug εμφανίζεται σε όλα τα avi που έχω με subs και όχι σε ενα συγκεκριμενο.Με powerdvd και powercinema που έχω δουλεύουν κανονικά οι υπότιτλοι με το vobsub άρα μάλλον είναι κάποιο bug που έχει να κάνει με τον driver το vobsub και τον windows media player ( συνδυασμός εεε; ).

Απλα επειδή με βολεύει ο wmp για τις ταινίες γι'αυτό...

Το Zoom Player είναι ακόμα πιο βολικό για ταινίες, επιμένω, ακόμα και από το γνωστό VLC media player.

Όσον αφορά το πρόβλημα ίσως με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του vobsub.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα,

έχω το εξής κουλό πρόβλημα: όταν πάω να παίξω μια ταινία divx με εξωτερικούς υπότιτλους(το vobsub εγκατεστημένο) στον windows media player κρασάρει ο player.Ανακάλυψα ότι είναι θέμα nvidia drivers.εχω βάλει τους 91.31,91.71,94.24

Δεν ξέρω γιατί αλλά οι οδηγοί που αναφέρεις είναι ελαφρώς αρχαίοι. Οι τελευταίοι είναι οι 169.21, και θα τους βρεις εδώ:

http://www.nvidia.com/object/winxp_169.21_whql.html

Επίσης κατέβασε και εγκατέστησε το Nvidia Purevideo (είναι εμπορικό πρόγραμμα, άρα.. ξέρεις πως να το βρεις, έτσι?). ;)

Εγώ πάντως δεν έχω προβλήματα τέτοια ούτε με τις 8600 μου, ούτε με τις 7900gs & 7600gs που είχα πριν. Και χρησιμοποιω τα ίδια utilities με εσένα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα οδηγών, νομίζω πως είναι θέμα σεταρίσματος του pc ή των εφαρμογών video & subtitling.

Γενικά πάντως το vobsub το μισώ προσωπικά, και έχω διαπιστώσει πως ο Media player 11 και το vobsub δεν συνεργάζονται άψογα... Εγώ προτιμω τον BS Player πάντως, γιατί υποστηρίζει subs σε κάθε codepage, έχει ενσωματομένο subtitles editor με αρκετές δυνατότητες, υποστηρίζει σχεδόν όλα τα video φορματ, -αν και .mkv HD720p δεν κατάφερα να ανοίξω, μόνο ο VLC τα κατάφερε-, αλλά γενικά είναι αξιόλογος (αν και ελαφρώς unstable μερικές φορές) ... :D

Υ.Γ. Το engineering sample στο bios της κάρτας είναι σιγουρα περίεργο!!! Ίσως ένα φλασάρισμα με bios κάποιας μεταγενέστερης Gigabyte 7600gt να έλυνε το πρόβλημα (υπόθεση).

Όπως και να'χει.. να θυμάσαι: Το software είναι ΠΑΝΤΑ.. ένοχο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.