Jump to content



Ποιά τα πλεονεκτήματα του raid?


Prayer!

Recommended Posts

Έχω 1 160άρη SATA II κ σκέφτομαι την αγορά δεύτερου...έχω ακούσει ότι οι συστοιχίες raid0,raid1 κ άλλες προσφέρουν οφέλη στον χρήστη...επείδή όμως στο wikipedia είναι στα αγγλικά κ-αν κ κάτοχος lower-δν τα πολυκαταλαβαίνω,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι "τρέχει" με τις συστοιχίες?

Link to comment
Share on other sites

Στοχος σου ειναι η ασφαλεια 160Gb δεδομενων?

Τοτε τους βαζεις σε Raid1, εξακολουθεις να βλεπεις 160Gb δεδομενων αλλα εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να χασεις αυτα τα data αφου ο δευτεος δισκος γινεται "καθρεφτης" (mirroring) του πρωτου.

Θες να αυξησεις ως ενα βαθμο τις επιδοσεις και την ταχύτητα του συστηματος στο βαθμο που ο δισκος σου το επηρεαζει?

Τοτε βαζεις τους δυο 160αρηδες σε stripe mode, δλδ Raid0 ωστε να λειτουργουν ταυτοχρονα. Σε αυτη την περιπτωση θα τους δεις ως εναν δισκο χωρητικοτητας 320Gb. Σε περιπτωση ομως που ενας απο τους δυο "χτυπησει", εχασες τα παντα.

Αυτα τα απλουστευμενα για αρχη.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.