Jump to content



Ένα πρόγραμμα, που να εφαρμόζει το affirniti αυτόματα


Tresure

Recommended Posts

Eίπα να κάτσω να παίξω στο pinnacle studio 10 με κάτι βιντεάκια που έχω, γράφω λοιπόν τα βιντεάκια από την κάμερα, παο να τα δω μέσο του pinnacle και ανακαλύπτω πως το πρόγραμμα δεν είναι συμβατό με διπλό πύρινους, λέω εντάξει εύκολο (μου έχει ξανατύχει με ξανατύχει με παιχνίδια) θα παο στο task manager και θα αλλάξω το affirnity σε έναν μονο πυρήνα. παο το κάνω και olla καλά τα πρώτα 5 δευτερα από το βιντεάκι έπαιξαν καλά, αλλα κατά ένα περίεργο λόγο το πρόγραμμα από μονο του άλλαξε το affirnity πάλι και στους δύο πυρήνες

με αποτέλεσμα να τρέχει το video σε πολλαπλάσιες ταχύτητες όχι μονο χαλώντας την εικόνα που γινόταν μερικά δευτερόλεπτα αλλα και τον ήχο. όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι, ούτε μπορώ να χρησιμοποιήσω το wmm gt πολύ απλά θέλω κάτι παραπάνω, οποτε ψάχνω ένα προγραμματάκι που θα μου δίνει την δυνατότητα να καθορίζω το affirnity για κάθε πρόγραμμα που τρέχω και να το εφαρμόζει κάθε φορα που ξεκινάω το pc (gt από το task manager οι ρυθμίσεις χάνονται κάθε φορα που κάνω restart) αλλα και να τα διατηρεί άμα pan να αλλάξουν (περίπτωση pinnacle) ώστε να μπορέσω να εκμεταλλευτώ πλήρως τον διπλό πύρινο επεξεργαστή αλλα και να απαλλαγώ από τέτοιου είδους προβλήματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κατι απ αυτά:

μπορείς να φτιάξεις ενα shortcut που να το τρέχει μόνο στον ενα πυρήνα με το RunFirst

http://www.activeplus.com/us/freeware/runfirst/

πχ. RunFirst.exe "%ProgramFiles%\pro evolution soccer\pes.exe"

ή να το καταχωρήσεις μόνιμα να τρέχει σε 1 core με το imagecfg

http://www.robpol86.com/Pages/imagecfg.php

πχ. imagecfg -a 0x1 "%ProgramFiles%\pro evolution soccer\pes.exe"

και τρεχεις το ΧΧΧ.exe κανονικά

προσοχή, το imagecfg κάνει κάποια τροποποίηση στο binary .exe

καλύτερα κράτα ενα "copy of ΧΧΧ.exe" μηπως κατι δεν γινει σωστά.

στα Vista δεν χρειάζεται εξτρα προγράμματα:

c:\windows\system32\cmd.exe /C start /affinity 1 notepad.exe

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.