Jump to content



Είναι άραγε αξιόπιστα τα DVD Quality Checks?


panos37

Recommended Posts

Καταρχας χαιρετω οποιονδηποτε διαβαζει αυτο. Εχω ενα P4 στα 3.2 Northwood με 1 GB μνημη και γενικα καλο configuration. Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί όταν κάνω έλεγχο ποιότητας (με το Nero CD-DVD Speed) στα DVD μου (Thats ή Ταyo ή άλλες επωνυμες μαρκες) τα οποία έχω γράψει με Nero 7.8.5.0 κάποιες φορες βγαζει φοβερά αποτελέσματα (2-3 PI Failures Max) ενώ άλλες βγαζει 20-30 PI Failures - Μιλάμε για το ίδιο δισκάκι. Μάλιστα παρατηρώ το εξής: Οταν εχω φτιαξει νεο συστημα με format κτλ στην αρχή όλα τα δισκάκια τα βγαζει μελι-γάλα . Μετα απο κανα 2-3 μέρες και χωρις λόγο αρχιζει να βγάζει ανεβασμενα PI Failures σε DVD που πρίν εβγαζε 2-3 ΜΑΧ. Είναι άραγε αξιόπιστο το συγκεκριμενο προγραμμα (Nero CD-DVD Speed)?

Τέλος τι παίζει με τα ASPI ?(εγκαθιστω τα 4.6 που λένε οτι είναι ΟΚ αλλά δε βλέπω διαφορά) Παιζουν ρόλο στη ποιότητα εγγραφής? Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιοδήποτε σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτά που λες αληθεύουν.

Αν για κάποιο δισκάκι δεν είσαι σίγουρος, κάντου ένα read test από την τελευταία καρτέλα και αν το αποτέλεσμα είναι άσχημο τοτε καλό είναι να το αντιγράψεις εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το έχω διαβάσει αλλά τα κουφά συνεχίζονται εδω και 2 χρόνια. Να φανταστείς μπήκα στο τριπακι και πήρα και plextor αλλά μετά από 6 μήνες και ενα σωρό προβλήματα το άλλαξα με το παλιό καλό Nec.

DVD-ROM εχω το Lite-On to SOHD-16P9S και εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Και για να το ξαναδιευκρινισω , το πρόβλημα είναι οτι ενώ τη μια μερα βγαζει 2-3 PI Failures Max την άλλη βγάζει το ΙΔΙΟ DVD 20-30 !!! Μετά ξαναφτιάχνω το σύστημα μου με Ghost τέλειο απ΄την αρχή και ως δια μαγείας μου βγαζει ένα άψογο διαγραμμα Disk Quality.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το έχω διαβάσει αλλά τα κουφά συνεχίζονται εδω και 2 χρόνια. Να φανταστείς μπήκα στο τριπακι και πήρα και plextor αλλά μετά από 6 μήνες και ενα σωρό προβλήματα το άλλαξα με το παλιό καλό Nec.

DVD-ROM εχω το Lite-On to SOHD-16P9S και εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Και ομως μαλλον σου ξεφυγαν καποια σημαντικα πραγματα απο το αρθρο, καθως οπως σωστα τονισε ο tacticalcube138 δε πρεπει να χρησιμοποιειται dvd-rom για την σαρωση καθως δε δινουν αξιοπιστα αποτελεσματα
... Αν και η σάρωση είναι δυνατό να γίνει ακόμα και με dvdrom drive δε συνίσταται καθώς η συμπεριφορά των οδηγών αυτών όσον αφορά στο μηχανισμό error detection / correction είναι τελείως διαφορετική από τα recorders και επιστρέφει με τελείως διαφορετικά αποτελέσματα....
Περιγραφω ακριβως την κατασταση που βιωνεις :)
Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμοποιηση ενος συμβατου recorder ειναι μονοδρομος εαν πιστευεις οτι ειναι απαραιτητο να κανεις σαρωσεις μεσων.

Παντως σε διαβεβαιωνω πως αν χρησιμοποιεις ποιοτικα μεσα εγγραφης, οπως ΤΥ ή Μitsubishi Chem / MCCs δε θα εχεις προβληματα εκτος απροοπτου με το Nec σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο για το Kprobe. Tωρα θυμηθηκα οτι δουλευει μονο σε lite-on. Οποτε αφου το DVD-RW ΝΕC δε ειναι συμβατό με κανένα απ΄τα 2 προγράμματα (Nero Cd-Dvd Speed & Kprobe) πως θα τεστάρω τα DVDakia μου?

Το NEC σου δεν είναι συμβατό με Nero CD-DVD Speed;

Ποιό μοντέλο είναι ρε παλουκάρι;

Και μια άλλη ερώτηση: όταν είχες το Plextor του είχες κάνει αναβάθμιση firmware;

Link to comment
Share on other sites

Eχω το NEC DVD RW ND-3500AG το οποιο δυστυχως δε το σκαναρει το Nero DVD speed.

Και η πλάκα είναι οτι βρηκα ένα αλλο προγραμμα +-το DvdInfo pro to οποιο ομως μου λεει οτι δε τρεχει το PI λογω του οτι θέλει το firmware 2R8 (kai εγω στο NEC εχω το 21Β!) Ξέρει κανείς τι τρέχει?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι τρέχει?

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=266083&postcount=79

Υep, τελικα η συγκεκριμενη εκδοση 2R8 δε εγινε ποτε released στο κοινο, dont bother. Το συγκεκριμενο drive ειχε οντως τη δυνατοτητα να κανει σαρωσεις θεωρητικα αλλα δεν βγηκε ποτε το αντιστοιχο fw που θα το ενεργοποιουσε. Στο CDFreaks ειχαμε παγωσει οποιαδηποτε σχετικη συζητηση λογω νομικων πιεσεων της μαμας εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Το dvd identifier δεν κανει σαρωσεις και εν πασει πειρπτωσει η δυνατοτητα σαρωσης ενος drive δεν εξαρταται απο το προγραμμα που χρησιμοποιειται αλλα απο τα χαρκτηριστικα του εκαστοτε chipset και firmware.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το παράτησε όταν έβγαλε το 3520, το οποίο παράτησε όταν έβγαλε το 3540, το οποίο παράτησε όταν έβγαλε το 3550, το οποίο παράτησε όταν έβγαλε το 3570 κ.λπ.

http://www.de.nec.de./softwareoverview2.php/id/1333

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.