Jump to content



HP Scanjet G3010


AgAl

Recommended Posts

Πριν από λίγο καιρό αγόρασα τον παραπάνω scanner. Αφού έγινε η εγκατάσταση κανονικά όλα δούλευαν ωραία και καλά. Χτές το μεσημέρι δοκίμασα να τον χρησιμοποιήσω αλλά ήταν σαν να μην υπήρχε.

Ολη μέρα σήμερα τον εγκαθιστώ/απεγκαθιστώ χωρίς αποτέλεσμα. Το πρόγραμμα εγκατάστασης πρέπει πρώτα να το τρέξεις μέχρις ενός σημείου και τότε να ανοίξεις + συνδέσεις τον scanner. Τη στιγμή που το κάνω αυτό τα WIN (XP SP2) μου βγάζουν το μήνυμα ότι μια νέα συσκευή εγκαταστάθηκε και κανονικά θα έπρεπε να μου βρεί τη σωστή συσκευή. Συνεχώς όμως μου βγάζει "Αγνωστη συσκευή" και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Εχω φάει όλη τη μέρα μου, δεν έχω κάνει καμία δουλειά και δεν έχω βρεί και λύση!

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το συνδεσεις σε καποιο αλλο usb μπας και δεις φως. Καλου κακου βγαλε και τις υπολοιπες usb συσκευες που μπορει να εχεις συνδεμενες (οχι το mouse :p).

Το έκανα, και άλλαξα usb και άλλαξα καλώδιο. Μου την έχει δώσει....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για drivers κτλ καινουριους και τπτ updates που θα το επηρεαζαν γενικοτερα.

Δοκιμασε το και9 αλλου και αν δεν ειναι δικο σου hard προβλημα, αλλαηε τον , τι εχεις να χασεις..εκτος της ψυχραιμιας σου με τα μηχανηματα του devil..:033:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα οφείλεται στο USB δίαυλο. Το "Αγνωστη Συσκευή" μου το βγάζει σε κάθε προσπάθεια που βάζω usb μηχάνημα. Μη έχοντας λύση το πρόβλημα με το scanner (το άφησα για λίγο) πήγα σήμερα να βάλω ένα usb stick που δούλευε κανονικά. Μου βγάζει και σε αυτό "Αγνωστη Συσκευή". Μήπως κάτι έπαθε το σύστημα με τα USB; Φοβάμαι τώρα που το σκέφτομαι ότι το πρόβλημα έγινε όταν είχα γεμίσει τα 4 usb από πίσω και το ένα μπροστά.

Μήπως το παραφόρτωσα & τερμάτισε; Το παράξενο είναι ότι έβγαλα όλα τα usb που έχω πάνω έβαλα μόνο πχ το stick και πάλι δε δουλεύει!

ΒΟΗΘΕΙΑ.....:022:

Σημειώστε ότι ότι βάζω από τα παλιά εξαρτήματα usb δουλεύει, ότι καινούργιο πχ τον scanner μου βγάζει άγνωστη συσκευή. Δε ξέρω τί να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να έχω πρόβλημα, ΔΕΝ μπορώ να βάλω τίποτα καινούργιο USB. Ότι και να βάλω μου το αναγνωρίζει σαν ΑΓΝΩΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ. Μου έχει κόψει τα χέρια και δε μπορώ να καταλάβω είναι hardware ή κάτι με τα WIN

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το προβλημα ειναι των παραθυρων και οχι καπιου hardware part.Και επισης δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα στο να εχεις πολλα usb συνδεδεμενα.Εγω εχω και τις 10 θυρες γεματες και ολα δουλευουν.περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι για να δεις τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το προβλημα ειναι των παραθυρων και οχι καπιου hardware part.Και επισης δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα στο να εχεις πολλα usb συνδεδεμενα.Εγω εχω και τις 10 θυρες γεματες και ολα δουλευουν.περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι για να δεις τι παιζει

Και τί να κάνω δε ξέρω; Επανεγκατάσταση δεν το αντέχω. Να προσπαθήσω με repair?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε και με repair να δεις αν θα βαγαλεις ακρη.Αν οχι το προβλημα ισως ειναι και απο καπιο χαλασμενο usb.προσπαθησες να το συνδεσεις σε ολες τις usb? Συνδεσε τον και σε καπιο αλλο pc να δεις αν θα εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα αρχικά να κάνω repair. Εν τω μεταξύ το μηχανάκι είναι ένα LENOVO desktop με προεγκατεστημενα εκτός από winxp και διάφορα δικά του. Ψάχνω να βρώ πως να κάνω repair αλλά δε βρίσκω. Δε ξέρω εάν απλά χρησιμοποιήσω ένα CD των XP (το μηχάνημα δεν είχε κανενα cd, όλα στο δίσκο) θα δουλέψει.

Πάντως όσον αφορά τα usb. Είχα μόνιμα 4 usb πράγματα, που δούλευαν & δουλεύουν, σε όποια πόρτα τα βάλω. Εχω το scanner με τον οποίο ξεκίνησε το πρόβλημα και ένα stickάκι που όπου και να τα βάλω μου βγάζει "άγνωστη συσκευή". Σημείωσε ότι και το scanner δούλευε και σαφώς το stick. Τώρα πχ. όπου και να βάλω το stick, τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα επρεπε να σου εχουν δωσει και cd.Τωρα που το θυμηθηκα απο προσωπικη επιρεια μετα απο repair δεν ξερω κατα ποσο θα ξαναδουλεψει κανονικα.τωρα μπορεις να κανεις και φορματ αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να κανεις.

Τωρα αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι ή προβλημα στις usb ή προβλημα του scanner.αλλα καλου κακου κανε και μια επαναφορα στο σημειο οπου δουλευε το scanner μη τυχον καπιο αλλο προγραμμα εχει χτυπησει πανω στους drivers.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα επρεπε να σου εχουν δωσει και cd.Τωρα που το θυμηθηκα απο προσωπικη επιρεια μετα απο repair δεν ξερω κατα ποσο θα ξαναδουλεψει κανονικα.τωρα μπορεις να κανεις και φορματ αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που πρεπει να κανεις.

Τωρα αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι ή προβλημα στις usb ή προβλημα του scanner.αλλα καλου κακου κανε και μια επαναφορα στο σημειο οπου δουλευε το scanner μη τυχον καπιο αλλο προγραμμα εχει χτυπησει πανω στους drivers.

Με restore δεν έγινε τίποτα, άσε που δε βρήκε καμία αλλαγή...

Πρόβλημα σε usb δεν πρέπει να είναι. Δε μπορεί να αναγνωρίζει τα 4 υπάρχοντα usb μηχανήματα και να μη αναγνωρίζει το scanner ή το stick.

Δε ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα και εγω δεν ξερω τι να πω.αλα πλεον τρεις εκδοχες μενουν:

1)προβλημα του scanner

2)προβλημα με drivers

3)τα παραφυρα τρελαφηκαν

Αλλα για να αποριψεις τις δυο πρωτες εκδοχες συνδεσε το scanner σε καπιο αλλο pc με τους ιδιους drivers.Αν δουλεψει τοτε κατι παιζει με τα xp σου.Βεβαια ειναι λιγο παραξενο να φταιει το scanner απ' τη στιγμη που δουλευε για καπιο διαστημα.

τι αλο να πω δεν ξερω...

Ας πει και καπιος αλος που εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

3)τα παραφυρα τρελαφηκαν

Εδώ είναι όλη η ιστορία. Από κάποια κόμπλα με τον scanner (αφορμή και όχι αιτία) έχουν κομπλάρει τα winxp και όλες τις συσκευές usb που δεν ήταν επάνω τη στιγμή της κόμπλας δεν τις αναγνωρίζει. Τις βγάζει όλες "Αγνωστη Συσκευή"

Το system restore δεν έκανε τίποτα.

Θα κάνω καινούργιο thread για το πρόβλημα με usb+xp μιας και εκεί είναι το πρόβλημα και όχι ο scanner.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

το ιδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ εν έτη 2012 όπως και ο agal παλιοτερα.

και εγώ έχω win xp sp3 και το σκανερ μου (hp scanjet g3010) ενω μεχρι πριν λίγο καιρό δουλευε κανονικοτατα ξαφνικα το pc μου δεν το αναγνωριζει.

Ενω αναγνωριζει ολες τις αλλες συσκευες που εχω.

Βρε απεγκατεστησα ολα μου τα προγραματα και εμεινα μονο με τα τα win xp τον ie και ενα antivirus και προσπαθησα ξανα.

βρε αλλαζα θεσεις του usb σκανερ.τιποτα! ΟΜΩΣ στις θεσεις usb που δεν αναγνωριζε το σκανερ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ τις αλλες μου συσκευες(τον εκτυπωτη μου , την καμερα , εξωτερικο σκληρο,φοτογραφικη μηχανη,κινητο τηλεφωνο κλπ)

Ακριβως τα ιδια προβληματα με λιγα λογια εχω και εγω .

Συμβαινει καμια φορα μετα απο ανεπαλληλες απεγκαταστασεις και εγκαταστασεις του σκανερ ...ουφ... οταν συνδεω το σκανερ στο pc να μου ζηταει drivers(και πολυ σωστα κανει)...να καααααανω την διαδικασια "προσθηκης υλικου" να τους βρισκει και μετα ΠΑΛΙΙΙΙΙ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ οταν κανω επανεκινηση ή οταν εγκαταστησω το softawe(ειτε το cd που εχω οταν τον ειχα αγορασει ειτε το software απο το site της hp)

και ξανα μανα απεγκατασταση και αντε παλι μια απο τα ιδια.παρακρουση:mad:

Υ.Γ.οποιος μπορεσει και μας δωσει λυση απο εμενα θα εχει τις καλυτερες ευχες μου απο τα βαθη της καρδιας μου!τοσο εχω αγανακτησει.

σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και αυτό.όμως νομίζω ότι δε μπορεί να ψοφάει το σκανερ ή το usb καλώδιο του επιλεκτικά.θέλω να πω άλλοτε αναγνωρίζεται από το pc μου άρα είναι ζωντανό και άλλοτε δεν το αναγνωρίζει άρα ψόφησε(το σκασμένο).

πιο συγκεκριμένα χτες το βράδυ το αναγνώρισε και πέρασα τους drivers και σήμερα,πριν καμιά ώρα ανοιγόκλεισα το διακόπτη on/off του σκανερ.ε, μου ξαναζήτησε drivers! και αυτή τη φορά ΔΕΝ το αναγνώρισε.

τι να πω πραγματικά δε ξέρω.ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου πάντως

Link to comment
Share on other sites

σα να ανακάλυψα κάτι.κατεβασα το διαγνωστικό εργαλείο της hp .ειναι το HPSDU.EXE και κατά τη διάγνωση του μου ζήτησε να κάνω update τους drivers.

ειχε αναγνωριστεί πρώτα από το pc μου το σκανερ σαν hp scanjet g3010#2

κανοντας το είδα ότι ειχε στον φακελο c:/windows/system32 ΜΟΝΟ το αρχείο usbscan.sys

κανοντας update τους drivers απο το cd προστεθηκαν και τα αρχεια

hp4370co.dll

hpgt4370.dll

hpxp4370.dll

τα οποια αρχεια ομως και παλι μυστηριωδως εξαφανίζονται και παλι απο την αρχη κλπ.:101:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που αναφερεις μου εχει συμβει με εκτυπωτη hp και windows xp σε λαπτοπ. Η λυση ειναι ξαναπερασμα τα win απο την αρχη.

Ενα τελευταιο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις σε safe και να απεγκαταστησεις οτι συσκευη υπαρχει πανω στο usb μαζι και τους drivers του usb διαυλου. αν δεν δουλεψει και αυτο .... αντε ευκαιρια για καθαρα win.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.