Jump to content



Ποιά 19'' LCD μου προτείνετε?


koumle

Recommended Posts

Ρε συ LordArthas μήπως έχεις κάνει κενένα διδακτορικό στις οθόνες??

Τα μισά από αυτά που λες ούτε που τα καταλαβαίνω!:)

Σε βλέπω πολύ ψαγμένο!!

Είσαι πρώτος!

:worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Μπα καμια σχεση! Ψυχολογια σπουδαζω :p

Απλα ηθελα κι εγω να αγορασω οθονη μεχρι προσφατα και προσπαθησα να το ψαξω λιγο το θεμα, για να μην κανω τη λαθος επιλογη. Κι αφου τα εχω «φρεσκα» ειπα να βοηθησω οποιον βρισκεται στην κατασταση μου ημουν κι εγω, μεχρι πριν λιγες μερες ;)

Link to comment
Share on other sites

Το προσεξα κι εγω στο site της Samsung και μου κανει εντυπωση. Η 910Ν εχει ή τουλαχιστο πρεπει να εχει PVA panel και μαλιστα το ιδιο με αυτο της 910Τ. Ωπως εγραψα και σε προηγουμενο post, ως PVA θα επρεπε να βγαζει 16.77 εκ. χρωματα κι οχι 16.22 που ειναι ο αριθμος χρωματων των ΤΝ panels. Δεν εχω ιδεα γιατι υπαρχει αυτη η αντιφαση στα στοιχεια της οθονης :confused:

Δυστυχως δεν εχεις τη δυνατοτητα να δοκιμασεις πριν την αγορα σου την 193P που ισως θα ηταν η καλυτερη επιλογη (κατα γενικη ομολογια καλη στα παιχνιδια και πολυ καλη ποιοτητα απεικονισης), για να ησουν σιγουρος οτι δε θα εχεις προβληματα με pixel. Δικαιολογημενα δε θες να το ρισκαρεις (ενας απο τους λογους που κι εγω την ειχα απορριψει).

Ωπως σου ξαναειπα, το ghosting ειναι εντελως προσωπικο θεμα. Εννοω οτι μπορει ο γιος σου να μην παρατηρει καν ghosting σε ενα 25αρη PVA panel ή μπορει να τον ενοχλει πολυ. Για να μην εχεις προβληματα λοιπον, παρε την 1970 που με το S-IPS της θα εισαι οσο γινεται καλυμμενος. Το σημαντικο ειναι να ξερεις και τα μειονεκτηματα της, τα οποια παρουσιαζονται αρκετα καλα στο post του mlemo, για να μη βρεθεις προ εκπληξεως. Παντως νομιζω οτι η NEC ειναι μια καλη επιλογη για allaround χρηση, σε σχετικα προσιτη τιμη.

Ως γνωστον το καλυτερο θα ηταν να την εβλεπες με τα δικα σου ματια...

Link to comment
Share on other sites

Ok guys....απ'οτι καταλαβα για παιχνιδια που με ενδιαφερει εμενα ....ειμαι στο να διαλεξω μεταξυ NEC & LG ....σωστα ??

Το DVI μου ειναι αδιαφορο την στιγμη κατα την οποια παιζω κατα 90% drive sim....

Και για μια 19αρα πρεπει να υπολογισω περιπου 450-με 550...ευροπουλα.......παλι σωστα ???

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα σας ξενερώσω τώρα..... αλλά τί να κάνω?!

Σας έπρειξα με τις οθόνες αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα

γιατί θα πάρω καινούργιο κινητό και μπορεί και επεξεργαστή!

Πάντως με βοηθήσατε πολύ για τις οθόνες!

Ευχαριστώ!! :flower: ;)

Ρίξτε και μια ματιά στο Γενικά για τους Η/Υ για να μου πείτε την γνώμη σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα προτεινω κατι διαφορετικο.

Θα σου πω να παρεις αυτη την οθονη που αν και 17αρα εχει και dvi και ειναι 16ms κι αν την δεις να παιζει διπλα-διπλα με αλλες φαινεται σαν τη μυγα μεσα στο γαλα.Καταπληκτικα χρωματα και φωτισμος που δεν καταφερα να δω σε καμια αλλη οθονη οσο κι αν επαιξα με τα ρυθμιστικα τους κι επαιζε αναλογικα.Τα αξιζει τα χρηματα της.

Αν ομως δε σε ενοχλει η σχετικα μετρια σε ποιοτητα εικονα της lg και θες 19" τοτε παρε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chill-out [Χθες, στις 23:20]

Ok guys....απ'οτι καταλαβα για παιχνιδια που με ενδιαφερει εμενα ....ειμαι στο να διαλεξω μεταξυ NEC & LG ....σωστα ??

Το DVI μου ειναι αδιαφορο την στιγμη κατα την οποια παιζω κατα 90% drive sim....

Και για μια 19αρα πρεπει να υπολογισω περιπου 450-με 550...ευροπουλα.......παλι σωστα ???

Αν σε ενδιαφερουν κατα 90% τα παιχνιδια, τοτε καλυτερα να παρεις μια ΤΝ. Θα χασει λιγο απο εικονα, αλλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με σκιες. Αν παλι σε ενδιαφερει αρκετα η ποιοτητα της εικονας και μπορεις να «ζησεις» με καποιες σκιες, τοτε NEC ή LG. Αν μπορεις να συμβιβαστεις με ακομη περισσοτερες σκιες, μπορεις να παρεις και ενα PVA.

Δυστυχως το θεμα των σκιων, ειναι εντελως υποκειμενικο και δε γινεται να κανουμε υποθεσεις ως προς την αντιληψη του καθενος μας για την παρουσια ή οχι αυτων των σκιων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.